Przejdź do treści

Po trądziku zostały ci blizny? Dermatolożka podpowiada, jak możesz je zniwelować

Tekst o sposobach na zniwelowanie blizn potrądzikowych. Na zdjęciu: Kobieta opierająca się o stół - HelloZdrowie
iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od lat zmagasz się z trądzikiem, marząc o gładkiej cerze a kiedy udaje ci się go zaleczyć, zostają blizny. Na nodze czy ręce można taką bliznę nawet polubić, ale występująca na twarzy często bywa źródłem kompleksów. Istnieją jednak sposoby na to, by poprawić ich wygląd. Jakie? Podpowiada dermatolożka.

Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry, który występuje u około 60–80 proc. społeczeństwa. Zmiany skórne w postaci łojotoku, zaskórników, grudek, krost lokalizują się najczęściej w obrębie skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej. Wśród najważniejszych czynników, które mają znaczenie w rozwoju wykwitów trądzikowych, wymienia się: skłonność genetyczną, łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju, wysoką aktywność hormonów, nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych, namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, wrażliwość na stres. Niektóre zmiany potrądzikowe niestety kończą się powstaniem blizn. Ślady potrądzikowe dotyczą bowiem nie tylko nastolatek, ale także i dorosłych.

Dermatolożka, Nina Wiśniewska w ostatnim czasie przeprowadziła na swoim profilu na Instagramie test i ankietę dotyczącą blizn po trądziku. Finalnie ponad 40 proc. ankietowanych zaznaczyło, że narażeni są na wysokie ryzyko, aby ich trądzik zakończył się bliznami. – Pamiętajcie, aby nie wyciskać i nie drapać zmian skórnych – ostrzega dermatolożka, pisząc na swoim profilu na Instagramie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Blizna po trądziku – jak leczyć?

Niestety często i przestrzeganie wyżej wymienionych zasad nie uchowa nas przed powstaniem blizn. Co w takim razie zrobić z już powstałymi bliznami potrądzikowymi, które na dobre zagościły na naszych policzkach? Wiśniewska doradza:

?Blizny po trądziku (trądzik musi bić wyleczony) najlepiej jest usuwać od razu zabiegami medycyny estetycznej.
?Laser frakcyjny powinno się wykonać w serii. Osobiście wykonuję 1-3 zabiegi w roku co 6 tygodni a następnie czekam rok (w tym czasie w skórze zachodzą procesy regeneracyjne, wytwarza się nowy kolagen, a nasza skóra wciąż ulega zmianie i poprawie) i powtarzam kurację w zależności od stanu skóry i pacjenta.
?Leczenie wspomagające to silne kwasy chemiczne w tym trójchlorooctowy - TCA o stężeniach wyższych niż 15 % oraz ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym (pobiera się własną krew pacjenta, odwirowuje i podajemy pod postacią iniekcji osocze z płytkami krwi).
?Wszystkie zabiegi wymagają konsultacji z lekarzem.

wymienia w swoim wpisie dermatolożka, Nina Wiśniewska

Jak powstaje blizna?

Blizna tworzy się z włóknistej tkanki łącznej w miejscu powstania urazu lub w efekcie gojenia się stanu zapalnego. Zanim dojdzie do wytworzenia blizny, skóra przechodzi przez kilka etapów.

Blizna to zmiana, której nie da się usunąć, możemy jedynie powodować, aby była mniej widoczna i bardziej estetyczna. Proces prawidłowego gojenia się rany jest wieloetapowy. Pierwszy to faza reakcji zapalnej podczas której w ciągu 24-48 godzin dochodzi do przekrwienia się tkanek uszkodzonych. W drugim etapie następuje oczyszczanie się rany, które trwa około 7 dni. W trzeciej rozpoczyna się stymulacja fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i rozrost nowych naczyń, których zadaniem jest odżywienie świeżej tkanki. Jeśli rana powstaje w skutek operacji, szwy zdejmuje się dopiero po 7-10 dniach. Podczas czwartego etapu początkowo, twarda i zaczerwieniona blizna ulega przebudowie i modelowaniu, czyli dojrzewaniu, aż z czasem staje się miękka i blednie. Ten okres trwa 6-12 miesięcy. Końcowy etap gojenia się rany to bliznowacenie, czyli powstanie zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej, pozbawionej mieszków włosowych, melanocytów, gruczołów łojowych oraz potowych.

dr n.med Małgorzata Huczek, dermatolożka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?