Przejdź do treści

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

Kobieta z tuatuażami i kolczykami
Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Dlaczego to zły pomysł, tłumaczy piercerka/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miałaś przekłuwane uszy pistoletem? A może poddałaś temu zabiegowi swoją córkę? „Jeśli mieliście kiedykolwiek przekłute uszy pistoletem warto byłoby zrobić sobie test na posiadanie WZW” – ostrzega piercerka. Dlaczego pistolet do kolczyków jest złym pomysłem? 

Ręka w górę, kto nie miał przekłuwanych uszu pistoletem. Ja wciąż pamiętam, jak udawałam, że nie poczułam bólu po przebiciu uszu tym urządzeniem, ponieważ tak bardzo chciałam mieć kolczyki jako sześcioletnia dziewczynka. Jak się okazuje, ten szybki sposób na spełnienie dziewczęcych marzeń nie jest jednak bezpieczny.

Pistoletom do przekłuć mówimy NIE ! – apeluje na swoim profilu na Instagramie piercerka znana w mediach społecznościowych jako Ania Rubinka.

Powikłania po botoksie / unsplash

Przebicie uszu pistoletem  – dlaczego jest złe?

Piercerka tłumaczy dokładnie, z czym wiąże się przebijanie skóry pistoletem. Choć jest to prosty, szybki i wydawałoby się najwygodniejszy sposób przekłuwania np. uszu, to nie jest on bezpieczny pod względem higienicznym.

Należy zacząć od tego, że pistolety do przekłuć, które są w użytku, nie są jednorazowe. Co gorsza, tych pistoletów nie można wysterylizować. Sterylizacja jest jedynym procesem, który pozwala nam na usunięcie wirusów, bakterii i grzybów oraz ich form przetrwalnikowych. Do tego stopnia, że mając wysterylizowaną rzecz, macie ją totalnie czystą na poziomie higieny szpitalnej. Nie wystarczy spryskać płynem do dezynfekcji, ponieważ jest to tylko i wyłącznie dezynfekcja. Nie zabija 100% form przetrwalnikowych drobnoustrojów

– wyjaśnia specjalistka.

Przekłuwanie uszu a WZW

Na co jesteśmy narażone w takiej sytuacji? Jak zaznacza ekspertka, każdy kto miał choć raz w życiu przekłuwaną skórę pistoletem, powinien wykonań badanie w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Jeśli mieliście kiedykolwiek przekłute uszy pistoletem, warto byłoby zrobić sobie test na posiadanie WZW. Ponieważ jeśli ktoś niedawno przekłuwał sobie uszy pistoletem a chorował na WZW to wystarczy, że mikro kropla dostanie się do Waszego ustroju poprzez dziurkę w uchu, to jest to praktycznie gwarantowane, że dostaniecie w prezencie ten wirus. Przez 30 dni wirus WZW potrafi przeżyć poza ustrojem i jest odporny na dezynfekcję

– dodaje „Ania Rubinka”.

Nieodpowiedni kolczyk a alergia i gojenie się rany

To jednak nie wszystko. Problem może pojawić się także przez użycie nieodpowiednich kolczyków. Nieodpowiednich, czyli zrobionych ze złego materiału i w nieprawidłowym kształcie. Przez to grozi nam nie tylko wystąpienie reakcji alergicznej, ale i sama rana może goić się dłużej.

Następna kwestia to kolczyki, które są używane do przekłuć, są NIEODPOWIEDNIE. Pod każdym tego słowa znaczeniem. Po pierwsze są bardzo niewygodne, ponieważ z tyłu mają „motylka”, który podczas spania cudownie wżyna się Wam w głowę. Po drugie materiał, z którego kolczyk jest wykonany. Są one wykonane ze stali chirurgicznej, która nie jest materiałem antyuczuleniowym. Stal chirurgiczna nie nadaje się do użycia przy świeżym przekłuciu, ponieważ ma w sobie domieszki chromu oraz niklu a to właśnie te metale wywołują alergie. Po trzecie kształt kolczyka do pistoletu, który jest zakończony grotem i wbija się nim na siłę w skórę. Jego część, która obejmuje Wasze ucho między ozdobą z przodu a zapięciem z „motylka” jest tak niewielka, że nie ma już miejsca na opuchliznę, która powstanie po przekłuciu. Kolczyk z przodu jak i z tyłu wżyna się w ucho, a przy takim ucisku przekłucie będzie goiło się tygodniami jak nie miesiącami! Kolczyk musi mieć jeszcze na tyle luzu, aby Wasza rana mogła oddychać a dwa, dzięki temu możecie prawidłowo przemywać świeże przekłucie. Pamiętajcie, że należy DBAĆ O HIGIENĘ. Po czwarte to sposób w jaki kolczyk dostał się do Waszego ucha, a już nie daj Boże nosa czy pępka… Z bardzo dużą siłą, kolczyk zostaje wbity w skórę czyli ją ROZRYWA, co powoduje naprawdę sporą opuchliznę, na którą jak już wcześniej pisałam nie ma miejsca a potrafi się utrzymywać miesiącami

– wymienia piercerka.

Ręka z tatuażem

Warto także zwracać uwagę na osobę, która podejmuje się przebicia uszu, pępka, nosa czy innej części ciała. Nie zawsze bowiem trafiamy w ręce kompetentnej osoby. Jak apeluje piercerka, w tym przypadku lepiej nie oszczędzać na zdrowiu.

Kolejna sprawa to osoba wykonująca przekłucie. Jeśli kosmetyczka porusza się w branży beauty, powinna zdawać sobie z tego sprawę, co robi pistolet. Jeśli nie wie, co powoduje pistolet, to zobaczcie, jak bardzo powierzchownie traktuje tak poważne naruszenie skóry. Jest to całkowite naruszenie ciągłości tkanki i to jest bardziej poważne, niż się ludziom wydaje. Niby tylko kolczyk w uchu czy nawet w innym miejscu Waszego ciała. ALE zasady higieny, rozmiaru kolczyka, jakości materiału i całej reszty obowiązują tak samo. To chyba nie chodzi o to, aby znęcać się nad własnym organizmem, tylko mieć ozdobę, która szybko się zagoi i będzie sprawiać Wam przyjemność, kiedy możecie wymieniać i nosić ładne i fajne kolczyki. Przecież o to właśnie chodzi. Jak wiadomo, metoda przekłucia pistoletem jest tańsza i to jest częstym argumentem, dla którego ludzie go wybierają. Ale czy warto na własnym zdrowiu oszczędzać? Znając życie, znajdą się zwolennicy, którzy będą mieć argumenty „za”, ale niech to będą chociaż argumenty naprawdę przemyślane i treściwe. Ponieważ osobiście słysząc argumenty „bo dziecko nie będzie pamiętać bólu”, to przepraszam bardzo… To nie jest najlepsza z możliwych metod i na pewno nie najzdrowsza

– dodaje specjalistka.

Kobieta z tatuażem

Alergia u dzieci po przebiciu uszu

Rodzice przekłuwają uszy już nawet półrocznym dziewczynkom. Niestety, nie zwracając uwagi na to, jakie konsekwencje może mieć to posunięcie dla dziecka w przyszłości. Ekspertka, powołując się na badania, zaznacza, że przebicie skóry w tak młodym wieku może skutkować rozwojem alergii w późniejszych latach.

Jeśli jesteśmy przy temacie przekłuwania uszu pistoletem dzieciom, to na koniec chciałabym poruszyć, co się wiążę z kolczykowaniem w bardzo młodym wieku. Poczynając od dziewczynek w wieku od pół roku w wzwyż. Zarejestrowano zależność pomiędzy wczesnym przekłuwaniem uszu u dziewczynek, a występującym później rozwojem alergii. Według prof. Ewy Czarnobilskiej (kierownik zespołu prowadzącego badania) główną przyczyną występowania odczynu alergicznego wymienianą przez alergologów jest obecność niklu jako składnika stopów do produkcji kolczyków – przy czym nieistotny jest deklarowany przez producenta rodzaj metalu, z jakiego wykonana jest biżuteria, gdyż nikiel jest standardowym składnikiem. Objawy alergii widoczne są w postaci wyprysków skórnych. Objaw ten jest często tłumaczony alergią pokarmową (np. na mleko), tymczasem przyczyna leży w kontakcie kolczyka (jonów niklu) z układem immunologicznym

– tłumaczy piercerka.

Tatuaż

Zdjęcie kolczyków po zauważeniu pierwszych objawów alergii, nie spowoduje jednak,  że alergia zniknie.

Ciekawym jest fakt, iż zaprzestanie noszenia kolczyków przez dziecko nie skutkuje zniknięciem objawów alergii. Układ immunologiczny zapamiętuje obecność jonów niklowych, które przez pewien okres życia występowały we krwi i limfie człowieka

-zaznacza piercerka.

Jakie możemy w przyszłości zaobserwować alergie u dziecka?

Mimo zaprzestania noszenia kolczyków u dziecka może występować reakcja alergiczna na:

  • metalowe części garderoby
  • aparaty ortodontyczne
  • protezy dentystyczne
  • płytki ortopedyczne
  • potrawy gotowane w garnkach z dodatkiem niklu
  • margarynę (nikiel jest katalizatorem uwodorniającym tłuszcze nienasycone)
  • monety (w szczególności jednozłotowe)
  • czekoladę
  • orzechy
  • warzywa strączkowe
  • wino
  • piwo

W świetle badań alergologicznych na próbie 428 uczniów w wieku 7–8 i 16–17 lat stwierdzono, że u 30 proc. badanych wystąpiła alergia na nikiel oraz, że alergia występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.

Innymi objawami alergii na nikiel są:

  • nawracające infekcje
  • ataki astmy
  • przewlekłe zapalenie krtani

– wymienia ekspertka.

Pistoletom do przekłuć mówimy NIE ! Należy zacząć od tego, że pistolety do przekłuć które są w użytku nie są…

Gepostet von Rubinka Piercing am Mittwoch, 22. Januar 2020

 

Jeśli więc zamierzasz się na przebicie uszu czy innej części ciała lub chcesz poddać temu zabiegowi swoje dziecko, sprawdź wcześniej, jakich przyrządów używa do tego wybrany przez ciebie salon.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?