Przejdź do treści

Tlenek azotu – jak wpływa na kondycję włosów i skóry, jak stosować argininę

Tlenek azotu – wpływ na kondycję włosów i skóry, jak go stosować Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tlenek azotu to jeden z najprostszych związków chemicznych, który w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem naukowców. Choć już wiele lat temu udowodnione zostało jego działanie m.in. na układ krwionośny, wciąż poszukiwane są nowe sposoby na wykorzystanie jego właściwości. Wiele mówi się obecnie o ogromnym wpływie tlenku azotu na kondycję i wzrost włosów. Jak zatem działa tlenek azotu? Jak jest produkowany i czy można go suplementować?

Co to jest tlenek azotu i jak jest produkowany? 

Tlenek azotu, o wzorze sumarycznym NO, to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu. Jest on aktywny biologicznie i w drodze dyfuzji przenika przez błony komórkowe. Tlenek azotu jest zaliczany do grupy wolnych rodników, które m.in. wspomagają oczyszczanie organizmu. W zbyt dużej ilości wykazują one jednak właściwości destrukcyjne i pozostają poza kontrolą organizmu. 

Tlenek azotu produkowany jest przez syntazę tlenku azotu z argininy, której rozpad prowadzi do powstania tlenku azotu i cytruliny. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze enzym utleniający rozkłada argininę do tlenku azotu. Negatywny wpływ na jego produkcję ma bowiem m.in. zła dieta, brak aktywności fizycznej, czy palenie tytoniu. Warto zatem zadbać o odpowiednią ilość ruchu, unikać używek i wspomagać się produktami spożywczymi. Jakimi? Aby zoptymalizować produkcję tlenku azotu, sięgaj po rukolę, roszponkę, szpinak, sałatę masłową, rzodkiewki, buraki, koperek, orzechy i rośliny strączkowe. 

Warto także zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszy się suplementacja tlenku azotu, a precyzyjnie ujmując – argininy, która tlenek ma wytworzyć. Jej stosowanie uznaje się za w pełni bezpiecznie, warunkiem jest jednak przyjmowanie odpowiedniej dawki. Przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej zatem skonsultować się z lekarzem.

Właściwości i rola tlenku azotu 

Działanie tlenku azotu było wykorzystywane już za czasów Alfreda Nobla, kiedy to w przypadku ataku serca stosowano nitroglicerynę. Jednak dopiero w 1977 roku Ferid Murad wykazał, że to nie nitrogliceryna bezpośrednio powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, ale dochodzi do tego na skutek metabolicznej przemiany z wytworzeniem tlenku azotu. Kolejne lata przyniosły badania nad tzw. EDRF, czyli śródbłonkowym czynnikiem rozluźniającym, który okazał się być tlenkiem azotu. To odkrycie, określane potocznie „odkryciem tlenku azotu” przyniosło Robertowi Furchgottowi, Louisowi Ignarro i Feridowi Muradowi Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1998 roku.   

Jaką rolę odgrywa tlenek azotu? Przede wszystkim usprawnia on pracę układu krążenia, rozszerzając naczynia krwionośne, a tym samym polepszając ukrwienie i wydolność narządów. Wykazuje także pozytywne działanie w leczeniu oparzeń, zmniejszaniu bólów mięśniowych, czy w kontrolowaniu cukrzycy typu 2. Tlenek azotu stosowany jest też w leczeniu zaburzeń erekcji. Ważną rolę odgrywa również w systemie odpornościowym organizmu. Coraz częściej mówi się ponadto o tlenku azotu w kontekście pielęgnacyjnym, a przede wszystkim jego wpływu na wygląd i ilość naszych włosów. 

Tlenek azotu – wpływ na włosy 

Zastanawiasz się nad tym, jak tlenek azotu ma pomóc w uzyskaniu bujnej i zdrowej fryzury. Ma to bezpośredni związek z budową włosa – w jego brodawce, której zadaniem jest zaopatrywanie cebulki w składniki odżywcze, występuje m.in. tlenek azotu. Bierze on udział w regulacji aktywności mieszków włosowych, wpływając na wzrost i kondycję włosa. Upraszczając, można powiedzieć, że im tlenku azotu więcej, tym większe mieszki włosowe, które w konsekwencji produkują nowe włosy i zwiększają liczbę tych, które już znajdują się w fazie wzrostu. Dodatkowo tlenek azotu poprawia ukrwienie skóry, rozszerzając naczynia krwionośne, co także pozytywnie wpływa na cebulki włosów. 

To dlatego argininę, która w wyniku syntezy ma dostarczyć skórze włosów tlenku azotu, znajdziesz w szamponach, odżywkach i maskach na porost włosów, a także produktach do walki z łysieniem. Co ciekawe, arginina jest także składnikiem serum do rzęs, które ma zadanie je wzmocnić i przyspieszyć ich wzrost. 

Tlenek azotu a pielęgnacja skóry 

Zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych przez tlenek azotu wykorzystywana jest także w kosmetologii. W formie argininy, z której zostaje wyprodukowany w organizmie, występuje on głównie w produktach, które mają za zadanie poprawić jej ukrwienie. Znajdziesz go zatem m.in. w peelingach, zarówno tych, których z powodzeniem możesz używać w domu, jak i tych, wykonywanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. 

Z drugiej strony należy podkreślić, że zbyt duża ilość tlenku azotu może wpłynąć niekorzystnie na wygląd naszej skóry, w tym na pojawienie się przebarwień na twarzy i powstawanie tzw. plam starczych 

Źródła: 

  1. „Tlenki siarki, azotu, metale ciężkie atakują naszą skórę. Jak się bronić?” biotechnologia.pl (dostęp: 19.12.2022). 
  2. A. Łoboda „Syntazy tlenku azotu (NOS)” Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. 
  3. E. Małek „Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów” Radom 2007. 
  4. A. Sobkowiak „Kariera tlenku azotu” Forum Akademickie 11/1998. 
  5. R. Wilka, G. Schonfeldera, M. Paweł, U. Blume-Peytavi „Tlenek azotu w ludzkim mieszku włosowym: konstytutywna i indukowana dihydrotestosteronem ekspresja syntazy tlenku azotu i wytwarzanie NO w komórkach brodawki skórnej” Journal of Molecular Medicine 2003/02.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?