Przejdź do treści

Peeling do twarzy – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Peeling do twarzy - rodzaje, właściwości i zastosowanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling do twarzy to niezawodny sposób na pozbycie się martwego naskórka. Stosowanie go dwa razy w tygodniu zapewnia wyraźniej młodszą, zdrową cerę. Kiedy najlepiej go stosować? Jaki rodzaj wybrać? Mamy też przepis na domowy peeling.

Peeling do twarzy – co to jest?

Peeling do twarzy to nic innego, jak produkt, który zadba o odpowiednie złuszczenie martwego naskórka. To bardzo ważny element pielęgnacji skóry twarzy. Nadmiar martwego naskórka może prowadzić do zapychania porów, co w konsekwencji może doprowadzić do trądziku. Sięgać po peeling do twarzy należy regularnie. Dodatkowo, peeling do twarzy powoduje jej wygładzenie, regenerację zewnętrznej warstwy skóry, jak i spłycenie zmarszczek.

Właściwości peelingu do twarzy

Po nałożeniu na twarz, drobinki lub enzymy w peelingach działają złuszczająco i usuwając pierwszą warstwę matowych komórek i brudu powierzchniowego, odsłaniając zdrowszą, bardziej promienną i wszechstronną znacznie lepszą skórę pod spodem. Peelingi pomagają w usuwaniu martwych komórek naskórka oraz utrzymują zdrową skórę poprzez przyspieszenie odnowy komórek, jednocześnie maksymalizując korzyści z innych produktów do pielęgnacji skóry.

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Kiedy stosować peeling do twarzy?

Peeling do twarzy nie może być wykonywany codziennie, ponieważ tak często stosowany będzie podrażniał skórę. Kosmetolodzy i dermatolodzy uważają, że peeling najlepiej stosować raz w tygodniu, czas ten można wydłużyć i używać peelingu raz na dwa tygodnie, jeśli skóra jest bardzo wrażliwa.

Peeling do twarzy jest też polecany przed innymi zabiegami na twarz (przed oczyszczaniem, maseczką, i innymi) po to, aby dokładnie oczyścić skórę z martwego naskórka i otworzyć pory, aby lepiej wchłaniały wszystkie wartościowe składniki.

Peeling do twarzy – przeciwwskazania

Kiedy nie stosować peelingu do twarzy? Peeling do twarzy nie powinien być wykonywany zaraz po depilacji, ponieważ może dojść do podrażnienia skóry. Nie może być też stosowany na występujące podrażnienia, ponieważ zaostrzy powstały już stan zapalny.

Peeling do twarzy – rodzaje

Wśród peelingów do twarzy wyróżnia się przede wszystkim takie rodzaje, jak:

  • peeling enzymatyczny,
  • peeling gommage,
  • peeling peel-off,
  • peeling drobnoziarnisty,
  • peeling gruboziarnisty.

Peelingi do twarzy drobnoziarniste lub gruboziarniste posiadają w swoim składzie ścierające drobinki, które złuszczają i ścierają martwy naskórek, natomiast peeling do twarzy enzymatyczny rozpuszcza naskórek za sprawą enzymów w swoim składzie. Peeling enzymatyczny znany jest jako ten bardziej delikatny. Kolejny peeling do twarzy, czyli peeling gommage kładzie się na twarz, produkt zastyga i ściera się go palcami z pomocą wody. Jest jeszcze peeling peel off, który zastyga na twarzy i zrywa się go razem z wszystkimi nieczystościami, które zgromadziły się na twarzy.

Wybór odpowiedniego peelingu do twarzy jest bardzo ważny, ponieważ przy jego wyborze przede wszystkim należy kierować się rodzajem swojej skóry i jej wrażliwością. I tak zatem:

  • skóra naczynkowa nie powinna używać peelingów z granulkami, aby nie podrażniać bardzo wrażliwej skóry
  • peeling enzymatyczny jest idealnym peelingiem do skóry trądzikowej, ponieważ peeling z granulkami może nasilić wszystkie zmiany i infekcje na twarzy
  • peelingi ziarniste są odpowiednie dla skóry tłustej i mieszanej bez trądziku.

Peeling do twarzy – gdzie szukać tych produktów

Po peeling do twarzy znaczna część osób wybierze się do drogerii, ponieważ oferuje spory wybór produktów w dobrej cenie. Peelingi można też kupować w aptekach i wtedy są to peelingi przeznaczone do konkretnych problemów skórnych.

Wybór peelingu powinno się skonsultować z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, który przedstawi najlepsze rozwiązanie dla danego rodzaju skóry. Peeling do twarzy można też wykonać w domu z użyciem naturalnych składników. Do wykonania peelingu potrzeba tylko cukru, miodu i oliwy. Kolejnymi propozycjami na wykonanie domowego peelingu do twarzy jest wykorzystanie fusów po kawie, płatków owsianych lub zmielonych migdałów.

Jak zrobić domowy peeling?

Miód i cukier to idealne do naturalnego peelingu domowego środki utrzymujące wilgoć. Aby stworzyć domowy peeling, potrzebujesz:

  • 1 łyżkę brązowego cukru (im drobniejszy, tym lepszy)
  • 1 łyżkę miodu, najlepiej świeżego

Wymieszaj razem brązowy cukier i miód, a czystymi opuszkami palców bardzo delikatnie nałóż peeling na twarz okrężnymi ruchami, aby wspomóc proces złuszczania bez uszkadzania skóry. Spłucz ciepłą wodą i użyj myjki, aby usunąć resztki miodu, jeśli to konieczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: