Przejdź do treści

Na czym polega peeling gommage i kto może go stosować?

Na czym polega peeling gommage i kto może go stosować? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Peeling gommage to kosmetologiczna nowinka z Francji. Wśród zalet peelingu gommage w pierwszej kolejności wymienia się prostotę zabiegu i delikatność, dzięki której mogą z niego korzystać nawet osoby o wrażliwej skórze. Na czym dokładnie polega peeling gommage? Do jakiej cery go stosować? Jak zrobić go w domu?

Co to jest peeling gommage? 

Wyjaśniając, czym jest peeling gommage, warto przyjrzeć się samej nazwie zabiegu. „Gommage” to francuskie słowo oznaczające gumkowanie lub wymazywanie. Peeling gommage ma „wygumkowywać” martwy naskórek, a pozostałe po nim drobinki przypominają startą gumkę do ścierania. Technika gommage została odkryta we Francji, ale dzięki instagramerkom upowszechniła się w Stanach Zjednoczonych i Azji. Obecnie znana jest na całym świecie, także w Polsce. 

Peeling gommage a inne rodzaje peelingów 

Z punktu widzenia kosmetologii peeling gommage jest połączeniem peelingu enzymatycznego i peelingu mechanicznego (scrubu). Peelingi enzymatyczne różnią się od peelingów mechanicznych sposobem usuwania martwego naskórka. Peeling enzymatyczny rozpuszcza martwy naskórek, a peeling mechaniczny ściera go za pomocą różnych drobinek. Peelingi enzymatyczne zawierają przede wszystkim kwasy owocowe AHA. 

Co zatem znajduje się w składzie peelingu gommage? W preparacie do peelingu gommage podobnie jak w innych peelingach enzymatycznych, przede wszystkim kryją się enzymy naturalnego pochodzenia. Najczęściej znajdziesz w nim składniki takie jak: 

  • bromelaina z ananasa (pozyskiwana z owoców, soku i łodygi ananasa); 
  • papaina uzyskiwana z papai; 
  • trypsyna – enzym trawienny trawiący białka; 
  • pankreatyna – wyciąg z trzustek wieprzowych zawierający enzymy trawienne takie jak lipaza, amylaza i proteaza; 
  • kwasy owocowe (m.in. kwas jabłkowy, cytrynowy, migdałowy); 
  • kwas salicylowy. 

Jednocześnie peeling gommage wzbogacony jest o drobinki, które pomagają w skutecznym i dokładniejszym usunięciu naskórka.  

Peeling gommage odróżnia się od innych peelingów enzymatycznych swoją konsystencją. Większość peelingów enzymatycznych występuje w postaci lekkiego kremu lub żelu. Peeling gommage ma tłustą, gęstą konsystencję pasty. Ze względu na znajdujące się w nim drobinki wyglądem bardziej przypomina peeling ziarnisty niż enzymatyczny. 

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Jak stosować peeling gommage? 

Peeling gommage stosuje się inaczej niż pozostałe rodzaje peelingów. Peelingi mechaniczne (z drobinkami) zwykle nakłada się na wilgotną skórę, po czym po delikatnym rozmasowaniu na skórze zmywa wodą. Peelingi enzymatyczne najczęściej pozostawia się na jakiś czas na skórze (zwykle kilka minut), aby zaczęły działać, a następnie zmywa. 

Z peelingiem gommage jest inaczej. Przeznaczony do zabiegu preparat należy nałożyć na twarz i pozostawić do wyschnięcia. Następnie należy ściągnąć kosmetyk, łagodnie masując twarz okrężnymi ruchami i rolując zaschnięty preparat. Tego rodzaju rolowanie zapewnia skórze masaż, który nie tylko jest relaksujący, ale też zapewnia lepsze ukrwienie i ujędrnienie skóry. 

Do jakiej cery przeznaczony jest peeling gommage? 

Ze względu na łagodne działanie peeling gommage polecany jest kobietom o cerze naczyniowej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a także suchej, ponieważ nie wysusza skóry. Peelingi to zabiegi, po które powinny sięgać osoby o każdym typie skóry, ale szczególnie potrzebują ich skóra tłusta i mieszana. Dzięki delikatnemu składowi kosmetyku peeling gommage sprawdzi się w przypadku najbardziej wymagającego rodzaju skóry – jednocześnie mieszanej i naczyniowej. 

Kto nie powinien stosować peelingu gommage? 

Peeling gommage nie jest zabiegiem, po który może sięgać każdy. Po pierwsze nie należy go stosować w przypadku skóry trądzikowej z występującymi zmianami zapalnymi. W takim przypadku peeling gommage, zamiast oczyścić skórę może przyczynić się do przeniesienia bakterii na większą powierzchnię skóry i powstanie kolejnych zmian zapalnych. 

Inne przeciwwskazania do peelingu gommage to: 

  • chemioterapia, 
  • antybiotykoterapia, 
  • przewlekłe choroby skóry (w tym łuszczyca). 

Gdzie kupić peeling gommage? 

Peeling gommage ma zbyt bogatą formułę, by zrobić go samodzielnie w domu. Na szczęście kosmetyk dostępny jest w ofercie wielu firm kosmetycznych. Występuje pod nazwą „peeling gommage”, „peeling enzymatyczny z drobinkami oczyszczającymi”, a niekiedy jako „maseczka gommage”. Ceny peelingu gommage są bardzo zróżnicowane – od kilkunastu do stu kilkudziesięciu złotych za opakowanie 100 ml. Paleta kosmetyków gommage jest bardzo zróżnicowana i równie zróżnicowane jest ich działanie. 

Eksfoliacja w praktyce. Zabieg krok po kroku, przeciwwskazania, efekty; na zdjęciu kobieta w trakcie zabiegu kosmetycznego- Hello Zdrowie

Dlaczego warto regularnie stosować peeling? 

Niezależnie od tego, czy przekonała cię technika peelingu gommage, dermatolodzy są zgodni, że właściwie dobrany do skóry peeling jest podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry. Peeling, czyli fachowo mówiąc eksfoliacja, pozwala pozbyć się martwego naskórka. Tak oczyszczona skóra nie tylko lepiej wygląda, ponieważ jest gładka i rozświetlona, ale też łatwiej wchłania substancje aktywne zawarte w kosmetykach i się regeneruje. 

Źródła:

  1. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727, (dostęp 7.01.2023). 
  2. https://triny.pl/blog/peeling-gommage-wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-gumkowaniu-twarzy/, (dostęp 7.01.2023). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: