Oxybrazja – co to jest, efekty, przeciwwskazania
Oxybrazja jest szczególnie popularna latem, kiedy wysokie temperatury uniemożliwiają wykonanie wielu zabiegów kosmetycznych złuszczających naskórek. Na czym polega peeling wodno-tlenowy? Czy oxybrazja może być wykonana u każdego?
Co to jest oxybrazja?
Zabieg oxybrazji jest formą mechanicznego złuszczania naskórka przy użyciu tlenu i strumienia soli fizjologicznej. Najczęściej wykonuje się go na twarzy, szyi i dekolcie, a nieco rzadziej na plecach, dłoniach, ramionach i udach.
Cena oxybrazji będzie uzależniona od powierzchni ciała na jakiej ma być wykonany peeling wodno-tlenowy oraz stopnia zmian – im większe, tym dłuższy będzie czas trwania zabiegu.
Oxybrazja tlenowa – przebieg zabiegu
Oxybrazja, zwana również peelingiem wodno-tlenowym lub mikrodermabrazją tlenową, jest zabiegiem, przy którym wykorzystuje się wzbogacony tlenem strumień soli fizjologicznej (chlorek sodu o stężeniu 0,9 proc.) wyrzucanej z dyszy urządzenia pod ciśnieniem 6-10 bar z prędkością ok. 200 m/s. Jest to metoda bezdotykowa – aplikator oddalony jest od skóry o 0,5-1 cm. Wydobywające się z niego mikrokrople uderzają o naskórek, co delikatnie złuszcza kolejne pięć jego warstw (jasną, rogową, ziarnistą, kolczystą i podstawną).
Jednocześnie, za sprawą podciśnienia, martwe komórki są zasysane, a skóra delikatnie masowana, dzięki czemu pobudzona tkanka zaczyna się regenerować. Jest to skutek reakcji na czynnik drażniący – organizm zwiększa wówczas produkcję cytokin pozapalnych (rodzaj białka wydzielanego przez leukocyty) oraz czynników transkrypcyjnych (białko wiążące DNA).
Zastosowanie w oxybrazji chłodnego tlenu łagodzi stany zapalne oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Dzięki temu nie dochodzi do krwawienia ani wysięków podczas peelingu.
Choć oxybrazja bywa nazywana mikrodermabrazją tlenową, nie należy jej utożsamiać z mikrobrazją korundową czy diamentową, podczas których naskórek złuszczany jest przez mikrokryształki. O ile więc w przypadku oxybrazji poza efektem eksfoliacji uzyskuje się nawilżenie i dotlenienie skóry, o tyle pozostałe dwa rodzaje zabiegów skupiają się wyłącznie na mechanicznym peelingu.
Oxybrazja twarzy i ciała – jak przygotować się do zabiegu?
Przed wykonaniem oxybrazji skóra powinna zostać oczyszczona z makijażu i dokładnie umyta. Najlepiej użyć do tego celu żelu lub pianki. W przypadku potrzeby zastosowania peelingu, lepszym wyborem będzie preparat enzymatyczny niż drobno lub gruboziarnisty.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu warto zasłonić uszy, bowiem zastosowanie zimnego tlenu w ich okolicy może skutkować stanem zapalnym. Ponadto warto nałożyć na oczy okulary ochronne lub waciki. Wpadające pod powieki kropelki soli fizjologiczne, choć nie powodują bólu, to jednak wywołują dyskomfort.
Oxybrazja – wskazania
Wskazaniami do wykonania oxybrazji są:
- skóra naczynkowa, wrażliwa, przebarwiona,
- skóra szara, zniszczona, wysuszona,
- zmarszczki,
- skóra trądzikowa,
- blizny i rozstępy,
- cellulit
Efekty po zabiegu oxybrazji
Oxybrazja jest wykonywana nie tylko po to, by odświeżyć skórę, przywrócić jej elastyczność i wyrównać koloryt. Dzięki niej wygładzają się zmarszczki, a blizny stają się mniej widoczne. Przyczynia się ona również do redukcji cellulitu i rogowacenia okołomieszkowego.
Oddziaływanie na skórę tlenu i strumienia soli fizjologicznej likwiduje kolonie bakterii beztlenowych Propionibacterium Agnes przy gruczołach łojowych, co pozwala na znaczną redukcję miejscowych stanów zapalnych, trądziku młodzieńczego, różowatego, pospolitego, a nawet zmian towarzyszących łuszczycy.
Wyraźny jest również przeciwstarzeniowy wpływ oxybrazji. Co to znaczy? Zabieg pobudza proces syntezy włókien kolagenowych i elastycznych skóry, ponieważ przyspiesza namnażanie komórek tkanki łącznej (fibroblastów), które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny.
Tlen i strumień soli fizjologicznej ogranicza również nadmierne rogowacenia naskórka, po zastosowaniu peelingu czy innych kosmetycznych metod złuszczających. Dodatkowo odczuwalny podczas zabiegu chłód powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, w efekcie czego ból i opuchlizna towarzyszące stanom zapalnym niemal całkowicie znikają.
Oxybrazja – czy warto decydować się na zabieg?
Najlepsze efekty przynosi regularnie wykonywana oxybrazja. Jak często powtarzać zabieg, by efekty były wyraźne i trwałe?
Zwykle wykonuje się od trzech do 10 sesji. Długość przerw pomiędzy nimi ustalana jest indywidualnie z każdym pacjentem. Uzależnione jest to bowiem od typu skóry i dotykających ją problemów:
- skóra mieszana, łojotokowa, trądzikowa, z przebarwieniami i zmarszczkami – co siedem dni,
- skóra delikatna, wrażliwa, naczynkowa i sucha – co 14 dni,
- skóra z cellulitem i rozstępami – co dwa-cztery dni.
Oxybrazja – przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, również oxybrazja nie jest dla każdego! Nie powinna być wykonywana u osób:
- w czasie trwania infekcji,
- z zakażeniem skóry,
- ze zdiagnozowanymi nowotworami skóry,
- ze zmianami skórnymi (m.in. znamiona barwnikowe; naczyniaki jamiste),
- w trakcie terapii retinoidami,
- bezpośrednio po zabiegu z użyciem kwasów.
Cena oxybrazji
Jak i w przypadku innych zabiegów kosmetycznych, ceny zabiegów oxybrazji są zróżnicowane. Przykładowo, za peeling wodno-tlenowy samej twarzy (bez szyi czy dekoltu), zapłacimy ok. 150 zł. Z kolei oxybrazja całych pleców to koszt ok. 300 zł.
Źródła:
- K. E. Niewójt, Tlen i sól w roli głównej – oxybrazja lub oxydermabrazja, [w:] Kosmetologia estetyczna 2/2016 vol. 5
- M. Niewęgłowska-Wilk, T. Wilk, J. Kalicińska, R. Śpiewak, Zapobieganie i sposoby usuwania plam barwnikowych – przegląd dostępnych metod [w:] Kosmetologia estetyczna 2/2016 vol. 5
- K. Kordus, B. Potempa, R. Śpiewak, Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej [w:] Estetologia Kosmetyczna i Kosmetologia, 1(1): 21-26/2011
- M. Pihut, Mikrodermabrazja – pielęgnacyjny zabieg stymulujący biorewitalizację skóry [w:] Kosmetologia Estetyczna vol. 1 / 1 / 2012
Polecamy
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
Na czym polega fotoodmładzanie? Poznaj efekty i przeciwwskazania
Karboksyterapia, czyli skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry
się ten artykuł?