Przejdź do treści
Artykuł sponsorowany

Dobry płyn do higieny intymnej. 11 rzeczy, na które powinnaś koniecznie zwrócić uwagę

Naturalna kobieta w białej zwiewnej sukience biegnie po polu, zdjęcie w kolorach sepii
Jak prawidłowo dbać o higienę intymną? / Fot. Maria Luiza-Melo, Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do prawidłowej higieny intymnej nie wystarczy mycie samą wodą, nasze miejsca intymne wymagają regularnego podmywania wodą z kosmetykiem, który powinien być niezwykle delikatny, z naturalną substancją myjącą i koniecznie bezzapachowy. Ważna jest także odpowiednia bielizna i produkty używane podczas miesiączki. Jak wybrać dobry płyn do higieny intymnej, który będzie naszym sprzymierzeńcem i sprawdzi się także u naszego partnera?

Regularna higiena – wietrzenie nie wystarczy

Pochwa to szczególne miejsce – bliskość cewki moczowej i odbytu sprzyjają zakażeniom bakteriami kałowymi, drobnoustroje chorobotwórcze atakują błonę śluzową, przenosząc się z nieświeżej bielizny, brudnych gąbek do mycia czy rzadko zmienianych ręczników. Dlatego okolice intymne powinno się myć rano i wieczorem (w czasie miesiączki częściej), ręką od przodu do tyłu, używając odpowiednich do tego preparatów. Nie powinno się używać mydeł czy żeli do kąpieli, które przeważnie mają w swoim składzie substancje zapachowe, a niekiedy także silne detergenty myjące, takie jak SLS-y, które mogą wysuszać i podrażniać wrażliwe miejsca intymne. Najlepiej kąpać się pod prysznicem, ponieważ długie kwadranse w zbyt gorącej wodzie w wannie powodują przekrwienie błony śluzowej pochwy, co może nasilać otarcia podczas wycierania, noszenia bielizny czy seksu.

Tych składników w preparatach do higieny intymnej unikaj jak ognia

Preparaty do higieny intymnej powinny być bogate w naturalne substancje i składniki hipoalergiczne. Przed kupieniem płynu sprawdź na liście składników, czy na pewno nie zawiera on najsilniejszych alergenów czyli substancji zapachowych, które kryją się pod nazwami: parfum, aroma, dodawanego do wielu kosmetyków hexyl clinnamalu, obecnego w wielu kompozycjach zapachowych limonenu czy linaloolu. Używanie pachnących produktów do higieny wrażliwych miejsc intymnych może powodować podrażnienia, alergie i nawracające infekcje. Warto też unikać silnych detergentów myjących, które w składzie kryją się pod nazwą Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate.

Materiały promocyjne
dr Katarzyna Pietuch

Postaw na naturalny skład preparatów do mycia intymnego

W składzie preparatów stosowanych do pielęgnacji okolic intymnych powinny się znaleźć substancje naturalne o właściwościach regenerujących i łagodzących podrażnienia, takie jak oczyszczony aloes.  Warto też zadbać, by były w nich substancje nawilżające oraz probiotyki zapewniające odpowiedni skład i równowagę flory bakteryjnej. Zaburzenie tej równowagi zwiększa podrażnienia, wpływa na suchość i tendencje do infekcji. Dobry kosmetyk do higieny intymnej powinien być też koniecznie wolny od substancji zapachowych i innych alergenów.

Takie potrzeby spełniają naturalne preparaty marki 4ORGANIC. Czy będzie to płyn do higieny intymnej Probiotyk, Laktobionowy czy Męski wszystkie zawierają 99 proc. składników pochodzenia naturalnego, łagodząc podrażnienia i wzmacniając naturalną florę bakteryjną. Kosmetyki są ultradelikatne, hipoalergiczne, bezzapachowe, certyfikowane przez międzynarodową organizację  AllergyCertified, która gwarantuje ich bezpieczeństwo dla zdrowia.

Płyny do higieny intymnej 4organic można kupić w drogeriach Rossmann, Hebe a także w wielu innych sklepach, aptekach i  na stronie Higiena intymna – 4organic – Derma.

płyn 4organic Lactobionowy

Płyn do higieny tylko dla kobiet? Nie! Twój partner też powinien o siebie zadbać

Ciekawą opcją jest specjalny płyn przeznaczony do higieny intymnej dla mężczyzn. W jego składzie również znajdują się naturalne substancje działające kojąco i nawilżająco i nie zawierające składników zapachowych ani barwników. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ okolice męskiego prącia są równie wrażliwe jak pochwa i równie podatne na nadkażenia bakteryjne z dróg moczowych. Prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych u mężczyzny to zminimalizowanie zakażeń u jego partnerki.

Super higiena podczas okresu

Infekcje intymne często rozwijają się podczas miesiączki. Sprzyja temu szybkie namnażanie się bakterii w krwi menstruacyjnej pod wpływem powietrza i rzadkie zmienianie środków higienicznych. Podpaski i tampony powinno się wymieniać co cztery godziny i często się podmywać. Bardzo ważne jest także, z czego zostały wykonane wykorzystywane przez nas środki higieniczne. Powinna to być czysta, niebielona chlorem bawełna, ponieważ podczas chlorowania tworzą się dioksyny, które mogą wpływać na zmiany hormonalne i problemy z płodnością. Podatności na infekcje sprzyjają także zmiany hormonalne, jakie towarzyszą kobietom podczas całego cyklu menstruacyjnego.

Bakterie nie wybierają – dbaj o siebie i swojego partnera

Infekcjami intymnymi łatwo się zarazić i to nie tylko w czasie seksu, ale także zaniedbując higienę, czy używając wspólnego ręcznika. Dlatego tak ważne jest, by obie strony dbały o higienę w równie zaangażowany sposób. Jedną z ważnych czynności po stosunku jest oddanie moczu, by wypłukać bakterie obecne w cewce moczowej. Koniecznie też trzeba umyć pochwę płynem do higieny intymnej od przodu do tyłu. Szybki prysznic przed i po seksie przyda się także partnerowi.

Wzmacniaj mięśnie kegla i ćwicz regularnie

Problem z kontrolą moczu często dotyczy już bardzo młodych kobiet, jest też powszechną dolegliwością w okresie okołomenopauzalnym i w wieku starszym. To poważne utrudnienie higieniczne, ponieważ obecność bakterii moczowych na bieliźnie sprzyja nadkażeniom w drogach rodnych. To także duża przeszkoda w komfortowym współżyciu.

Ostrożnie po depilacji okolic intymnych

Włosy na wargach sromowych chronią ich delikatną skórę, dlatego całkowita depilacja może ułatwiać wnikanie bakterii do pochwy. Zaleca się, by nie usuwać wszystkich włosków, a jeśli się już na to zdecydujemy, szczególnie dbać o okolice intymne.

Uważaj na toalecie

Prawidłowa pozycja na sedesie to taka, która minimalizuje przedostawanie się bakterii z okolic odbytu i cewki moczowej do pochwy. Dlatego tak ważne jest prawidłowe – od przodu do tyłu – podcieranie się po mikcji czy defekacji.

Reaguj na sygnały swojego organizmu

Okolice intymne dosyć szybko dają znać o postępującym procesie zapalnym. Kąpiel, szybkie zastosowanie odpowiedniego preparatu do higieny intymnej i zmiana bielizny mogą pomóc w zminimalizowaniu problemu. Warto uważnie obserwować ilość i charakter wydzieliny z pochwy. Każda, nawet najmniejsza zmiana w jej kolorze czy zapachu może świadczyć o zaburzeniach.

Uważaj na to, jaką bieliznę zakładasz

Ważna jest odpowiednia, wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów, nieuciskająca bielizna, a także unikanie zbyt obcisłych ubrań. Minimalistyczne stringi warto zostawić sobie na wyjątkowe okazje, a na co dzień używać bielizny z bawełny i innych naturalnych włókien.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: