Przejdź do treści

Olejek ylang ylang – na co go stosować?

Olejek ylang ylang - na co go stosować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek ylang-ylang od setek lat jest doceniany za swoje właściwości. Stosuje się go w leczeniu oraz aromaterapii. Uznaje się, że nie ma lepszego olejku, jeśli chodzi o działanie wyciszające i uspokajające. W jakich jeszcze przypadkach warto po niego sięgać? 

Olejek ylang-ylang – co to takiego? 

Olejek ylang-ylang pochodzi z kwiatów drzewa Jagodlin wonny, które nazywane jest ylang-ylang. Można je spotkać w Azji Południowo-Wschodniej, rośnie również w Indonezji, na Filipinach i Madagaskarze. Drzewo charakteryzuje się żółto-zielonymi kwiatami, które wieczorem wydzielają zmysłowy, lekko słodki zapach. Istnieje też karłowata odmiana drzewa. Nazywa się Cananga fruticosa i sięga maksymalnie 6 m wysokości. Woń jej kwiatów jest jednak zdecydowanie delikatniejsza niż kwiatów z drzewa ylang-ylang. 

Niegdyś na Filipinach kwiaty ylang-ylang były wykorzystywane, by odstraszały złe duchy. Stosowano je także na ukąszenia oraz użądlenia. Z kolei w Indonezji panował zwyczaj rozsypywania płatków kwiatów ylang-ylang na łożu nowożeńców, bowiem miały działać jako afrodyzjak 

Olejek ylang-ylang ma szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Do jego produkcji używa się kwiatów, które są zbierane w momencie, gdy wydzielają najbardziej intensywną woń 

Olejek ylang-ylang – właściwości 

Olejek ylang-ylang działa przeciwstresowo. Stosowanie go pozwala zmniejszyć napięcie, stan niepokoju. Można go stosować na nadciśnienie, ponieważ je obniża.   

Olejek jest uznawany za afrodyzjak, ma zwiększać doznania seksualne oraz zmniejszać lęk przed zbliżeniem. Niektóre badania dowodzą, że stosowanie ylang-ylang pozwala zwiększyć poczucie własnej wartości. Dlatego wiele osób sięga po niego przed ważnym wydarzeniem np. randką. Oprócz tego pomaga osobom zmagającym się z kołataniem serca. Mogą po niego sięgać też osoby, które mają zaburzenia żołądkowe czy lekkie zatrucia. 

Oprócz tego olejek działa: 

  • antyseptycznie, 
  • uspokajająco, 
  • przeciwzakaźnie, 
  • przeciwinfekcyjne, 
  • dezodorująco,  
  • przeciwłojotokowo, 
  • zapobiega malarii i tyfusowi, 
  • równoważy poziom hormonów. 

Olejek ylang-ylang na skórę i włosy 

Po olejek ylang-ylang mogą sięgać osoby, które chcą przywrócić równowagę w działaniu gruczołów łojowych. Skutecznie reguluje wydzielanie łoju. Specyfik ten zmniejsza wpadanie włosów oraz sprawia, że się tak nie przetłuszczają. Do tego stymuluje porost włosów i sprawia, że się nie rozdwajają. Korzystnie wpływa także na kondycję paznokci, pozwala odbudować zniszczoną płytkę. 

Olejek ylang-ylang – jak pachnie? 

Olejek ylang-ylang ma atrakcyjny, balsamiczny i słodki zapach. Można w nim wyczuć delikatną woń jaśminu, banana oraz narcyzów 

Olejek składa się w sumie z około 120 składników, w tym: linalolu, geraniolu, fenoli, kwasów (m.in. heksanowego i benzoesowego).  

Ciekawa woń sprawia, że olejek jest wykorzystywany nie tylko w aromaterapii, ale i markowych, dobrych jakościowo perfumach. Świetnie komponuje się z orientalnymi nurami, którym nadaje nieco subtelności. Zapach ten doskonale łączy się też z kompozycjami kwiatowymi, drzewnymi i owocowymi. 

Olejek ylang-ylang – jak stosować? 

W przypadku silnego stresu warto zażyć kąpieli i aromaterapii z użyciem olejku ylang-ylang. Do masażu należy użyć 2 kropli olejku ylangowego, kropli olejku różanego i 2 kropli olejku sandałowego. Całość trzeba rozpuścić w łyżce oleju roślinnego. Taką miksturą wykonuje się masaż całego ciała. Taką samą mieszankę warto dodać do kąpieli.  

Także, w przypadku apatii pomóc może aromaterapia z użyciem olejku ylang-ylang. W tym celu należy wymieszać 2 krople olejku ylangowego, 2 krople olejku bazyliowego, 2 krople olejku cytrynowego i 4 krople olejku rozmarynowego. Całość wlewamy do wody w kominku do aromaterapii.  

Masaż i kąpiel z użyciem olejku ylang-ylang jest także zalecana w przypadku impotencji i oziębłości płciowej. Do zrobienia masażu należy wykonać miksturę składającą się z 3 kropli olejku ylangowego, 2 kropli olejku sandałowego, kropli olejku różanego i 2 kropli olejku wetiwerowego bądź jaśminowego. Taką mieszankę należy rozpuścić w 25 ml oleju migdałowego bądź oliwie z oliwek. Z kolei do kąpieli zaleca się dodanie około 5 kropli olejku ylangowego wymieszanego z 1 łyżką oleju roślinnego do gorącej wody w wannie. Kąpiel powinna trwać od 10 do 15 minut.  

Olejek ylang-ylang – przeciwskazania 

Olejku ylang-ylang nie powinno się stosować u niemowląt i małych dzieci. Niewskazany jest także dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią 

 

Źródła: 

  1. https://www.dolce.pl/nuty-zapachowe/ylang-ylang.html – dostęp: 14.10.2022 r. 
  1. https://yeas.pl/ylang-ylang-olejek-zapach-wlasciwosci-perfumy-swiece/ – dostęp: 14.10.2022 r. 
  1. https://portal.abczdrowie.pl/niesamowite-wlasciwosci-olejku-ylang-ylang – dostęp: 15.10.2022 r.  
  1. https://cuda.pl/pl/p/Olejek-Ylang-Ylang-10-ml-Etja/685 – dostęp: 15.10.2022 r. 
  1. https://zdrowie.wprost.pl/strefa-pacjenta/profilaktyka/10405092/olejek-ylang-ylang-wlasciwosci-zastosowanie.html – dostęp: 15.10.2022 r. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?