Przejdź do treści

Keloid – czym jest bliznowiec i jak się go pozbyć? Kiedy konieczny jest zabieg?

Keloid – czym jest bliznowiec i jak się go pozbyć? Kiedy konieczny jest zabieg? /fot. Adobe Stock
Keloid – czym jest bliznowiec i jak się go pozbyć? Kiedy konieczny jest zabieg? /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Keloid to rodzaj zgrubiałej, przerośniętej blizny. Najczęściej tworzy się w miejscu urazu, chociaż może też powstawać samoistnie. Dla wielu osób keloidy stanowią problem estetyczny. Czy są też niebezpieczne dla zdrowia? Jak skutecznie pozbyć się keloidów? Ile kosztuje usunięcie bliznowca?

Co to jest keloid? 

Keloid, potocznie nazywany bliznowcem, to przerośnięta, zgrubiała, wypukła blizna o fioletowej, różowej lub czerwonej barwie i gładkiej, lśniącej powierzchni. Najczęściej występuje w miejscu pojawienia się wcześniej blizny na skutek urazu – naruszenia ciągłości skóry (przy skaleczeniu lub podczas zabiegu chirurgicznego, w tym cesarskiego cięcia), oparzenia, ale też jako „pamiątka” po zmianach trądzikowych lub piercingu. W odróżnieniu od blizny przerostowej keloid rozrasta się poza granice rany. W niektórych przypadkach bliznowiec pojawia się samoistnie na pozornie zdrowej skórze. Do tej pory przyczyna powstawania keloidów nie jest znana. Z racji tego, że keloid jest bardzo widoczną i nieestetyczną zmianą, wiele osób jej nie akceptuje i szuka sposobu na pozbycie się bliznowca.  

bliznowiec - kobieca ręka z blizną

Jak pozbyć się keloidów? 

Blizna keloidowa może być leczona. Niestety, leczenie keloidów jest trudne, długotrwałe i obarczone skutkami ubocznymi, a końcowe efekty bywają niezadowalające. Bardzo rzadko udaje się całkowicie pozbyć keloidu, zwykle bliznowiec zostawia po sobie ślad. Poniżej przedstawiamy charakterystykę metod leczenia bliznowców z wszystkimi „za” i „przeciw”. 

Usunięcie keloidów – zastrzyki z glikokortykosteroidów 

Zastrzyki z glikokortykosteroidów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się keloidów. Zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć w odstępach co 5 tygodni, chociaż efekty mogą być widoczne już po pierwszym z nich. W przypadku tej terapii ryzyko nawrotu keloidu jest niewielkie. Cena zabiegu to 150-200 zł. 

Usunięcie keloidu – krioterapia 

Krioterapia (zimnolecznictwo) to metoda leczenia oparta na wykorzystaniu temperatur znacznie poniżej 0⁰. Może być także wykorzystana do usuwania keloidów. Terapia wymaga wykonania 5-12 zabiegów w odstępach 6-8 tygodni. Jej zaletą jest bezbolesność i bezpieczeństwo. Niestety, krioterapia znajduje zastosowanie jedynie w przypadku niewielkich bliznowców. W przypadku poważniejszych, grubszych zmian sama krioterapia nie wystarczy, ponieważ zmiany wracają. Cena pojedynczego zabiegu 25 -50 zł. 

Usunięcie keloidu – laseroterapia 

Laseroterapia to jedna z najpopularniejszych metod usuwania keloidu. Efekt widać już po pierwszym zabiegu, ale najlepiej jest wykonać serię 3-5 zabiegów. Zabieg może być stosowany zarówno w przypadku keloidów powstałych w wyniku operacji, jak i trądziku. Dla wzmocnienia efektu laseroterapia jest zwykle łączona z terapią kortykosteroidami. Cena zabiegu z laserem frakcyjnym zaczyna się 250 zł. 

Laseroterapia - opis terapii i przeciwwskazania

Usunięcie keloidu – zastrzyki z interferonu 

Jedną z metod na pozbycie się keloidów jest ostrzykiwanie ich preparatami interferonu gamma. Ta metoda leczenia jest najbardziej kontrowersyjna. Interferon jest znacznie mniej skuteczny w leczeniu keloidów w porównaniu z ostrzykiwaniem triamcynolonem (kortykosteroidami). Poza tym wywołuje skutki uboczne – gorączkę, bóle głowy i mięśni. 

Usunięcie keloidów – zabieg chirurgiczny 

Operacyjne pozbywanie się keloidów to ostateczność. Jest to zabieg najbardziej inwazyjny i przynosi natychmiastowe efekty, ale aż w połowie przypadków w miejscu interwencji chirurgicznej keloid odrasta, zwykle w bardziej rozrośniętej i widocznej postaci niż usunięta. Jednym ze sposobów na ograniczenie ryzyka odrastania keloidu jest stosowanie opatrunków uciskowych przez okres 6-12 miesięcy. Leczenie chirurgiczne łączone jest także krioterapią i radioterapią. 

Domowe sposoby na pozbycie się keloidów 

Poza korzystaniem z zabiegów medycyny estetycznej warto także w domu odpowiednio pielęgnować skórę zmienioną keloidem. Domowe sposoby nie zastąpią profesjonalnych zabiegów, ale wspomogą leczenie keloidu. W przypadku zmian niewielkich i mniej widocznych można próbować wybielić blizny, stosując specjalne maści, żele silikonowe i olejki nawilżające. Cena dobrej jakości kremu na keloidy to od 50 zł w górę za opakowanie 30 ml. Pojedynczy plaster na keloidy to koszt ok. 30 zł. Optymalny czas terapii plastrami to trzy miesiące. 

Naturalnym produktem, którym można smarować keloid, jest sok z cytryny, ze względu na rozjaśniające właściwości witaminy C. Na blizny dobre są także oleje roślinne, np. olej kokosowy. Aby uzyskać widoczny efekt, należy takie zabiegi powtarzać codziennie przez kilka miesięcy. 

Dziewczyna stoi przy krze lodowej

Czy keloidy są niebezpieczne dla zdrowia? 

Bliznowce stanowią przede wszystkim defekt kosmetyczny. Te o dużej powierzchni mogą wywoływać swędzenie i być bolesne w dotyku, a w niektórych przypadkach (jak keloidy w obrębie kończyn) mogą ograniczyć sprawność ruchową. Keloid nie jest zmianą nowotworową i w tym sensie nie zagraża zdrowiu. Jednak przy wystąpieniu keloidu zalecana jest konsultacja z dermatologiem, który doradzi najlepsze metody leczenia dla danego pacjenta. 

Źródła:

  1. Bliznowiec (keloid) – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, https://portal.abczdrowie.pl/keloid, (dostępny 15.12.2022). 
  2. Krioterapia – wystarczająca metoda leczenia keloidów, https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a4025/Krioterapia—–wystarczajaca-metoda-leczenia-keloidow-.html/m141, (dostępny 15.12.2022). 
  3. Wasilonek, Monika. Bliznowiec – przyczyna powstawania, objawy i leczenie, https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,bliznowiec—przyczyny-powstawania–objawy-i-leczenie,artykul,71029222.html, (dostępny 15.12.2022). 
  4. Zieliński, T., Witmanowski, H., Lewandowicz, E., Łuczkowska, M.,  & Kruk-Jeromin, J. (2008). REVIEW PAPERSHypertrophic scars and keloids Part II. Prevention and treatment. Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii, 25(3), 116-124. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: