Proteza elastyczna – co to jest, rodzaje, higiena, cena
Proteza elastyczna to jedna z protez ruchomych, która pomaga rozwiązać problem braków w uzębieniu. Powodów kłopotów z kondycją zębów może być wiele. Bez względu jednak na to jakie mają podłoże, współczesna protetyka oferuje wiele rozwiązań, które pozwolą ci cieszyć się uśmiechem. Lekkie, wytrzymałe i niemal niewidoczne bezklamrowe protezy elastyczne są jednym z nich. Jak wygląda proteza elastyczna? Z czego jest wykonana? Jakie są jej zalety i czy posiada jakieś wady?
Co to jest proteza elastyczna?
Proteza elastyczna to współczesna alternatywa dla protez akrylowych i szkieletowych, które mogą wywoływać dyskomfort podczas codziennego użytkowania oraz są stosunkowo widoczne. Wszystko to za sprawą materiałów z których są wykonane oraz sposobu mocowania. Jak zatem wygląda proteza elastyczna? Przypomina ona protezę akrylową jednak utrzymuje się na klamrach osadzonych na dziąsłach lub zębach, ale jednocześnie nie podrażnia ich. Z uwagi na kolor, który przypomina barwę zęba lub dziąsła – jest niemal niewidoczna. Wyróżnić można także bezklamrowe protezy elastyczne, które mocowane są na zatrzaskach lub zasuwach.
Jeśli zastanawiasz się jaką protezę wybrać – akrylową, szkieletową czy elastyczną – musisz pamiętać, że proteza akrylowa jest wprawdzie stosunkowo tanią, a ponadto refundowaną przez NFZ protezą, może jednak wywoływać dyskomfort. Pacjenci często skarżą się na długi czas adaptacji oraz trudności w wyraźnym mówieniu. Protezy szkieletowe, mimo że cechują się odpornością na przesuwanie i większym komfortem stosowania, są mało estetyczne – klamry mocujące są bowiem na ogół widoczne.
Elastyczna proteza zębowa – zalety i wady
Wśród zalet protez elastycznych wskazać należy, że są one:
- lekkie,
- wytrzymałe,
- odporne na uszkodzenia,
- cieńsze, a przez to bardziej komfortowe w użytkowaniu i mniej widoczne.
Szczególnie istotne jest także to, że:
- nie uczulają,
- nie odkształcają się,
- nie odbarwiają lub zdarza się to bardzo rzadko,
- nie powodują utraty smaku.
Ich największą wadą jest koszt wykonania – ceny protezy elastycznej zaczynają się od 1500 złotych wzwyż. Zależy to rodzaju protezy elastycznej, doświadczenia lekarza, gabinetu oraz miasta, w którym mam być ona wykonana.
Rodzaje protez elastycznych
Protezy elastyczne dzielą się na kilka rodzajów, w zależności od materiału z jakiego są wykonane. Są to:
- protezy elastyczne akronowe,
- protezy elastyczne nylonowe,
- protezy elastyczne acetalowe,
- protezy elastyczne silikonowe.
Protezy elastyczne akronowe wykonane są z acronitu, który charakteryzuje się wysoką sztywnością i jednocześnie sprężystością. Ponieważ jest to materiał biokompatybilny nie wchodzi on w reakcję z tkankami miękkim jamy ustnej oraz nie wywołuje reakcji alergicznych. Szczególnie polecany jest do protez elastycznych bez podniebienia.
Protezy nylonowe wykonane są zaś z elastycznego tworzywa, dzięki czemu są one odporne na złamanie i zginanie, a przy tym bardzo giętkie.
Do protezy acetalowej wykorzystywany jest acetal, czyli termoplastyczny materiał odporny na łamanie. Jego cechą jest barwa – płytka i klamry mogą być bowiem w kolorze bardzo zbliżonym do koloru zębów. Poprawia to walory estetyczne i wpływa na komfort użytkowania.
Silikonowe protezy zębowe wykorzystują silikon jako wyścielenie protezy, czym podnoszą komfort użytkowania.
Na uwagę zasługuje także proteza hybrydowa. Łączy ona dwa rodzaje materiału – twardy oraz elastyczny, określany także „pamięcią protezy”. Element ten odkształca się i może swobodnie wrócić do pierwotnego położenia.
Protezy elastyczne całkowite lub na jeden ząb
Protezy elastyczne można także podzielić na:
- protezy elastyczne całkowite,
- protezy elastyczne częściowe.
Protezy elastyczne całkowite stosowane są w przypadku zupełnego braku uzębienia. Przykładem jest proteza hybrydowa. Protezy elastyczne na jeden ząb lub kilka wybranych zębów są rozwiązaniem dla osób, które z jakichś powodów straciły zęba, ale nie mają większych ubytków w jamie ustnej. Zastosować można je zamiast implantu lub protezy stałej tzw. mostu.
Higiena protezy elastycznej
Bez względu na to, na jaki rodzaj protezy elastycznej się zdecydujesz, musisz pamiętać o jej odpowiedniej higienie. Do najważniejszych zasad dbania o czystość protezy zalicza się:
- codzienne wyjmowanie protezy – co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku – w celu jej umycia,
- regularne mycie protezy – najlepiej myć ją specjalną szczoteczką do protez i używać do tego pasty o niskiej zawartości przeciwutleniaczy,
- dezynfekcję – po każdej infekcji jamy ustnej lub gardła warto zdezynfekować protezę płynem z chlorheksydyną,
- przechowywanie protezy w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku.
Ceny protez elastycznych
Cena protezy elastycznej jest uznawana za jej największą wadę. Protezy te są bowiem stosunkowo drogie. Ich dokładny koszt różni się w zależności od rodzaju protezy, a także miejsca wykonania.
Cena protezy elastycznej całkowitej to koszt od 1500 do nawet 3000 zł. Cena protezy bez podniebienia na jeden ząb wynosi od 600 do 1200 zł, w zależności od zastosowanego materiału.
Źródła:
- T. Benke, M. Wrzesiewska „Stałe i ruchome uzupełnienia protetyczne – podział, pielęgnacja, rodzaje materiałów” Asysta Dentystyczna 2017/3,
- K. Polanowski „Protezy elastyczne i wykorzystanie technologii tworzyw termoplastycznych w praktyce stomatologicznej” Magazyn Stomatologiczny 2013/4.
Polecamy
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?
Wypryski na twarzy a menopauza. Co jest powodem zmian?
się ten artykuł?