Przejdź do treści

Olej jojoba – właściwości, stosowanie, gdzie kupić

Olej jojoba – właściwości, stosowanie, gdzie kupić Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek jojoba jest ceniony za wiele właściwości, które odpowiadają potrzebom  zarówno tłustej, jak i suchej skóry. Dlatego olej jojoba mogą stosować osoby o różnym typie skóry. Co daje stosowanie oleju jojoba na twarz? Czy warto go używać na  włosy? Wreszcie, czy to na pewno jest olejek? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest olejek jojoba?

Olej jojoba (prawidłowo czyta się 'żożoba’ albo 'chochoba’) posiada nieco mylącą nazwę  – nie jest to tak naprawdę olejek, tylko płynny wosk otrzymywany z nasion krzewu Jojoba występującego też pod nazwą simondsji kalifornijskiej (Simmondsia chinensis). Roślina uprawiana jest w Ameryce Południowej, Afryce, a także na Bliskim Wschodzie i w Australii.

Olej jojoba – właściwości

Jojoba posiada skład, który czyni ten olej pożądanym elementem kosmetyków. Jego właściwości są różnorodne:

  • antyoksydacyjne – neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników i zapobiega przedwczesnemu starzeniu,
  • antybakteryjne i przeciwzapalne – redukuje krostki, grudki, zaskórniki i inne zmiany trądzikowe,
  • nawilżające i regenerujące skórę, nawet bardzo wysuszoną i popękaną,
  • regulujące poziom sebum, chroniąc skórę przed powstaniem zaskórników i stanów zapalnych,
  • łagodzące – łagodzi stany chorobowe skóry, w tym wywołane łuszczycą, atopowym i łojotokowym zapaleniem skóry i podrażnieniami słonecznymi,
  • przeciwgrzybicze.
kobieta włosy

Jak stosować olej jojoba na włosy?

Ze względu na specyfikę porowatego włosa (szybkie wchłanianie cieczy) każdy preparat, w tym olejki, należy nakładać w większej ilości niż na niskoporowate włosy. Olejek jojoba zmiękczy i nawilży włosy, a dzięki regulacji wydzielania sebum ograniczy przetłuszczanie się skóry głowy. Są trzy metody olejowania włosów.

  • Olejowanie na sucho – nałóż olej na suche włosy na kilka lub kilkadziesiąt minut (ten sposób uważany jest za najmniej skuteczny, ponieważ to wilgoć umożliwia absorpcję cennych składników we włosy).
  • Olejowanie na mokro – nałóż olej na wilgotne włosy na kilka lub kilkanaście minut.
  • Olejowanie w misce – zanurz włosowy na kilka lub kilkanaście minut w ciepłej wodzie z dodatkiem olejów roślinnych.

Olej jojoba na włosy wysokoporowate

Co to są włosy wysokoporowate?

Wiele kobiet  boryka się z problemem włosów wysokoporowatych. Porowatość włosa związana jest z zamknięciem łusek włoska. Włosy wysokoporowate mają rozchylone albo uszkodzone łuski, co powoduje, że struktura włosa jest nierówna, a włos jest w dotyku szorstki. Z wysokoporowatych włosów szybko odparowuje i wnika do nich woda, przez co takie włosy łatwo się puszą i szybko wypłukuje się z nich farba.

Kosmetyczny Adam Słodowy

Przyczyny wysokiej porowatości włosów

Najczęściej włosy stają wysokoporowate na skutek zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania czy trwałej ondulacji. Niekorzystny wpływ na porowatość włosów mają też czynniki atmosferyczne, klimatyzacja, suszenie w wysokiej temperaturze czy używanie prostownicy. Szczególne skłonności do wysuszania się posiadają włosy kręcone, ponieważ  sebum, stanowiące naturalną barierę ochronną włosa, nie rozprowadza się na nich tak łatwo jak na prostych włosach. Jednocześnie włosy wysokoporowate mają tendencję do kręcenia się i falowania, co utrudnia ich pielęgnację.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Do włosów wysoko i średnioporowatych wskazane są bardzo łagodne kosmetyki, które nie będą pogłębiać problemu wysuszenia. Niepolecane kosmetyki to np. te zawierające alkohol. Najbezpieczniejszym zabiegiem na włosy porowate jest ich olejowanie, czyli systematyczne wcieranie we włosy (na całej długości lub tylko w końcówki) olejków.

