Przejdź do treści

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach

Czym są modzele i jak je usunąć? Modzele na stopach Matheus Vinicius/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?
zima
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
Kobieta ćwiczy na dworze
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? Przyjrzyjmy się tym i innym zależnościom dotyczących zmian trądzikowych
Jak różne diety i sposoby odżywiania wpływają na nasze włosy? Trycholożka Anna Mackojć wyjaśnia

Modzele to problem estetyczny i zdrowotny. Szczególnie latem, gdy nasze stopy częściej eksponujemy na plaży lub w lekkich sandałkach, warto zadbać o ich piękno i zdrowie. Co to są modzele i jak się ich pozbyć? Pedikiurzystka Angelina Śliwińska rozwiewa wątpliwości. 

Czym są modzele

Modzele to miękkie odciski o żółtawym zabarwieniu, czasem z zaczerwienioną otoczką. Zwykle dotyczą stóp, ale mogą pojawiać się również na rękach. Mogą powodować ból, ucisk, problemy z poruszaniem, skutkować stanami zapalnymi. Modzele niekiedy są problemem tylko estetycznym, bez dodatkowych komplikacji. Jednak w trosce o piękne i zdrowe stopy, „właściciele” zwykle chcą się ich pozbyć.

Modzele to efekt obrony organizmu przed zbyt silnym uciskiem lub tarciem. Ciało chroni się, produkując dodatkowe warstwy rogowaciejącej skóry.

Modzele to nie nagniotki! Choć również są rodzajem odcisków, mają inny kształt i formę. Nagniotki są mniejsze i usytuowane na palcach.

Często dorabiamy się modzeli na własne życzenie, gdyż mogą być skutkiem noszenia butów na wysokim obcasie. Umiejscawiają się wówczas na podeszwach stop. Inne przyczyny powstawania modzeli to:

 • Niedopasowane obuwie: za małe lub zbyt duże
 • Nienoszenie skarpet do obuwia
 • Niewłaściwa budowa stopy: płaskostopie, ostrogi
 • Nieodpowiednie obuwie o zbyt cienkiej podeszwie
 • Zbyt częste ścieranie naskórka na podeszwach stóp
 • Chodzenie boso po nierównej, twardej nawierzchni
 • Choroby takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość, cukrzyca, choroby tarczycy lub choroby układu krążenia

Modzele, bo o nich tu mowa, są to nadmierne zrogowacenia skóry. Mają postać płaskich zgrubień na podeszwie stopy, najczęściej o żółtym zabarwieniu. Może to świadczyć o przeciążeniu stopy, zaburzonej biomechanice stopy oraz źle dobrany obuwiu – wymienia Angelina Śliwińska, certyfikowana pedicurzystka, manicurzystka, technik usług kosmetycznych, wizażystka, linergistka, prowadząca Gabinet kosmetyczny Diament.

Skóra w okolicy śródstopia to najczęstsze umiejscowienie modzeli. Modzele są często mylone z odciskami, jednak różnią się zupełnie. Modzele mają kolor żółty i nie bolą jak w przypadku odcisków. Za to można odczuwać duży dyskomfort w postaci pieczenia. Jeśli jednak przybiorą duże rozmiary, może powstać stan zapalny, a tu już bez bólu się nie obejdzie.

Stopy kobiety na plaży

Modzele a płaskostopie poprzeczne

Modzele i rogowacenie tkanki w obrębie śródstopia wiąże się z płaskostopiem poprzecznym. Problem polega na stykaniu się przedniej części stopy całą powierzchnią z podłożem. W efekcie powstają modzele i zrogowacenia na środku stopy, kości śródstopia rozchodzą się i może dojść do dalszych powikłań i utrudnień, jak haluksy lub młotkowate palce.

Płaskostopie poprzeczne może być wrodzone lub nabyte – co jest coraz częstsze, wskutek m.in. źle dobranego, taniego, masowo produkowanego obuwia i plagi otyłości. Komputerowe badanie stóp może dać pewność, czy właśnie płaskostopie poprzeczne to jest przyczyna nieestetycznych zrogowaceń.

Pogłębiające się płaskostopie może prowadzić do bólu, utrudnić lub uniemożliwić chodzenie, uszkodzić cały układ stawowo-kostny kończyn dolnych, a nawet spowodować ból i deformacje w obrębie kręgosłupa. Właściwa diagnostyka i skupienie nie tylko na aspekcie wizualnym stopy może pozwolić uniknąć dalszych problemów ze zdrowiem i chodzeniem w przyszłości.

Jak dbać o stopy?

Modzele – usuwanie

Pedikiurzystka Angelina Śliwińska odradza domowe sposoby usuwania modzeli. Zwraca uwagę na fakt, że większość z nas nieumiejętnie wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. Może to prowadzić nawet do poważnych uszkodzeń, powstania blizn, czy po prostu pogorszenie stanu stóp.

– Często kobiety widząc modzele na swoich stopach, sięgają po pumeks, tarki, omegi lub domowe frezarki. Ścierają naskórek do granic możliwości. Co się dzieje wtedy ze skórą? Skóra wtedy myśli (tak, moi drodzy, nasza skóra ma swój „mózg”), że została zaatakowana. Skoro została zaatakowana, włącza centrum dowodzenia awaryjnego. Wszystkie systemy obronne skóry zostają aktywowane. Skóra musi się odbudować, a więc narasta drastycznie. Czy proporcjonalnie drastycznie do tego, jak została potraktowana? Nie. Podwójnie! Musi być zabezpieczona w razie dalszego ataku. Dlatego im więcej ścierasz podeszwę, tym więcej narasta – zwraca uwagę Angelina Śliwińska.

Modzele – usuwanie w domu

Jeśli modzele są małe, można podjąć próbę pozbycia się tych odcisków. Oczywiście warto również skorzystać z pomocy specjalisty – podologa lub pedikiurzysty.

Usuwanie modzeli w domowych warunkach przeprowadzamy w następujący sposób:

 1. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną lub moczenie stóp w ciepłej wodzie z rumiankiem (zachowaj ostrożność dawkując sodę, bo to środek żrący!)
 2. Wymoczone modzele ścieramy pumeksem
 3. Osuszone stopy smarujemy mocno nawilżającym kremem. Można nałożyć grubą warstwę kremu, a następnie założyć woreczki na stopy i dopiero na to skarpetki. Dzięki temu krem wniknie głębiej w tkankę i lepiej się wchłonie.

Skuteczne może być również usuwanie modzeli pilnikiem na sucho. Nie należy w domu sięgać po ostre narzędzia, aby usunąć modzele, ponieważ można dodatkowo pokaleczyć stopy. Zostawmy to specjalistom.

Trzeba to robić delikatnie! – podkreśla pedikiurzystka. – I nie dopuszczać do przegrzania od tarcia. Częstotliwość zabiegów to maksymalnie raz na 2 tygodnie. I pamiętajcie, jeżeli efekt jest taki, że modzele robią się większe, to znaczy, że zabiegi są źle przeprowadzone i efekt jest odwrotny od zamierzonego. Wtedy pomoże tylko profesjonalista, bo ktoś sam sobie szkodzi i nie umie tego zrobić dobrze.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wszystkich?

Modzele – usuwanie w gabinecie

Jeśli modzele są duże, bolesne, utrudniające chodzenie, można liczyć na pomoc podologa, chirurga, pedikiurzystki. Modzele lub nagniotki usuwa się specjalnym pilnikiem, skalpelem, dłutem z wiertłem lub frezarką. Po zabiegu należy zabezpieczyć przed zakażeniem miejsca po usunięciu modzeli.

Samo usunięcie modzeli, jeśli nie zostanie wyeliminowana ich przyczyna, może być tylko czasowo skuteczne. Jeśli nieprawidłowy nacisk na stopę albo źle dobrane obuwie będzie dalej podrażniać określone miejsca na stopie, problem będzie powracać.

Modzele – zapobieganie

Zrogowacenie nie będzie wracać, jeśli stopy będą odpowiednio nawilżane kremami, amortyzowane wkładkami lub dobrym obuwiem, pozbawione czynników ryzyka (ucisk butów lub rajstop, zbyt duża masa ciała, płaskostopie).

Specjalistka podpowiada więc, jak w prawidłowy sposób w warunkach domowych dbać o stopy:

Pielęgnacja domowa dla klienta pomiędzy zabiegami polega w tak mocnych przypadkach na natłuszczaniu skóry preparatami najlepiej z lanoliną i witaminą A, która jest odpowiedzialna za prawidłowy proces keratonizacji naskórka czyli samoczynnego naturalnego złuszczania zrogowaciałego naskórka.

W jaki sposób stosować preparaty?

– Pacjent codziennie na noc nakłada taki produkt. Dba o odpowiednie obuwie. Wyrzuca tarki i inne gadżety tego typu i już nigdy ich nie stosuje – wymienia Angelina Śliwińska.

W zależności od wielkości problemu i etapu leczenia dobieramy różne produkty do pielęgnacji domowej – podkreśla specjalistka. – Dlatego pamiętajmy. Nie działamy na własną rękę. Możemy sobie nie tylko nie pomóc, ale przede wszystkim zaszkodzić. Trzeba oddać się ręce profesjonalisty, który pomoże usunąć problem i nauczy nas dbania o nie tak, by nie dopuszczać do ich powstawania.

– W przypadku takich problemów przy stopie cukrzycowej zabieg może przeprowadzić jedynie podolog, a tego typu zabiegi, które opisałam, są całkowicie przeciwskazane w takim wypadku – zwraca uwagę Angelina Śliwińska z Gabinetu kosmetycznego Diament, certyfikowana pedicurzystka, manicurzystka, technik usług kosmetycznych, wizażystka, linergistka.

stopy na plaży

Leczenie modzeli – wkładki, plastry

Wkładki na modzele

Żeby zniwelować ryzyko powstawania modzeli można zastosować wiele dostępnych na rynku rozwiązań:

 • Miękkie wkładki ortopedyczne na całą stopę
 • Żelowe podkładki na śródstopie
 • Opaski na śródstopie

Plastry na modzele

Plasterki z kwasem salicylowym, tkaninowe lub piankowe, kupisz w aptekach i drogeriach już za kilka-kilkanaście złotych

Usuwanie modzeli u pedikiurzystki 

Nie jesteś pewna, jakie wybrać wkładki, plastry lub inne metody usuwania modzeli i zapobiegania im? Najlepsze dla Ciebie będzie skorzystanie z pomocy specjalisty. Taki zabieg będzie bardziej skuteczny i zdecydowanie bardziej bezpieczny.

– Jaką pomoc otrzymasz u doświadczonej pedicurzystki? W gabinecie powinien zostać przeprowadzony zabieg złuszczenia zrogowaciałego naskórka – zwraca uwagę pedikiurzystka Angelina Śliwińska. – Musi on być jednak zrobiony z głową, aby znów nie wpaść w błędne koło. Musimy oszukać mózg. Skóra nie może myśleć, że znów została zaatakowana.

W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić zabieg usuwania modzeli, aby problem nie wrócił?

– Trzeba zadziałać odpowiednimi produktami złuszczającymi, zmiękczającymi, aby naskórek przed usunięciem został rozpuszczony. Jeśli zostanie rozpuszczony to skóra „myśli”, że nie została usunięta (zaatakowana). Mamy z zabiegu na zabieg coraz mniejsze złogi naskórka. Jeśli zabieg wykonywany jest z odpowiednią częstotliwością, a pacjent naprawdę pilnuje terminów wizyt i pielęgnacji domowej to osiągamy pełen sukces. Nieważne jak tragicznie jest. Wszystko się da!

Specjalistka wspomina jeden z trudniejszych przypadków, z którymi miała styczność:

– Pamiętam w swojej pracy zawodowej panią, która przyszła z bardzo dużymi przerostami modzeli. Na pierwszy rzut oka wiedziałam, że było tarcie pumeksem, niemalże do krwi. Zrobiła się na pięcie aż blizna. Sam modzel miał ponad centymetr grubości w pewnym miejscu.

Co można zrobić, jeśli doszło do tak drastycznych zmian w obrębie naskórka?

– Taki stan skóry wyprowadza się długo. Potrzeba ogromnego zaufania. Ustaliłam schemat działania i terminy w odpowiednich odstępach. Zaczęłyśmy intensywnie działać. Z miesiąca na miesiąc sukcesywnie narosty się zmniejszały. Teraz, po około roku, pani przychodzi standardowo raz na miesiąc na pedicure i skóra jest w świetnej kondycji. A więc można proces zatrzymać. I nie tylko! Można to na stałe odwrócić. I utrzymać. Potrzeba systematyczności, zaufania, cierpliwości i pracy w domu klienta – mówi Angelina Śliwińska.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Skarpetki złuszczające – czy są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne?

Przesuszone pięty to zmora wielu kobiet. Jak je wyleczyć i bezwstydnie biegać w domu bez skarpetek?

Chodzenie w szpilkach może szkodzić twojemu zdrowiu

Stopy na wakacjach. Nosisz lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega!

Fizjoterapia tancerzy klasycznych – jak to wygląda? „Tancerz musi ocenić, czy jest na tyle silny i przygotowany, by zatańczyć 10 spektakli” – mówi Paulina Mira

stopy kobiety

Opuchnięte stopy latem. Czy ciebie również to dotyczy? Podolog wyjaśnia, co może ci dolegać

Przed tobą wesele? Poznaj trik, dzięki któremu przetańczysz w szpilkach całą noc

Stopy kobiety na plaży

„Zdrowa stopa to coś więcej, niż wrośnięty paznokieć czy nieestetyczny wygląd”. O tym, dlaczego klapki latem to kiepski wybór, mówi podolożka

Stopy w dobrych rękach. O to, jak o nie dbać, pytamy fizjoterapeutę

gołe kobiece nogi i kubek kawy

Pękające pięty, brzydki zapach stóp, grzybica i haluksy. Jak tego uniknąć?

dziewczyna, różowe włosy, pozbyła się trądziku

Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki

Agnieszka Zielińska

Pielęgnacja skóry – rób to dobrze! Skin ekspert Agnieszka Zielińska wylicza największe błędy, które popełniamy [WIDEO]

Babyboomer nie tylko na ślub. Gorący trend w stylizacji paznokci

Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska: wiele osób neguje, że PMS w ogóle istnieje. Ja pokazuję, że to jest normalne [WIDEO]

Mycie skóry głowy i włosów wcale nie jest łatwym procesem. Trycholożka wyjaśnia, gdzie popełniamy błąd

aceton, paznokcie

Aceton – czy jest szkodliwy? Jak działa na paznokcie i organizm?

Kobieta trzyma herbatę w szklance

Nie tylko pielęgnacja ma znaczenie dla skóry! Poznaj żywność, która pomoże ją oczyścić

Olej konopny – skarbnica cennych składników. Dzięki nim ma właściwości pielęgnacyjne, a nawet lecznicze

Olga Szemley, joga twarzy

Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek? Radzi joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]

Maść cynkowa – co to jest i jak stosować?

Jak dobrze myć zęby? Duet szczotka i pasta nie stanowi nawet połowy sukcesu

Kobieta ćwiczy

Joga wydaje ci się nudna? Sprawdź zatem, co może dać ci Ashtanga

Przedłużanie włosów – dobre dla każdego? Metody i ceny przedłużania włosów

Olejek z drzewa herbacianego – moc właściwości w małej kropelce

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Mezoterapia igłowa – wskazania, przebieg, efekty, przeciwwskazania

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Phenoxyethanol – czy jego zawartość w kosmetykach powinna nas niepokoić? Odpowiada kosmetolożka

Po co mężczyźnie sutki?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

olej z owocu kokosa

Olej kokosowy na włosy – jak działa i jak do prawidłowo stosować?

11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem

Karboksyterapia – co to jest, efekty, przeciwwskazania

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

kobieta z długimi włosami

Skrzyp na włosy – efekty. A może pokrzywa na włosy?