Przejdź do treści

Zabiegi medycyny estetycznej latem – poznaj trzy zabiegi, które lepiej wykonać w ciepłej porze roku

Zabiegi medycyny estetycznej latem – top 3  Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zabiegi medycyny estetycznej od lat zyskują na popularności. Kiedyś kojarzone głównie z gwiazdami show-biznesu, dziś są dostępne dla coraz większego grona kobiet. Przedstawiamy najbardziej popularne i bezpieczne zabiegi medycyny estetycznej, które można wykonać latem.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej można wykonać latem?

Chociaż żadna pora roku nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej, lekarze odradzają poddawanie się niektórym z nich latem. Dotyczy to głównie zabiegów złuszczających, takich jak mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy zabiegi z użyciem lasera. W ich przypadku późniejsza ekspozycja na słońce może powodować powstanie trwałych przebarwień i blizn. Ryzykiem tym nie są obarczone zabiegi polegające na nakłuwaniu skóry jak mezoterapia czy Dermapen. Na czym polegają zabiegi takie jak mezoterapia, PRP, Dermapen i czym się różnią?

Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi; na zdjęciu kobieta w gabinecie medycyny estetycznej- Hello Zdrowie

Mezoterapia 

Mezoterapia to zabieg, podczas którego specjalista ostrzykuje skórę koktajlem z substancjami odżywczymi. Skład takiej mieszanki jest zbliżony do składu kosmetyków przeciwstarzeniowych – kremów lub serum. Przewaga mezoterapii nad kosmetykami tkwi w ominięciu bariery skórnej, która nie przepuszcza wielu substancji zawartych w kosmetykach. 

Mezoterapia – efekty  

Mezoterapię można stosować na skórę twarzy, szyi i dekoltu, a także rąk – pozwala ona odmłodzić pomarszczone dłonie. Jest też uniwersalnym zabiegiem na twarz. W przypadku osób po 35. roku życia stosowana jest głównie jako profilaktyka starzenia skóry i w celu jej nawilżenia. U 40-latki i 50-latki pozwala odmłodzić i ujędrnić skórę, w tym zmniejszyć cienie pod oczami. Preparaty do mezoterapii często zawierają w sobie kwas hialuronowy, który nawilża i rewitalizuje skórę. Po zabieg mogą sięgać także 60-latki. Mezoterapia stosowana na skórę głowy pobudza wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. Dla satysfakcjonujących efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów (minimum 3) w odstępach 2-5 tygodni.

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Mezoterapia – przebieg  

Do mezoterapii stosuje się znieczulenie miejscowe. Niestety, mimo to większość pacjentek odczuwa ból, zwłaszcza w partiach, pod którymi znajduje się kość (czoło, głowa). Zabieg trwa około godziny. 

Mezoterapia – cena 

Ceny za mezoterapię różnią się w zależności od jakości wstrzykiwanego preparatu. Koszt pojedynczego ostrzyknięcia waha się od 150 do nawet 1000 zł.

Mezoteriapia bezigłowa

PRP (Platelet Rich Plasma) 

PRP to zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego pobranego z krwi pacjenta. Z tego powodu nazywany jest wampirzym liftingiem, ponieważ jedyny wykorzystany preparat pochodzi z krwi pacjenta. 

PRP – efekty  

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego wyrównuje koloryt cery (w tymwory pod oczami”), wygładza zmarszczki, przyspiesza gojenie ran po zabiegach dermatologicznych i wzmacnia efekty innych zabiegów (laserów i peelingów). PRP można wykonać jednorazowo lub w serii kilku zabiegów (nie częściej niż co pół roku). 

PRP – przebieg  

Zabieg zaczyna się od pobrania krwi pacjenta. Następnie lekarz odwirowuje krew, aby uzyskać skoncentrowane płytki, które zostaną wstrzyknięte pacjentowi. Dalsza procedura przypomina klasyczną mezoterapię – lekarz wykonujący zabieg wstrzykuje preparat pod skórę. 

PRP – cena  

Cena jednego zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego to 300-800 zł. 

Dermapen 

Dermapen to stosunkowo nowy zabieg. Podobnie jak mezoterapia polega na nakłuwaniu skóry i wstrzykiwaniu w nią substancji odżywczych. Jego przewaga nad mezoterapią i PRP kryje się w wykorzystaniu urządzenia wyprodukowanego z użyciem nowoczesnych technologii. Dermapen składa się z pulsujących igieł, które pozwalają na wykonanie ok. 2000 nakłuć tylko w ciągu jednej sekundy. 

Dermapen – efekty  

Dermapen to zabieg na twarz dla kobiet w każdy wieku – 30-latek, 40-latek, 50-latek i 60-latek. Widocznie zwęża pory, redukuje drobne blizny (potrądzikowe i pooperacyjne), spłyca zmarszczki, ujednolica koloryt skóry, a także odmładza dłonie. Jest to też jeden z lepszych zabiegów na okolice oczu (skutecznie rewitalizuje delikatną skórę wokół oczu). 

Dermapen – przebieg 

Dermapen trwa krócej niż mezoterapia (30-40 minut) i jest mniej bolesny. Dodatkową zaletą jest większa kontrola głębokości iniekcji. 

Dermapen – cena 

Cena za pojedynczy zabieg z użyciem Dermapenu zaczyna się od 400 zł. 

zabieg z użyciem dermapenu

Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne? 

Przez lata wokół zabiegów medycyny estetycznej narosło wiele mitów i stereotypów. Utarło się, że ingerencja specjalisty medycyny estetycznej zmienia rysy twarzy, nadając danej osobie „sztuczny”, „plastikowy” wygląd. Warto wiedzieć, że poprawnie wykonane zabiegi subtelnie usuwają mankamenty skóry (np. cienie pod oczami czy zmarszczki), sprawiając, że twarz wygląda młodziej i zdrowiej, ale wciąż naturalnie.  

Nie jest też prawdą, że poddanie się zabiegom medycyny estetycznej zawsze jest ryzykowne dla zdrowia. Wymienione w artykule zabiegi na twarz są znacznie bezpieczniejsze niż zabiegi odchudzające (ofiarą powikłań po nieudanym zabiegu tego typu stała się znana modelka, Linda Evangelista) czy zabiegi na brzuch (np. liposukcja).

Bardzo ważne są też kompetencje i doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Niektóre zabiegi medycyny estetycznej może wykonać kosmetolog estetyczny. PRP, które wymaga pobrania krwi, wykonuje wyłącznie lekarz. Przed podjęciem decyzji o poprawieniu swojej urody, warto sprawdzić opinie dotyczące specjalisty, który ma wykonywać dany zabieg.

Źródła: 

  1. Gołos, Aleksandra, Treliński, Jacek, Kliniczne zastosowanie osocza bogatopłytkowego, Hematologia2014, tom 5, nr 3. 
  2. Noszczyk, Maria. 2010. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 
  3. Noszczyk, Maria. 2016. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: