Przejdź do treści

Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby

kobieta czesze włosy
Jak naturalnie zadbać o włosy?/Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pielęgnacja włosów to szereg czynności, które mają zapewnić twoim pasmom zdrowy wygląd. Warto jednak nie tylko zaplanować działania, ale też dobrać odpowiednie kosmetyki, technikę oraz częstotliwość podejmowanych zabiegów. Jak się okazuje, możliwości jest całe mnóstwo, nawet wtedy, gdy chodzi jedynie o domową pielęgnację. Od czego zacząć? 

Świadoma pielęgnacja, a rodzaj włosów  

Jako że włos włosowi nie równy, tak pielęgnacja włosów powinna być zróżnicowana w zależności od tego, z jakimi pasmami masz do czynienia. Jakie rodzaje włosów wyróżniamy? Najbardziej oczywistym podziałem jest ten, którego dokonał amerykański stylista włosów Andre Walker, rozróżniając włosy proste, falowane, kręcone i spiralki. 

Kolejny podział, który w istotny sposób warunkuje pielęgnację włosów, to rozróżnienie: 

  • włosów niskoporowatych, które cechują się ciasno przylegającymi i regularnie ułożonymi łuskami; 
  • włosów wysokoporowatych, czyli o nieregularnie rozłożonych i odstających od kory włosa łuskach, które są wrażliwe i łatwo się niszczą;  
  • włosów średnioporowatych, które łączą cechy nisko- i wysokoporowatych pasm.  

Dodatkowo pamiętaj, że twoje włosy mogą być cienkie lub grube. Jeśli ustalisz już, posiadaczką, którego rodzaju pasm jesteś, możesz z powodzeniem przygotować szczegółowy plan pielęgnacji włosów.  

Pielęgnacja włosów krok po kroku 

Twoja rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kilku kroków, które zapewnią włosom kompleksową ochronę i nawilżenie. Przede wszystkim warto postawić na: 

  • mycie włosów, 
  • odżywianie, 
  • zabezpieczanie przed czynnikami zewnętrznymi. 

Równie ważna jest pielęgnacja skóry głowy, której kondycja ma bezpośredni wpływ na wygląd i jakość twoich włosów. Nie zapominaj zatem o peelingu, podczas mycia delikatnie masuj ją opuszkami palców i zawsze dokładnie spłukuj nadmiar szamponu. 

Jak często i czym myć włosy? Odpowiedź jest na pozór prosta – tak często, jak tego potrzebują. Oznacza to, że musisz się im przyjrzeć. Optymalnie przyjmuje się jednak, że co dwa lub trzy dni, chyba że borykasz się z przetłuszczającymi pasmami lub np. intensywnie uprawiasz sport. Jeśli zaś chodzi o rodzaj szamponu, to zawsze warto wybierać te bez silikonów, parabenów i sztucznych barwników. Jeżeli jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych, wybierz szampon lekki, nawilżający i jednocześnie oczyszczający. Pasma wysokoporowate lubią zaś delikatne produkty.  

Doskonałym sposobem na odżywienie włosów są maski i odżywki. Na rynku dostępne są produkty do spłukiwania, bez spłukiwania, w formie mgiełek, balsamów, ampułek, płukanek, kremów i olejków. Wybierając odpowiedni dla siebie, zwracaj uwagę na skład i szukaj witamin potrzebnych twoich włosom. 

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Domowa pielęgnacja włosów 

Kolejny krok świadomej pielęgnacji włosów to wybór sposobów i technik np. mycia, których jest całe mnóstwo. Co więcej, okazuje się, że do łask wracają naturalne metody dbania o pasma, które z powodzeniem wykorzystywały nasze babki. Na co szczególnie zwrócić uwagę? 

Jeśli twoje włosy są suche, zniszczone lub mocno się kręcą, wypróbuj metodę OMO. Jest to technika mycia włosów, polegająca na zastosowaniu trzech kroków tj. odżywki, mycia i ponownie odżywki. Według jej entuzjastek, których w ostatnich latach jest coraz więcej, pozwala ona doskonale odżywić włosy, przy jednoczesnej maksymalnej ich ochronie.  

Kolejną metodą pielęgnacji włosów jest ich olejowanie. Ten tradycyjny hinduski sposób cieszy się ogromną popularnością i nic w tym dziwnego. Pozwala odżywić, zregenerować i nawilżyć włosy, a dzięki zastosowaniu odpowiednich olejków może być remedium na wiele dolegliwości skóry głowy, które bezpośrednio wpływają na kondycję pasm. Olejowanie – w zależności od tego, którą spośród kilku metod wybierzesz – sprowadza się do nałożenia na włosy naturalnego olejku na noc. Dla wzmocnienia efektu możesz także podgrzać olejek lub po jego aplikacji osuszać włosy ciepłym strumieniem powietrza.     

dziewczyna uczesana w kitkę związaną kokardą stoi tyłem ubrana w sweter

Naturalne kosmetyki do włosów 

Bardzo ważny w świadomej pielęgnacji włosów jest również wybór produktów. Na rynku dostępne jest mnóstwo produktów dedykowanych konkretnym rodzajom pasm oraz takich, które mają pomóc rozwiązać ci najróżniejsze problemy – od przesuszania, po nadmierne przetłuszczanie, na łupieżu kończąc. Do wyboru masz ponadto produkty drogeryjne, jak i te dedykowane profesjonalistom. 

Doskonałą alternatywą są także naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów, które z łatwością przygotujesz w domu. Oto kilka sprawdzonych przepisów. 

Domowy szampon z mąki żytniej 

  • 250 – 300 ml wody, 
  • cztery lub pięć łyżek mąki żytniej. 

Do naczynia z wodą wsypuj stopniowo mąkę i dokładnie miksuj, aż do osiągnięcia gładkiej gęstej konsystencji. Szampon z mąki żytniej pomoże dokładnie oczyścić włosy, pozbyć się nadmiaru sebum i wzmocnić pasma. Jak myć nim włosy? Tak, jak tradycyjnym szamponem. Bardzo ważne jest jedynie zachowanie proporcji, 

Odżywcza maska z jajek, miodu, oliwy 

  • żółtko, 
  • łyżeczka miodu, 
  • pół łyżeczki oliwy z oliwek, 
  • pół łyżeczki olejku rycynowego, 
  • pół łyżeczki skrobi ziemniaczanej, 
  • dwie łyżeczki wybranej maski lub odżywki do włosów, 
  • kilka kropel soku z cytryny, 
  • kilka kropel witaminy E. 

Wymieszaj wszystkie składniki, nałóż na włosy na około pół godziny i przykryj je czepkiem lub grubym ręcznikiem. Po dokładnym spłukaniu maski twoje włosy będą gładkie, błyszczące i doskonale odżywione. 

Peeling solny  

  • trzy łyżki soli morskiej, 
  • dwie łyżki szamponu. 

Wymieszaj składniki i nałóż na skórę głowy. Taki peeling to doskonały sposób dla osób borykających się z przetłuszczającymi włosami oraz łupieżem. 

 

Bibliografia: 

  1. Bednarczyk A., Do olejowania, gotowi, start!, Uroda 2018, 10. 
  2. Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Wydawnictwo Vital. 
  3. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Podręcznik dla początkującej włosmaniaczki, Wydawnictwo Sensus.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: