Rozstępy na plecach – przyczyny, leczenie, zapobieganie. Domowe sposoby
Rozstępy na plecach to często występująca trwała zmiana skórna. Chociaż nie wpływa na stan zdrowia, dla wielu osób stanowi defekt kosmetyczny, który staje się przyczyną kompleksów. Skąd biorą się rozstępy na plecach u nastolatków? Jak zlikwidować rozstępy na plecach? Co poradzić na rozstępy u dzieci?
Co to są rozstępy na plecach?
Rozstępy na plecach to zmiany skórne, które charakteryzują się nadmiernym spłaszczeniem naskórka i jego zanikaniem. Przybierają postać wrzecionowatych, linijnych pasm, zwykle w poprzek pleców, stąd niektórzy nazywają je „tygrysimi paskami”. Rozstępy na plecach swoją strukturą przypominają blizny – nie występują na nich gruczoły łojowe, gruczoły potowe ani mieszki włosowe.
Jak wyglądają rozstępy na plecach?
Pierwszym objawem rozstępów na plecach są czerwone smugi ułożone prostopadłe do kierunku napięcia skóry. Zaczerwienione pręgi przecinają plecy w ich środkowej części, mogą także biec wzdłuż pleców, po bokach. Rozstępy na plecach powstają w dwóch fazach. W pierwszej, zapalnej, mają postać czerwonych smug. W tej fazie najlepiej jest zacząć leczenie, wtedy maści i kremy na rozstępy są w stanie zmniejszyć widoczność zmian.
Druga faza powstawania rozstępów na plecach to faza zanikowa, kiedy smugi na ciele blakną i stają się białe. W tej fazie nawet drogie i skuteczne preparaty na rozstępy nie będą mogły pomóc. Jedynie zabiegi medycyny estetycznej przywrócą dawny wygląd skóry.
Od czego są rozstępy na plecach?
Rozstępy na plecach pojawiają się niezależnie od płci i wieku. Jest to problem, który może dotknąć zarówno mężczyzn, kobiety, jak i nastolatków: 14-latki, 13-latki i 12-latki, a także dzieci (nawet 10-latki).
Rozstępy na plecach u mężczyzn
Rozstępy na plecach u mężczyzn powstają najczęściej w wyniku gwałtownych zmian masy ciała – szybkiego przybrania na wadze lub dużej utraty wagi w krótkim czasie. Przyczyną powstawania rozstępów na plecach może być też przyjmowanie leków sterydowych lub choroba wątroby.
Rozstępy na plecach u kobiet
Rozstępy u kobiet, w tym rozstępy na plecach, najczęściej powstają w przebiegu ciąży (aż u 90% ciężarnych obserwuje się rozstępy na różnych częściach ciała, w tym na plecach, brzuchu, piersiach czy nogach). W przypadku ciężarnych przyczyną powstawania rozstępów jest z jednej strony duże przybieranie na wadze i związane z tym rozciąganie skóry, z drugiej strony wpływ estrogenu. Także intensywne odchudzanie się (zwłaszcza w przypadku dużej nadwagi) lub przyjmowanie leków sterydowych mogą przyczynić się do powstania tego rodzaju zmian.
Rozstępy na plecach u nastolatków
Rozstępy na plecach u nastolatków najczęściej pojawiają się w związku z dojrzewaniem, kiedy następuje największy skok wzrostu i szybkie przybieranie na wadze. Można powiedzieć, że skóra „nie nadąża” za wzrostem pozostałych tkanek i w wyniku jej intensywnego rozciągania dochodzi do pękania włókien kolagenowych, co przejawia się powstawaniem charakterystycznych linii na skórze.
Rozstępy na plecach u dzieci
Coraz częściej rozstępy pojawiają się już u dzieci (12-latków czy nawet 10-latków). Najczęściej wynikają z szybkich skoków wzrostu czy nagłego przybrania na wadze. Przyczyną powstawania rozstępów na plecach może być też zespół Marfana, choroby uwarunkowanej genetycznie, której jednym z objawów jest bardzo szybki wzrost połączony z wiotkością mięśni.
W przypadku rozstępów u dzieci należy stosować balsamy natłuszczające, które uelastycznią skórę. Najlepsze będą preparaty oparte na naturalnych składnikach, takich jak olejek z orzechów makadamia czy z awokado.
Jak pozbyć się rozstępów na plecach?
Najlepsze efekty usuwania rozstępów uzyskuje się, kiedy zmiany są w fazie zapalnej. Wówczas należy smarować je przeznaczonymi do tego kremami, które mają w składzie olejki roślinne, kolagen, wąkrotę azjatycką czy masę perłową.
Rozstępy pleców w fazie zanikowej wymagają terapii łączonej, wykorzystującej zabiegi medycyny estetycznej takie jak peelingi fizyczne i peelingi i chemiczne, laseroterapię, radiofrekwencję i mezoterapię mikroigłową.
Co zrobić, aby nie mieć rozstępów na plecach?
Rozstępy w fazie zanikowej trudno jest usunąć, dlatego ważne jest zapobieganie powstawaniu takich zmian. Aby uchronić się przed rozstępami pleców, należy stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym, regenerującym, ujędrniającym i odbudowującym, zawierające oleje roślinne, masło shea i witaminy A i E.
Domowe sposoby na rozstępy na plecach
Widoczność rozstępów na plecach można zmniejszyć dzięki regularnym masażom. Najlepiej rozpocząć je jak najszybciej, zaraz po dostrzeżeniu pierwszych objawów. Taki rodzaj domowej terapii warto połączyć z zastosowaniem preparatów na rozstępy.
Źródła:
Faruga-Lewicka W. Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(2): 65-68. https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.2.04
Ludwikowska, B. (2016). Skuteczność substancji roślinnych i zabiegów kosmetycznych w różnych stadiach cellulitu i rozstępach.
Synowiec, L., Jastrzębska-Więsek, M., & Cios, A. (n.d.). Możliwości leczenia zmian skórnych indukowanych ciążą, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/248822
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Lekarka pokazała, jak wygląda brzuch po porodzie. „To jest zupełnie NORMALNE. Tak ma być”
się ten artykuł?