Wiele kobiet zastanawia się, czym olejować włosy wysokoporowate i jaki olej jest najlepszy do wysokoporowatych włosów. Najlepsze będą wszelkie oleje naturalne, m.in. olej z czarnuszki, olej z orzechów arachidowych, olej z pestek owoców (moreli, brzoskwini, śliwek) oraz nasion (malin, czarnej porzeczki), a także olej sojowy czy słonecznikowy. Olejek jojoba będzie lepszy do włosów średnioporowatych. Do tego typu włosów można również zastosować oleje rycynowe, słonecznikowe, lniane, z pestek dyni.

Olej jojoba na twarz

Olej jojoba może być stosowany nie tylko na włosy ale też na twarz. Polecany jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, alergicznej i naczyniowej, ponieważ doskonale nawilża. Olejek jojoba ma też pozytywny wpływ na skórę tłustą ze zmianami trądzikowymi – pomaga zredukować zaskórniki, krosty i grudki.

Jak stosować olej jojoba na twarz?

Olejek jojoba należy nakładać na oczyszczaną skórę twarzy przed snem. Nocą, kiedy skóra się regeneruje, olejek wspomoże ten proces. Rozetrzyj w dłoniach kilka kropli i wetrzyj w wybrane partie twarzy. Ważne jest aby nie stosować olejku jojoba na dużej powierzchni ciała, ponieważ może wchłaniać się przez skórę do organizmu, a w większych ilościach może być to niebezpieczne. Przy pielęgnacji skóry wrażliwej obowiązuje zasada, aby nie stosować wielu różnych kosmetyków, bo mogą zaostrzyć podrażnienie skóry. Przy nakładaniu preparatów należy też unikać niepotrzebnego pocierania skóry.

aromaterapia Nabea

Lanolina i olej jojoba

Lanolina używana jest m.in. do zabiegów fryzjerskich, np. ondulacji chemicznej czy kuracji keratyną jako osłona włosów (chroni włosy przed nadmiernym wnikaniem płynu w uszkodzone części włosów). W przypadku lanoliny trzeba pamiętać, że ma właściwości uczulające. Na występowanie reakcji alergicznych głównie narażone są osoby z atopowym zapalaniem skóry. Istnieje pojęcie „paradoksu lanolinowego”, tzn. lanolina powoduje uczulenie na skórze ze zmianami chorobowymi, ale zastosowana na fragmencie zdrowej skóry, u tej samej osoby, nie wywołuje reakcji alergicznych. Lanolina i olej jojoba mogą być ze sobą połączone w kremie, np. z dodadkiem masła shea. Wówczas taki preparat posiada właściwości silnie nawilżające i natłuszczające.

Opinie o oleju jojoba

Wśród osób, które stosowały olejek jojoba zbiera on bardzo dobre opinie. Olejek jojoba chwalą kobiety o skórze tłustej i trądzikowej za skuteczne zwężanie porów i zmniejszenie widoczności zmian skórych. Olejek jojoba jest też chwalony za odżywcze właściwości na włosy – jego stosowanie sprawia, że kosmyki są lśniące i miękkie.

Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olej jojoba – cena, gdzie kupić

Olejki jojoba można dostać w aptece, drogeriach internetowych i punktach stacjonarnych popularnych drogerii. Za olej jojoba o pojemności 100 ml zapłacimy ok. 60 zł.


Źródła:

  1. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2010.
  2. Z. Sumirska, Nowoczesne fryzjerstwo. Chemia, technologie, techniki, 2011.
  3. Zemanek, Bogdan. Jojoba, [w:] Encyklopedia biologiczna, Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków, 1998.
  4. T. Zipora, K. Shirin, C. Kahremany, C. Guy, Navit Ogen-Shtern. Medicinal properties of jojoba (Simmondsia chinensis), Israel Journal of Plant Sciences, 2021. Dostęp: http://dx.doi.org/10.1163/22238980-bja10023

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: