Serum intymne – czy to coś, czego potrzebujesz?
Czy dobiega końca era płynów i żeli do higieny intymnej? Nie, ale jeśli potrzebujesz produktu zawierającego skoncentrowane składniki aktywne, wykazującego znacznie silniejsze działanie od tradycyjnych kosmetyków, wybierz serum intymne.
Okolice płciowe u kobiet to bardzo wrażliwa strefa; o ich podrażnienie nietrudno. Noszenie nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych tkanin albo zbyt obcisłych ubrań, stosowanie szorstkich ręczników, alergia (np. na podpaski, tampony, wkładki higieniczne, proszek do prania, lateks), wizyta na basenie, seks, nieumiejętna depilacja – lista możliwych przyczyn wystąpienia podrażnień, pieczenia oraz otarć w miejscach intymnych jest długa. Dobry kosmetyk do higieny intymnej nie tylko pomoże uporać się z problemem, ale i zadziała profilaktycznie.
Tylko czym właściwie jest „dobry kosmetyk”? Współczesne kobiety mają w czym wybierać. Producenci oferują m.in. płyny, żele i chusteczki do higieny intymnej. Zazwyczaj spełniają one swoje zadanie, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Jednak u kobiet mających skłonności do nawracających infekcji zwykły produkt może nie wystarczyć. Rozwiązaniem staje się serum intymne.
Serum intymne – czym jest?
Najprościej rzecz ujmując, serum to koncentrat – zawiera znacznie więcej składników aktywnych niż pozostałe produkty z tej samej gamy. W serum przeznaczonym do pielęgnacji kobiecych miejsc intymnych znajdują się takie cenne składniki, jak m.in. kwas hialuronowy, ekstrakt z szałwii i kory dębu, kwas mlekowy oraz prebiotyki (np. Lactobacillus Fermen, Biolin P). Prebiotyki, w odróżnieniu od probiotyków, nie zawierają mikroorganizmów, a substancje stymulujące, które wywierają pozytywny wpływ na organizm gospodarza. Natomiast szczególnie pożądanym składnikiem w takim produkcie jest wspomniany kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym (zatrzymuje wodę w komórkach).
Składniki obecne w serum intymnym przede wszystkim odnawiają kobiecy mikrobiom, czyli florę bakteryjną. Sprawiają, że staje się ona odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Szczególnie kobiety zmagające się z nawracającymi infekcjami okolic płciowych powinny wybierać właśnie serum, które wspiera mikroflorę intymną i jej barierę ochroną. Co bardzo ważne, serum intymne nie zawiera sztucznych, mogących wywołać podrażnienia składników (barwników, silikonów, parabenów, siarczanów, SLS: Sodium Lauryl Sulfate, środka o właściwościach myjących i pianotwórczych, który może działać drażniąco na skórę) – czy tak faktycznie jest, przekonasz się, czytając skład produktu. Lista składników powinna być możliwie jak najkrótsza.
Produkt powinien też być przebadany dermatologicznie. Możesz również wybrać serum wegańskie, którego produkcja na żadnym etapie nie odbyła się z udziałem zwierząt, zawierające składniki wyłącznie pochodzenia roślinnego.
Na co pomoże serum?
Wybierz serum intymne, jeśli odczuwasz: pieczenie i/lub swędzenie okolic intymnych, okolice intymne są zaczerwienione, zmagasz się z uczuciem suchości, odczuwasz dyskomfort. Serum działa potrójnie: „naprawia” to, co zostało uszkodzone, pielęgnuje i zabezpiecza. Ma bezpieczne pH dla twojej pochwy. Zapewnia uczucie ukojenia oraz świeżości.
Serum intymne jest godne polecenia również kobietom zmagającym się z problemem suchości pochwy (także w ciąży i podczas menopauzy).
Jak stosować?
Ponieważ serum intymne to produkt zawierający skoncentrowane składniki aktywne, wystarczy użyć go w niewielkiej ilości. Cienką warstwę produktu należy nałożyć na czystą i suchą skórę okolic intymnych, pamiętając, żeby zawsze kierować się od przodu w tył – w przeciwnym razie bakterie z odbytu możesz przenieść w okolicę cewki moczowej.
Serum intymne najlepiej stosować 2 razy dziennie, a także każdorazowo po basenie, depilacji, seksie, intensywnym treningu, w podróży czy po całym dniu spędzonym w dopasowanej bieliźnie. Serum intymne możesz stosować właściwie zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz porcji nawilżenia oraz ukojenia.
Uwaga! Produkt przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego. Przechowuj go w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, że serum intymne nie ma właściwości antykoncepcyjnych.
ABC pielęgnacji miejsc intymnych
- Noś przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin.
- Unikaj ciasnych ubrań.
- Nie używaj gąbek ani myjek, które stanowią siedlisko bakterii.
- Miejsc intymnych nigdy nie myj mydłem (ma ono odczyn zasadowy).
- Unikaj długich i gorących kąpieli.
- Nie stosuj perfumowanych środków higienicznych.
- Nie wykonuj irygacji pochwy.
Polecamy
Higiena intymna u kobiet – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć
Czy depilować się przed wizytą u ginekologa? Lekarka wyjaśnia
Czy nastolatki powinny używać płynów do higieny intymnej? Odpowiada ginekolożka Agnieszka Drosdzol-Cop
Dobry płyn do higieny intymnej. 11 rzeczy, na które powinnaś koniecznie zwrócić uwagę
się ten artykuł?