Przejdź do treści

Olejek z drzewa herbacianego – moc właściwości w małej kropelce

Tekst o właściwościach i zastosowaniu olejku herbacianego. Na zdjęciu: Grupa małych butelek z etykietami na nich - HelloZdrowie
Olejek z drzewa herbacianego - moc właściwości w małej kropelce Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek herbaciany to naturalny olejek eteryczny, który działa skutecznie na ciało, twarz i włosy. Jak go zastosować, gdzie kupić i jakie właściwości ma olejek herbaciany? Sprawdzamy.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości

Olej herbaciany ma szereg właściwości korzystnych dla zdrowia ciała i ducha. Jakie są zalety olejku eterycznego z drzewa herbacianego?

  • Działa dezynfekująco.
  • Ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne.
  • Przeciwdziała stanom zapalnym.
  • Działa przeciwgrzybiczo.
  • Zmniejsza przetłuszczanie włosów.
  • Redukuje łupież.
  • Łagodzi trądzik.
  • Pielęgnuje skórę.
  • Leczy rany.
  • Łagodzi ślady po ukąszeniach owadów.

Co to olejek z drzewa herbacianego i czemu zawdzięcza swoje właściwości? Jest to ekstrakt z drzewa z gatunku mirtowatych – Melaleuca alternifolia, czyli maleuka skrętolistna lub drzewo herbaciane. Roślinę tę spotkać można powszechnie w Australii, gdzie od wieków jej liście przykładano na rany i oparzenia.

Olejek z drzewa herbacianego ma oleistą konsystencję, jasnożółty kolor, pachnie mocno i charakterystycznie. Ten zapach to kolejny atut olejku z drzewa herbacianego.

Maria Głuchowska, terapeutka manualna, wyjaśnia:

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego można stosować do kosmetyków lub do terapii zapachem. Wbrew nazwie olejek herbaciany nie ma nic wspólnego z herbatą. Jest mocno skoncentrowany. To sprawia, że jest bardzo skuteczny, ale trzeba go używać z umiarem lub po rozcieńczeniu.

"Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Olej  herbaciany można stosować, aby poprawić stan skóry, szczególnie tłustej, łojotokowej, trądzikowej. Olejek herbaciany to cenny element, znajdujący się w środkach do pielęgnacji cery. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, dlatego często bywa też składnikiem preparatów myjących i tonizujących.

Dzięki głębokiemu wnikaniu w skórę eliminuje z niej bakterie. Zmniejszenie wydzielania łoju sprzyja zachowaniu gładkości cery. Olejek herbaciany sprawi też, że skóra będzie bardziej matowa, delikatniejsza, mniej tłusta. Zarazem, mimo redukowania przetłuszczania, olejek z drzewa herbacianego nie przesusza skóry. Dodatkowym atutem tego olejku jest fakt, że regeneruje skórę, aktywując komórki do namnażania.

Możesz kupować gotowe środki zawierające olejek herbaciany. Możesz również samodzielnie wzbogacać kilkoma kroplami olejku niemal wszystkie swoje kosmetyki i wykorzystywane na co dzień środki do pielęgnacji.

Jak stosować olejek herbaciany?

Olejek z drzewa herbacianego ma korzystny wpływ na stan skóry. Olejek herbaciany stosuj na twarz i inne części ciała. Oto przykładowe sposoby użycia olejku herbacianego:

  • Olej z drzewa herbacianego możesz stosować na twarz jako dodatek do kremu lub zamiast kremu. Olejek z drzewa herbacianego można zmieszać z olejem np. kokosowym lub innym środkiem używanym na co dzień do pielęgnacji. Nakładaj śmiało – na twarz, szyję, dekolt.
  • Możesz również dodać olejek z drzewa herbacianego do maseczki z glinki, aby wzmocnić jej działanie i unormować produkcję sebum.
  • Olejek herbaciany możesz dodawać także do gorącej wody podczas kąpieli. W zminiaturyzowanej wersji wystarczy miska z gorącą wodą z dodatkiem olejku. Gdy razem z miseczką nakryjesz się ręcznikiem, stworzysz wyjątkową saunę. Takie zabiegi oczyszczają skórę, odświeżają wygląd, otwierają pory, sprzyjając usunięciu z nich zanieczyszczeń. Zabieg powtarzaj co ok. 2 tygodnie.
  • Punktowo – możesz umieścić czysty olejek herbaciany bezpośrednio w miejscach, gdzie pojawiły się wypryski. Olejek z drzewa herbacianego znakomicie wpływa na redukcję trądziku.

Inne zastosowania olejku herbacianego:

  • Olejek z drzewa herbacianego można stosować na włosy. Nakładany na skórę głowy, olejek z drzewa herbacianego zmniejsza swędzenie, wydzielanie łoju. Po użyciu oleju herbacianego włosy mniej się przetłuszczają. Jest to również świetny środek, aby pozbyć się łupieżu. Jak stosować olejek herbaciany na włosy? Wystarczy dodać parę kropli do szamponu i odżywki, których używasz na co dzień. Możesz również przygotować płukankę z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.
  • Olej herbaciany pielęgnuje także paznokcie. Poprawia ich kondycję i przeciwdziała grzybicy paznokci.
  • Olejem z drzewa herbacianego możesz pielęgnować stopy. Możesz stosować olejek z drzewa herbacianego na stopy zarówno jako dodatek do kremu, jak również jako składnik kąpieli stóp. Moczenie nóg w ciepłej wodzie z olejkiem herbacianym to świetny sposób na piękne stopy. To również doskonały pomysł na relaks.
  • Olejek z drzewa herbacianego do masażu.

– Można dodawać parę kropli olejku herbacianego podczas masażu, oczywiście po wyrażonej zgodzie osoby masowanej i przy braku przeciwskazań. Piękny zapach dodatkowo koi i relaksuje. Natomiast masaż ułatwia wnikanie olejków w pory skóry, zwiększając ich skuteczność – mówi terapeutka manualna Maria Głuchowska. – Można też do tego olejku dodać sól i zrobić peeling oczyszczająco-dezynfekujący na skórę. Można po prostu dodać kilka kropel do wanny i cieszyć się rozgrzewającą kąpielą –instruuje specjalistka .

  • Olejek z drzewa herbacianego – właściwości lecznicze. Olejek z drzewa herbacianego ma szeroki wachlarz zastosowań leczniczych. Olejek herbaciany ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe – działa korzystnie podczas przeziębień, infekcji nosa, gardła, zatok. Możesz zrobić inhalacje gorącą wodą z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Dolegliwości takie jak katar, ból gardła albo ból zatok powinny ulec zmniejszeniu i złagodzeniu.

– Kiedyś miałam silne alergiczne zapalenie spojówek. Oprócz suchości oka, cierpiałam na zatkane zatoki, ból głowy i problemy skórne. Olejek herbaciany, ze względu na  właściwości zmniejszające obrzęk histaminowy, bardzo mi pomógł – przyznaje Maria Głuchowska. – Dodawałam go, gdzie mogłam. Brałam inhalacje, dodawałam do czystych kremów nawilżających i kładłam na twarz oraz dekolt, aby opary z kremu działały zarówno poprzez skórę na węzły chłonne, jak i docierały do okolic nosa i oczu.  Do dziś stosuję olejek eteryczny do jonizatora powietrza, fundując sobie taką wersję inhalacji, chociaż zapach jest bardzo specyficzny i mocno wyczuwalny.

  • Olejek z drzewa herbacianego na ospę i półpaśca. Olej herbaciany działa osuszająco i antyseptycznie na wykwity powodowane przez wirusa ospy.
  • Olejek herbaciany na opryszczkę i zajady – można miejscowo smarować zmiany na ustach. Olejek z drzewa herbacianego przyspieszy gojenie, zmniejszy świąd, skróci czas trwania dolegliwości.
  • Olejek z drzewa herbacianego na nużeńce. Nużeńce to pasożytnicze pajęczaki, które mogą zasiedlać ludzkie brwi, rzęsy, owłosioną skórę głowy. Obecność nużeńca może sprzyjać stanom zapalnym okołomieszkowym, przebarwieniom skóry, rogowaceniu, krostkom itp. Oprócz leków przeciw pasożytom, pomocny w leczeniu jest olejek z drzewa herbacianego. Jak stosować olejek herbaciany na nużeńca? Terapia olejkiem z drzewa herbacianego powinna trwać co najmniej 4-6 tygodni. Zalecane jest nakładanie go 2 razy dziennie. Można stosować w tym celu czysty olejek lub dodawać go do szamponów czy żeli do mycia twarzy. Pamiętajmy, żeby unikać kontaktu z oczami.
  • Olejek herbaciany do higieny jamy ustnej – jeśli twoim wstydliwym problemem jest nieświeży oddech lub cierpisz z powodu infekcji w obrębie jamy ustnej i przyzębia, sięgnij również po olejek z drzewa herbacianego. Ten preparat wykorzystywany do płukania ust pomoże również pozbyć się kamienia nazębnego. Pamiętaj, żeby po płukaniu jamy ustnej wypluć olejek, a nie połykać.
  • Olejek herbaciany do prania i sprzątania.

– Można dawać go do prania w celu dezynfekcji ubrań – podpowiada Maria Głuchowska. Olejek z drzewa herbacianego można rozpylać w domu, żeby odświeżyć powietrze i zdezynfekować wnętrze.

  • Olejek herbaciany na owady i pasożyty – olejek z drzewa herbacianego pomoże odstraszyć uciążliwe owady i pasożyty. Jest sprzymierzeńcem w starciu z pchłami, wszami, pijawkami oraz kleszczami.
aromaterapia Nabea

Gdzie kupić olejek herbaciany?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego możesz bez trudu znaleźć w aptekach, drogeriach i oczywiście w sklepach internetowych. Cena olejku z drzewa herbacianego to zwykle niewiele ponad 10 zł za 10 mililitrów. Kupując ten produkt, zwróć uwagę na jego czystość.

Mimo niewielkiej objętości, opakowanie powinno starczyć na długo. To wydajny produkt, który możesz dawkować dosłownie po kropelce. Olejek możesz stosować czysty lub odpowiednio rozcieńczyć, w zależności od przeznaczenia.

Olejek herbaciany w ciąży

Niektóre olejki  eteryczne uważa się za potencjalnie niebezpieczne dla ciężarnej i/lub rozwijającego się płodu. Na temat części olejków brak wyników badań dotyczących ich wpływu na przebieg ciąży, dlatego profilaktycznie są odradzane.

Jednak olejek z drzewa herbacianego uważa się za bezpieczny dla kobiet w ciąży. Ponadto zauważono jego skuteczność w niwelowaniu ciążowych dolegliwości, jak bóle kręgosłupa, żylaki, zaparcia czy uporczywe nudności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy stosować olejek herbaciany w ciąży, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jak każdy środek, także olejek eteryczny z drzewa herbacianego może wywołać reakcję alergiczną. Przed pierwszym użyciem nanieś niewielką ilość na skórę, aby wykonać test uczuleniowy. Jeśli nie pojawi się niepożądana reakcja, możesz korzystać z dobrodziejstw olejku herbacianego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?