Przejdź do treści

Olejki do włosów wysokoporowatych – które wybrać, jak używać?

Tekst o olejkach do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na kłodzie z założonymi nogami - HelloZdrowie
Olejki do włosów wysokoporowatych - które wybrać, jak używać? Seth Doyle/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejki stały się w ostatnich latach jednymi z najczęściej stosowanych kosmetyków do włosów. Umożliwiają natychmiastową poprawę wyglądu włosów, odżywiają i nawilżają. Aby jednak olejki nie obciążyły włosów i nie pogorszyły ich kondycji, konieczne jest umiejętne dopasowanie ich do potrzeb włosa. Olej do włosów wysokoporowatych powinien mieć duże cząsteczki, dzięki czemu wypełnia ubytki obecne w macierzy włosa. Jakie oleje do włosów wysokoporowatych sprawdzają się najlepiej? I jak powinno wyglądać olejowanie włosów wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate – czyli jakie?

Porowatość włosów to cecha określająca stopień odchylenia łuski, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy włosa od kory włosa. Włosy wysokoporowate cechują się tym, że łuska włosa jest bardzo odchylona od wewnętrznej warstwy włosów. Taki włos ma charakterystyczny wygląd – jest suchy i zniszczony, ma tendencje do puszenia się. Włosy wysokoporowate są łamliwe i trudno je rozczesać. Bardzo często włosy tego typu poddawane zostają procesowi rozjaśniania, który uszkadza strukturę włosów. Włosy wysokoporowate można rozpoznać na podstawie wymienionych cech wyglądu, możliwe jest także wykonanie domowego testu na porowatość. Do wykonania testu potrzebna jest jedynie szklanka z wodą, w której należy umieścić włos. Jeśli po kilku minutach włos utrzymuje się na powierzchni wody – ma niską porowatość. Natomiast włos opadający na dno szklanki najprawdopodobniej jest włosem o wysokiej porowatości.

Włosy wysokoporowate: oleje. Które wybrać?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych sprowadza się przede wszystkim do nawilżania, odżywiania i regeneracji uszkodzonej struktury włosów. Kompleksową pielęgnację włosów zapewni delikatny szampon, maski humektantowo-emolientowo-proteinowe, a także oleje. Włosy wysokoproteinowe lubią takie oleje, które umożliwiają wypełnienie ubytków w uszkodzonej strukturze włosa. Oznacza to, że olej na włosy wysokoporowate powinien mieć duże cząsteczki, dzięki czemu odżywia włosy od środka i kondycjonuje ich powierzchnię. Dzięki temu włosy zyskują miękkość i gładkość, są mniej łamliwe, łatwiej się rozczesują.

Jakie oleje do włosów wysokoporowatych najlepiej wybrać? Olejki dedykowane pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości to przede wszystkim olejki:

  • z czarnuszki – włosy wysokoporowate stają się po jego zastosowaniu gładkie, miękkie i mniej łamliwe,
  • z pestek winogron – włosy wysokoporowate docenią go za silne działanie regeneracyjne bez ryzyka obciążenia włosów,
  • z kiełków pszenicy – zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, składniki mineralne oraz wysoką zawartość witaminy E,
  • lniany – wyróżnia się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych linolowego i linolenowego,
  • z pestek malin – ten olejek zawiera mnóstwo witamin A i E,
  • z wiesiołka – olej zawiera przede wszystkim kwas gamma linolenowy,
  • konopny – o wysokiej zawartości antyoksydantów, witamin i składników mineralnych,
  • z awokado – o właściwościach przeciwzapalnych i regeneracyjnych,
  • z nasion bawełny – ogranicza łamliwość i puszenie się włosów,
  • z pestek dyni – zabezpiecza końcówki włosów przed rozdwajaniem, nie przeciążając ich.
olej z owocu kokosa

Warto wziąć pod uwagę powyższe sugestie, jednak kluczowe znaczenie podczas doboru oleju dla włosów wysokoporowatych ma metoda prób i błędów. Konieczne jest zastosowanie olejku na włosy i ocena, w jaki sposób olej wpływa na ich wygląd. Włosy nie powinny być nadmiernie przeciążone, przetłuszczone, matowe.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Regularne stosowanie oleju do włosów porowatych zauważalnie poprawia ich wygląd. Dwie podstawowe techniki olejowania to olejowanie na sucho oraz olejowanie na mokro. Aplikacja olejku na sucho polega na zaaplikowaniu olejku bezpośrednio na suche włosy. Olej należy rozprowadzić na całej długości włosów. Jest to szybki zabieg, jednak należy uwzględnić, że spłukiwanie olejku może zająć nieco więcej czasu. Zazwyczaj w tej metodzie olejowania, olej powinien pozostawać na włosach przez jedną lub dwie godziny, zawijając włosy w foliowy czepek i ręcznik. Spłukiwanie polega na dokładnym umyciu włosów szamponem.

Olejowanie włosów wysokoporowatych na mokro sprowadza się do aplikacji olejku na zwilżone włosy i pozostawieniu go na 30-60 minut.

Inne możliwe techniki to:

  • olejowanie na odżywkę – najpierw na zwilżone włosy nakładana jest odżywka bez silikonów, a następnie aplikowany jest olejek; należy go zmyć po 30 minutach,
  • olejowanie na podkład nawilżający – olejek nakładany jest na włosy potraktowane hydrolatem, rozcieńczonym naparem z siemienia lnianego, gliceryną, naparem ziołowym; olejek trzymany jest na włosach przez 30 minut,
  • olejowanie w misce – włosy zanurzane są w misce z ciepłą wodą z dodatkiem oleju, po czym odciska się nadmiar wody i zawija włosy w czepek foliowy i ręcznik; olej należy zmyć po 30 minutach.

Zabieg olejowania włosów wysokoporowatych można wykonywać raz w tygodniu. Należy pamiętać, aby olejować włosy przed ich umyciem – niewskazane jest zaaplikowanie oleju po umyciu włosów i pozostawienie go bez umycia. Do mycia włosów należy stosować delikatny szampon o naturalnym składzie. W każdej metodzie olejowania można zastosować czepek foliowy i ręcznik, co zwiększa penetrację olejku w głąb włosa.

 

Bibliografia:

  1. Prusiecka B. i in., Wpływ olejów na poprawę kondycji włosów, Surowce kosmetyczne pochodzące z roślin i zwierząt, 2017

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?