Przejdź do treści

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena

Laser frakcyjny
Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Trądzik młodzieńczy, ciąża, duże wahania wagi i operacje (w tym cesarskie cięcie) łączy jedno – często zapisują trwałe ślady na skórze. Blizny, rozstępy czy pojawiające się z czasem przebarwienia, choć nie zagrażają zdrowiu, często są nieakceptowane przez wiele kobiet. W tym przypadku na pomoc przychodzi medycyna estetyczna i jej odkrycia, takie jak laser frakcyjny czy radiofrekwencja mikroigłowa. Co to jest laser frakcyjny? Czy jest dobrym sposobem na laserowanie usuwanie rozstępów i laserowe usuwanie blizn potrądzikowych? Ile kosztuje laseroterapia?

Czym jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny, czyli laser zbudowany w technologii Fraxel, to urządzenie emitujące światło o długości 1550 nm. Jego działanie opiera się na wywołaniu mikrouszkodzeń skóry przez punktowe podgrzanie tkanek. W ten sposób uszkodzona tkanka „mobilizuje” skórę do odbudowy, w wyniku czego zmiany takie jak blizny czy rozstępy przestają być na niej widoczne. Zaletą jego stosowania jest bardzo niskie ryzyko powikłań.

Laser frakcyjny (CO2) – efekty

Najlepsze rezultaty zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego osiąga się w takich zabiegach jak laserowe usuwanie rozstępów, spłycenie blizn (także przerośniętych) pourazowych i chirurgicznych. Laser frakcyjny jest też najlepszy na przebarwienia posłoneczne (ostudę). Ponadto umożliwia laserowe usuwanie blizn po trądziku i samego trądziku. Laser frakcyjny jest też skuteczny do zwężania porów. Niestety laser frakcyjny sam może powodować przebarwienia i powstanie blizn – są to możliwe skutki uboczne laseroterapii.

Beauty, Verdelab
Verdelab Strialys - Serum przeciw rozstępom o bogatym składzie, 100ml
149,00 zł
Zabiegi medycyny estetycznej zimą

Jak przygotować się do zabiegu laserem frakcyjnym?

Do zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego pacjent powinien się przygotować, rezygnując z pewnych aktywności i przyjmowania niektórych leków. Główne zalecenia to:

  • na pół roku przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość kwi, antydepresanty, leki fotouczulające,
  • na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania (zarówno na słońcu, jak i na solarium),
  • na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować ze stosowania witaminy A i jej pochodnych (retinoidów). Retinole i retinoidy obecne są w kremach i preparatach kosmetycznych,
  • na dwa tygodnie nie przyjmować ziół fotouczulających (m.in. dziurawiec, nagietek),
  • na 24 h przed zabiegiem należy zrezygnować z picia alkoholu.

Przeciwwskazaniem do zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego są ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, padaczka, cukrzyca bielactwo, łuszczyca, aktywna opryszczka.

Jak przyspieszyć gojenie po laserze frakcyjnym?

Skóra po użyciu lasera frakcyjnego wygląda jak po poparzeniu (z fizjologicznego punktu widzenia faktycznie dochodzi do poparzenia). Przez kilka dni skóra w miejscu zabiegu pozostaje obrzęknięta, mocno zaczerwieniona (a nawet zbrązowiała). Może się łuszczyć. Po laserze frakcyjnym dobre będą kremy nawilżające i regenerujące skórę. Przez pierwsze dni po laseroterapii należy bezwzględnie stosować krem z filtrem SPF 50. Ponadto należy uważać, aby w miejscu zabiegu nie doszło do zakażenia bakteryjnego – do wycierania tych fragmentów skóry należy użyć osobnego ręcznika i zadbać o świeżą pościel.

kobieta trzymająca aloes

Jakie są opinie o laserze frakcyjnym?

Według opinii niektórych pacjentek zabieg laserem frakcyjny boli. Jednak trzeba pamiętać, że odczucie ból jest bardzo indywidualne i ten zabieg przez inne osoby uznawane jest za bezbolesny lub o umiarkowanym bólu. W przypadkach, kiedy ból jest bardzo uciążliwy, można poprosić specjalistę wykonującego zabieg o znieczulenie miejscowe.

Czy warto zdecydować się na zabieg laserem nieablacyjnym?

