Skarpetki złuszczające – czy są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne?
Gładkie i zadbane stopy to kwestia nie tylko estetyki, ale i zdrowia. Hitem ostatnich lat są skarpetki złuszczające. Jak je stosować? Jak działają? I – przede wszystkim – czy skarpetki złuszczające są bezpieczne? Sprawdzamy.
Skarpetki złuszczające – jak stosować
Nieestetycznie pękające pięty, stwardniałe odciski, wysuszone skórki – to tylko część dolegliwości, z którymi się borykamy. O stopy należy dbać cały rok, nie tylko latem, gdy nosimy sandały.
Skarpetki złuszczające uważane są za dobrą alternatywę dla tradycyjnych pumeksów czy tarek. Mogą odpowiedzieć na potrzebę zarówno ścierania rogowaciejącego naskórka, jak i nawilżania stóp. Są to specjalne skarpetki wypełnione aktywnym płynem. Zawierają kwasy, których zadaniem jest pielęgnacja i eliminacja części warstw skóry.
- Jak należy stosować skarpetki złuszczające? Zakładamy je na noc lub przynajmniej na kilka godzin w ciągu dnia (praca zdalna może temu sprzyjać). Aplikacja nie zapewnia od razu optymalnego rezultatu. Efekty zobaczymy po kilku – kilkunastu dniach od zastosowania skarpetek złuszczających.
- Skarpetki stosujemy na oczyszczone stopy, umyte i osuszone.
- Skarpetki należy stosować zgodnie z załączoną instrukcją. Szczególnie należy przestrzegać zalecanego czasu stosowania.
- Po użyciu skarpetek złuszczających należy stopy przemyć chłodną wodą.
- Jakie są rezultaty stosowania skarpetek złuszczających? Skarpetki złuszczające dają następujące efekty: stopy staną się gładkie, oczyszczone; pobędziemy się też martwego naskórka.
Jak często stosować skarpetki złuszczające?
Po zabiegu z użyciem skarpetek złuszczających można przez nawet dwa tygodnie obserwować łuszczenie skóry i odchodzenie jej płatów. Dlatego zaleca się przerwę ok. miesięczną między kolejnymi zastosowaniami skarpetek złuszczających.
Jak działają skarpetki złuszczające?
Skarpetki złuszczające zawierają specjalne substancje m.in. kwasy, które sprzyjają usuwaniu martwych komórek naskórka. Skarpetki dają efekt gładkości i miękkości skóry stóp.
Co znajdziemy w składzie złuszczających skarpet? Swoje działanie skarpetki złuszczające zawdzięczają m.in.:
- kwasom owocowym o złuszczającym działaniu;
- kwasom: glikolowemu, mlekowemu, salicylowemu, cytrynowemu – stosowane razem lub osobno, działają korzystnie na kondycję skóry;
- mocznikowi zmiękczającemu skórę. Ułatwia on też wnikanie w skórę innych substancji zawartych w skarpetkach złuszczających;
- cytrynie, która działa rozjaśniająco na przebarwienia;
- rumiankowi – działa łagodząco i przeciwzapalnie. Zmniejsza nieprzyjemne zapachy i świąd;
- papai, która ma działanie nawilżające, wygładza, a także wspomaga złuszczanie;
- olejkom, m.in. lawendowy, który zmniejsza potliwość stóp, działa przeciwgrzybiczo;
- wyciągom i ekstraktom m.in. z aloesu, alg, borówek, miodu, winogron, opuncji, gruszki;
- octowi z bambusa, który działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie;
- witaminie E, która odżywia skórę.
Skarpetki złuszczające – efekty:
- usunięcie martwego naskórka,
- nawilżenie i wygładzenie stóp;
- zlikwidowanie blizn, śladów po odciskach;
- pozbywanie się zrogowaciałej skóry.
Skarpetki złuszczające – wady i zalety
Wady skarpetek złuszczających:
- Skóra może odchodzić całymi płatami lub sypać się (podobnie jak łupież) – może to trwać nawet kilka tygodni.
- Odchodzący płatami naskórek może prowadzić do uszkodzeń skóry (dlatego nie należy go odrywać).
- Po zastosowaniu stopy wyglądają nieestetycznie.
- Zapach preparatów dla niektórych osób jest nieprzyjemny i drażniący.
Zalety skarpetek złuszczających:
- brak mechanicznej pracy tarką, pumeksem czy frezarką;
- mniejsze ryzyko uszkodzeń lub nadmiernego tarcia.
Skarpetki złuszczające – opinie
Czy skarpetki złuszczające są skuteczne i bezpieczne? Pytamy o opinię podolożkę.
– Skarpetki złuszczające: hit czy kit? Według mojej wiedzy i doświadczenia zdecydowanie KIT! – mówi Dorota Samoń. – Skarpetki złuszczające są dostępne w każdej drogerii, aptece. Są w bardzo przystępnej cenie, co może kusić. Niestety skarpetki posiadają w swoim składzie kwasy… – zwraca uwagę specjalistka.
Na rynku dostępne są skarpetki złuszczające wielu marek. Poszczególne produkty różnią się składem. Znajdziemy m.in. skarpetki złuszczające Silcatil, skarpetki złuszczające L’biotica, skarpetki złuszczające Lirene, skarpetki złuszczające Bielenda, skarpetki złuszczające BeBeauty. Ceny skarpetek złuszczających to zaledwie kilka- kilkanaście złotych. Inwestycja może rzeczywiście wydawać się kusząca.
– Kiedy decydujemy się na użycie tego produktu, to zapewne borykamy się z jakimś problemem w obrębie stóp, czy to zrogowacenie na pięcie, czy modzele bądź odciski. Stosowanie tych skarpetek jest o tyle niebezpieczne, że te kwasy zadziałają nie tylko na miejsce, na którym nam zależy. Działają na całą stopę, również w miejscach, gdzie skóra jest cienka i nie potrzebuje takiej ingerencji. Ponadto nasza domeną jest „przetrzymanie” skarpetek na stopach, w myśl zasady, że jak potrzymam dłużej, będzie lepszy efekt. To myślenie jest błędne – zwraca uwagę specjalistka.
Czym może się skończyć niewłaściwe stosowanie złuszczających skarpetek?
– Spotykam się w swoim gabinecie z osobami po nieumiejętnym zastosowaniu tego produktu – przyznaje Dorota Samoń. – Bywają osoby z wygojonymi już ranami po oparzeniach. Tak, tak – kwasy mogą poparzyć naskórek, działają do tego stopnia… – ostrzega specjalistka.
Efektem ubocznym skarpetek złuszczających mogą być również przebarwienia naskórka, swędzenie, pieczenie, wypryski, podrażnienia.
Jakie są opinie użytkowniczek skarpetek złuszczających?
„Stopy gładkie jak skóra niemowlaka”, „Dzięki skarpetkom już nie muszę używać pumeksu”, „Nigdy nie czułam takiej miękkości skóry moich stóp” – relacjonują na forach użytkowniczki.
Wiele kobiet poleca skarpetki złuszczające dla mężczyzn. Co najmniej część panów nie dba o siebie tak, jak powinni, nie odwiedzają gabinetów podologicznych, nie nawilżają stóp, nie korzystają z urządzeń do ścierania naskórka czy z peelingu (choć oczywiście wciąż obserwuje się większą staranność i świadomość mężczyzn w zakresie dbania i zdrowie i wygląd). Dlatego skarpetki złuszczające mogą być odpowiedzią na ich potrzebę zmiękczenia stóp.
Pojawiają się jednak również głosy krytyczne. Wymienia się skutki uboczne skarpetek złuszczających.
„Naskórek złuszczał się ponad tydzień, odchodzące płaty wyglądały okropnie”, „Zeszła skóra w tych miejscach, gdzie przedtem i tak była miękka i delikatna. Za to zgrubiałe części stóp, pięty, podbicie pod palcami, nadal są twarde”.
Skutkiem ubocznym skarpetek złuszczających może być także osłabienie paznokci.
Niektórym użytkownikom przeszkadzają dni, a nawet tygodnie, podczas których dochodzi do złuszczania skóry. Jak można przyspieszyć łuszczenie po użyciu skarpetek złuszczających?
Łuszczenie skóry przyspiesza moczenie stóp ok. 20 minut dziennie w letniej wodzie. Pomocne mogą być również kremy z mocznikiem. Nie należy odrywać odchodzących płatów naskórka!
Przeciwwskazania do stosowania skarpet złuszczających
Są sytuacje, w których szczególnie nie powinno się stosować skarpet złuszczających. Kto nie powinien używać skarpet złuszczających?
- Skarpetki złuszczające nie powinny być stosowane w ciąży!
- Stosowanie skarpetek złuszczających w ciąży może spowodować przebarwienia skóry.
- Skarpetki złuszczające w ciąży mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód.
- Skarpetki działają niekorzystnie, nieskutecznie, a nawet szkodliwie z powodu zmian hormonalnych doświadczanych przez ciężarną.
- Skarpetki złuszczające a karmienie piersią – uważa się, że kwasy zawarte w skarpetkach złuszczających mogą przenikać do mleka matki. Dopóki karmisz dziecko, zrezygnuj z ich stosowania.
Inne przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających:
- uszkodzenia skóry – kwasy ze skarpetek złuszczających mogą dodatkowo podrażniać, prowadzić do dalszych uszkodzeń, a nawet blizn, które zostaną na stałe;
- choroby skóry – stosowanie skarpetek złuszczających może pogorszyć stan stóp;
- grzybica – stosowanie skarpetek złuszczających może zaognić zmiany grzybicze na stopach;
- alergie – nie stosuj skarpetek złuszczających w razie uczulenia lub nadwrażliwości na któryś składnik;
- opalanie – po zastosowaniu skarpetek złuszczających wstrzymaj się z wystawianiem stóp na słońce lub wizytą w solarium. Zbyt szybka ekspozycja na promieniowanie słoneczne, może spowodować przebarwienia;
- cukrzyca – tzw. „stopa cukrzycowa” czy charakterystyczne dla cukrzycy zmiany czucia w stopach, w połączeniu ze skarpetkami złuszczającymi, mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń tkanek i problemów ze zdrowiem.
Domowe skarpetki złuszczające
Domowe skarpetki złuszczające możemy stworzyć same na bazie produktów dostępnych w aptekach, drogeriach, a nawet… naszej kuchni. Jak zrobić domowe skarpetki złuszczające?
Przepis 1 na domowe skarpetki złuszczające
Zmieszaj 4 łyżki kwasku cytrynowego, 2 łyżki oliwy z oliwek, 5 kropli olejku pichtowego z pędów jodły syberyjskiej, 5 kropli olejku eterycznego cytrynowego. Dodaj je do 5 łyżek kremu z mocznikiem. Nałóż miksturę na stopy i owiń folią lub załóż na stopy woreczki. Następnie na całość nałóż bezuciskowe skarpety. Po nocy w takich skarpetkach na pewno poczujesz gładkość i delikatność skóry stóp.
Przepis 2 na domowe skarpetki złuszczające
Użyj mocznika, kwasu cytrynowego, salicylowego, glikolowego, olejku z nagietka i z trawy cytrynowej, ekstraktu z aloesu i allantoiny. Zmieszaj wszystko, dodając po łyżeczce każdy z podanych składników. Następnie postępuj jak wyżej, owijając stopy folią i zakładając na nie skarpety.
Skarpetki złuszczające – czy są bezpieczne?
Opinie na temat skarpetek złuszczających są podzielone. Mimo pewnych zalet i widocznej skuteczności, nie zawsze dają oczekiwany efekt.
– Dlatego powinno się korzystać z usług takich specjalistów jak podolodzy – podpowiada Dorota Samoń. Specjalistka podkreśla, że nie powinniśmy się bać czy wstydzić wizyt u podologa.
– Zajmujemy się pielęgnacją stóp. Mam ogromną satysfakcję, kiedy po wizycie klientka czuje ulgę. Dlaczego jeszcze warto chodzić do podologa? Przede wszystkim po to, aby ulżyć stopom, a co za tym idzie – samemu sobie. Podolog zajmuje się usuwaniem zrogowaceń, modzeli, odcisków, walką z wrastającymi paznokciami. Regularne wizyty, odpowiednio dobrana terapia dostosowana do rodzaju skóry, trybu pracy, sposobu życia, zmniejszają powstawanie zrogowaceń, ale przede wszystkim zwiększają komfort życia – wyjaśnia Dorota Samoń.
Warto również zwrócić uwagę na przyczyny powstających na stopach zgrubień, a więc np. źle dobrane obuwie lub niewłaściwą pielęgnację na co dzień.
Dorota Samoń – specjalista podolog, prowadząca gabinet Strefa Stóp Gabinet Podologiczny Dorota Samoń
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?