Przejdź do treści

Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną

Kobieta
Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną/ Pexels, fot. Rafaela Lima
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce odnotowano właśnie pierwszy przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego. Pacjentka poddała się korekcie nosa u osoby, która nie powinna wykonywać takiego zabiegu. Jak poinformowało Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych, jej przypadek pokazał „problem braku regulacji i procedur”. 

Ślepota po podaniu kwasu hialuronowego

„Dotarła do nas zła wiadomość, że niestety mamy w Polsce pierwszy przypadek ślepoty po podaniu preparatu przez osobę nieuprawnioną, prawdopodobnie kwasu hialuronowego chcąc dokonać korekty nosa” – taki komunikat został opublikowany w mediach społecznościowych przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych z Warszawy. Jak informują w dalszej części wpisu specjaliści, pacjentka wróciła do gabinetu kosmetycznego po dwóch dniach od zabiegu, skarżąc się, że nie widzi na jedno oko. Zaczęła także wymiotować, dzięki czemu wezwano do niej pomoc medyczną.

„W szpitalu okazało się, że pacjentka ma również objawy sugerujące udar. Sytuacja zdarzyła się w gabinecie kosmetycznym, aczkolwiek zatkanie tętnicy ocznej może się przydarzyć każdemu z nas” – czytamy.

Pacjentka wróciła do domu, jednak w efekcie nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu powstała u niej ślepota jednego oka. Jej sytuacja pokazała, jak ważne jest, by uczęszczać do sprawdzonych gabinetów, w których pracują specjaliści. Wykonywanie takich interwencji przez osoby niekompetentne może prowadzić do powikłań i wiąże się z nadużyciami oraz zagrożeniami dla zdrowia pacjentów. Należy więc pamiętać, że zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane u dyplomowanych specjalistów medycyny estetycznej. Nie powinna przeprowadzać ich kosmetolożka czy kosmetyczka.

„Przypadek ten, to z jednej strony tragedia osoby, której wykonano w ten sposób zabieg. Z drugiej strony, ukazał problem braku regulacji, ustaleń, procedur i możliwości leczenia takich przypadków na oddziałach szpitalnych” – apelują eksperci ze Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Medycyna estetyczna a kosmetologia i chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna i kosmetologia obejmują ten sam zakres działań służący „zapewnieniu poprawy jakości życia ludzi zdrowych” poprzez profilaktykę starzenia się skóry oraz korektę różnego rodzaju defektów. Każda z tych dziedzin posługuje się jednak zupełnie innymi metodami.

Zabiegi medycyny estetycznej są mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne niż w przypadku chirurgii plastycznej. Natomiast w porównaniu z interwencjami z zakresu kosmetologii, które mają tylko powierzchowne działanie, medycyna estetyczna pozwala na ingerencję w głębsze warstwy skóry, przez co jest też skuteczniejsza.

Zgodnie z polskim prawem zabiegi z zakresu medycyny estetycznej może przeprowadzać jedynie lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu. Ponieważ w naszym kraju w systemie kształcenia nie ma specjalizacji z medycyny estetycznej, każdy lekarz może zajmować się przeprowadzaniem tychże zabiegów – pod warunkiem „samodzielnego dokształcania się w tym kierunku” (np. ukończenia studiów podyplomowych).

Przez wzgląd na brak prawnych dostatecznych regulacji dotyczących zakresu umiejętności i wiedzy, jakie musi posiadać specjalista wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, zdarza się, że pracę tę wykonują osoby po ukończeniu kilkudniowego szkolenia prowadzonego często przez producentów lub dystrybutorów urządzeń i preparatów wykorzystywanych podczas zabiegów.

Miejmy to na uwadze, decydując się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?