Laser frakcyjny jest laserem ablacyjnym. Istnieją też lasery nieablacyjne. Ich działanie opiera się na przebudowie kolagenu, co poprawia napięcie i sprężystość skóry. W przeciwieństwie do laserów ablacyjnych, lasery nieablacyjne nie przerywają ciągłości naskórka. Działanie laserów nieablacyjnych jest mniej inwazyjne, ale też mniej skuteczne. W zależności od długości emitowanego światła lasery nieablacyjne mogą usuwać blizny potrądzikowe (np. laser Nd-YAG lub laser diodowy). Wykorzystuje się je także do usuwania zmian naczyniowych.

ciało kobiety z rozstępami

Cena za laseroterapię frakcyjną

Ceny za zabieg laserem frakcyjnym zaczynają się od 250 zł (za laserowe usuwanie blizn potrądzikowych) do nawet kilku tysięcy złotych w przypadku serii zabiegów. Trzeba pamiętać, że zabiegi z użyciem laseru frakcyjnego to zabiegi przede wszystkim wykonywane w seriach. Liczba zabiegów, które trzeba wykonać dla zadowalające efektu zależy przede wszystkim od głębokości zmian. Zazwyczaj potrzeba od dwóch do ośmiu zabiegów. Przy bliznach potrądzikowych rezultaty są widoczne już po drugim zabiegu, a do całkowitego usunięcia zmian wystarczą cztery zabiegi. Jednak aby pozbyć się rozstępów i rozległych blizn potrzebnych będzie minimum pięć zabiegów.

Co jest lepsze na blizny potrądzikowe: dermapen czy laser frakcyjny?

Usuwanie blizn trądzikowych i rozszerzonych porów możliwe jest też za pomocą dermapenu. Dermapen to niewielkiej wielkości urządzenie przypominające długopis (stąd „pen” w nazwie). Urządzenie wyposażone jest w kilkanaście igieł, stąd zabieg z jego użyciem bywa nazywany mezoterapią mikroigłową. Dermapen stosuje się też do usuwania mniejszych defektów skóry, np. cieni pod oczami i przebarwień. Zabieg jest krótki (do 30 minut) i mało bolesny, choć także przez pierwsze dwa/trzy dni po zabiegu będzie widoczna opuchlizna i zaczerwienie skóry.

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Radiofrekwencja mikroigłowa – co ją różni od lasera fracyjnego

Radiofrekwencja mikroigłowa (w skrócie: „rf mikroigłowa”) to inna metoda stosowana w medycynie estetycznej do usuwania rozstępów, blizn i przebarwień. Radiofrekwencja mikroigłowa łączy wykorzystanie fal elektromagnetycznych z mikronakłuwaniem. Zabieg z wykorzystaniem radiofrekwencji mikroigłowej przynosi podobne efekty co laser frakcyjny (usuwa blizny i rozstępy), ale ma krótszą listę przeciwwskazań (zabieg można wykonywać też latem), a skóra po zabiegu lepiej się goi. Radiofrekwencja mikroigłowa ma lepsze opinie od laseroterapii, bo jest mniej bolesna.

 

Źródła:

  1. Noszczyk, M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
  2. Noszczyk, M., Medycyna piękności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Blizny po ospie – jak zapobiegać, leczyć i pozbyć się szpecących blizn po ospie?

„Pojawił się duży obrzęk, siniaki, krwiaki, silny ból, infekcja”. Joanna Kuschill-Dziurda opowiada o powikłaniach po zabiegu „foxy eyes” i mówi, czego powinnyśmy się wystrzegać

„Pojawił się duży obrzęk, siniaki, krwiaki, silny ból, infekcja”. Joanna Kuschill-Dziurda opowiada o powikłaniach po zabiegu „foxy eyes” i mówi, czego powinnyśmy się wystrzegać

Maja Sablewska przyznaje, że przesadziła z poprawianiem urody. Wszystko zmieniły 40. urodziny

Rozstępy na plecach – przyczyny, leczenie, zapobieganie. Domowe sposoby

Mezoterapia mikroigłowa – wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Lip Lift – efekty, wskazania i cena zabiegu 

Marlena Majkut-Sobechowicz /fot. archiwum prywatne

„Głównymi winowajcami są estrogeny, a w zasadzie ich malejący poziom”. Jak zmienia się skóra w okresie menopauzy, mówi Marlena Majkut-Sobechowicz

Nos siodełkowaty – wygląd i korekcja chirurgiczna. Kiedy można poddać się rynoplastyce? 

Zabiegi medycyny estetycznej latem – poznaj trzy zabiegi, które lepiej wykonać w ciepłej porze roku

Implanty piersiowe – jak je dobrać i powiększyć biust?

Opadające powieki to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić i co możemy zrobić z nadmiarem skóry, mówi dr Jakub Bargiel

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty?

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania, efekty, cena

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena. Czym jest Zeltiq’s coolsculpting?

Dolina łez pod oczami – jak ją wypełnić i ile to kosztuje?

Kształtne usta

Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity

Microblading

Microblading – na czym polega i jak długo się utrzymuje?

Kwasy BHA i kwasy PHA

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Mezoteriapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa – co to jest i jakie daje efekty?

Kobieta

Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Tak, to może się zdarzyć i bardzo ważna jest odpowiednia reakcje - podkreśla dr Marta Roth

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Dr Marta Roth wyjaśnia, kiedy może do tego dojść

Linda Evangelista

Linda Evangelista o nieudanym zabiegu, który zdeformował jej twarz: „To nie tylko zniszczyło moje życie, ale wpędziło mnie w głęboką depresję”

Liposukcja brzucha – rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Usuwanie blizn – preparaty i dermatologiczne sposoby

×