3 min.
Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Powikłania po botoksie / unsplash
Zdecydowałaś się na zabieg estetyczny z wykorzystaniem botoksu? Musisz zdawać sobie sprawę z powikłań, które mogą cię spotkać. „Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu” – pisze dr Marta Roth, dyplomowana lekarka medycyny estetycznej. Na co powinnyśmy być przygotowane?
Marta Roth na Instagramie
Dr Marta Roth jest dyplomowaną lekarką medycyny estetycznej, która jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie śledzi obecnie ponad 22 tys. osób. Skąd ta popularność? Specjalistka w ciekawy i merytoryczny sposób opisuje zabiegi i tematy związane z medycyną estetyczną.
Na jej profilu znajdziemy odpowiedzi na pytania, których najczęściej nie mamy czasu zadać w gabinecie medycyny estetycznej. Ostatni post dotyczy zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Z jakimi powikłaniami musimy się liczyć?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Botoks – powikłania po zabiegu
Lekarka dodaje, że zazwyczaj działania niepożądane po podaniu toksyny botulinowej są minimalne. Z reguły obserwuje się je w pierwszym tygodniu po zastosowaniu leczenia i mają charakter przemijający.
„Objawy miejscowe:
- Podczas zabiegu wkłucie igły może być bolesne, a w jego miejscu może pojawić się zasinienie, zaczerwienienie, rumień, podrażnienie, krwawienie, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia, uczucie napiętej skóry.
Wymienione wyżej objawy niepożądane są typową reakcją organizmu na działanie toksyny. Ustępują samoczynnie w ciągu kilku dni od podania. - Powikłaniem miejscowym mogącym wystąpić po podaniu toksyny pomiędzy brwiami jest opadanie powieki, która obniża się o 1-2 mm.
- W przypadku zbyt dużej korekcji zmarszczek poprzecznych czoła przemijającym powikłaniem może być opadanie brwi i ich niedowład.
- W efekcie podania za małej ilości toksyny w boczne części czoła może dojść do tzw. objawu Mefisto, kiedy brwi uniesione są zbyt szpiczasto.
- Przy korekcji kurzych łapek wyjątkowo rzadko może dojść do podwójnego widzenia, suchości bądź nadmiernego łzawienia, wywinięcia powieki, opadnięcia jej bocznej części, obrzęku powiek, zaburzenia ruchu gałek ocznych, a także asymetrii uśmiechu.
Objawy ogólne:
- Może to być reakcja wazowagalna związana z lękiem przed wstrzyknięciem, tj. omdlenie, problemy krążeniowe, nudności, szum w uszach.Mogą wystąpić również:
- ból/zawroty głowy,
- zmęczenie,
- uczucie ciężkości brwi,
- obrzęk wokół oczu.Sporadycznie występują:
- nudności,
- wymioty,
- objawy pseudogrypowe,
- gorączka,
- suchość w jamie ustnej.Należy jednak zaznaczyć, że toksyna botulinowa wywołuje mniej działań niepożądanych niż np. stosowana powszechnie aspiryna”- wyjaśnia dr Marta Roth.
Powikłania po botoksie / screen Instagram
Medycyna estetyczna
Chociaż jesteśmy za naturalnością, jesteśmy też za kochaniem siebie. I zdajemy sobie sprawę, że wśród nas są kobiety, których marzeniem jest poprawienie sobie ust czy zmarszczek w okolicach oczu. Właśnie dlatego medycynie estetycznej nie mówimy „nie”. Możesz robić wszystko ze swoim ciałem, ale pod jednym warunkiem – jeśli tylko nie robisz sobie tym krzywdy!
Zobacz także

Czy krem może zastąpić botoks? Współczesne kosmetyki zaskakują skutecznością

Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki

„Akceptacja siebie to pozwalanie sobie na dużo, bo możemy i wiemy, co nam służy”. O tym, co łączy zabiegi medycyny estetycznej z samoakceptacją, mówią psycholog i chirurg plastyczny
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022
„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

30.11.2022
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak

26.11.2022