Przejdź do treści

Smocza krew – pochodzenie, właściwości i zastosowanie czerwonej żywicy

Smocza krew – pochodzenie, właściwości i zastosowanie czerwonej żywicy Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Smocza krew to ciemnoczerwona żywica, której właściwości lecznicze znane były już w tradycyjnej medycynie Indian. Od wielu lat cieszy się ona coraz większą popularnością także w przemyśle kosmetycznym, liczne badania potwierdziły bowiem jej dobroczynne właściwości dla skóry. Ten jeden z najsilniejszych antyoksydantów, stymulujący fibroplasty do produkcji kolagenu i elastyny, który możesz wykorzystywać w codziennej pielęgnacji. Jak stosować smoczą krew? Kiedy warto po nią sięgnąć? 

Co to jest smocza krew i skąd pochodzi? 

Smocza krew to ciemnoczerwona żywica pozyskiwana z drzewa znanego pod tą samą nazwą lub jako Sangro de drago lub Croton lechleri. Drzewo to jest bardzo wyjątkowe, należy bowiem do tzw. pionierów. Oznacza to, że występuje nawet w miejscach, w których brak innych roślin, a w zniszczonym lesie – dzięki zdolnościom regeneracyjnym – odrodzi się jako jedno z pierwszych. Sangro de drago rośnie w górnej części Amazonii w Peru, Ekwadorze, Kolumbii, Meksyku, osiągając nawet 20 metrów wysokości. Charakterystyczna jest jego szara kora, z której po nacięciu wydobywa się gęsta, intensywnie czerwona żywica, przypominająca krew. To stąd wzięła się jej nazwa – smocza krew. Co ciekawe, po około 24 godzinach kora ponownie się zasklepia. 

 

Tessa Hansen-Smith

Smocza krew. Jakie właściwości i skład posiada Sangre de drago? 

Właściwości smoczej krwi są bardzo szerokie, a wynikają z jej bogatego składu – badania wskazują, że zawiera w sobie ponad 40 aktywnych cząstek, wśród których warto wymienić: 

  • alkaloidy, które stymulują fibroplasty do produkcji kolagenu i elastyny, a także wspomagają gojenie się powierzchownych ran i urazów, 
  • dimetylocedruzynę, która działa przeciwzapalnie i regenerująco, 
  • proantocyjanidyny, w tym katechinowe, epikatechinowe, gallokatechinowe i galloepikatechinowe, które wykazują aktywność przeciwutleniającą i antyrodnikową, 
  • diterpany o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych, 
  • polifenole, które działają ochronnie i antyoksydacyjnie. 

Zastosowanie smoczej krwi 

Historia zastosowania żywicy z Croton lechleri jest bardzo długa. Wykorzystywana była ona w tradycyjnej medycynie Indian i Metysów głównie do leczenia ran i przyspieszenia ich gojenia, tamowania krwawienia, ochrony skóry przed zakażeniami. Pierwsze oficjalne wzmianki o smoczej krwi pochodzą zaś z 1600 roku i są autorstwa hiszpańskiego przyrodnika P. Bernabe Cobo.  

Kobieta z grejpfrutem

Jak jeszcze stosowana może być smocza krew? Przede wszystkim warto podkreślić, że może być ona wykorzystywana zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Swoje zastosowanie znalazła zatem w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, aft, czy owrzodzeń. Przemywano nią miejsca intymne, także po porodzie. Doskonale sprawdza się w kuracji hemoroidów, grzybicy, a wewnętrznie także przy chorobie wrzodowej i zaburzeniach trawienia np. wymiotach i biegunce. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne wspomaga także leczenie infekcji górnych dróg oddechowych np. zapalenia migdałków. 

Sangre de drago swoje zastosowanie znalazła także w kosmetologii, głównie za sprawą właściwości regenerujących, odbudowujących i antyoksydacyjnych. Francuscy naukowcy wskazali, że smocza krew o blisko 40 proc. zwiększa stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. To dlatego swoje zastosowanie znalazła w kosmetykach do pielęgnacji dojrzałej skóry. Po kremy ze smoczą krwią warto sięgnąć także wtedy, gdy twoja cera jest szara i pozbawiona blasku, potrzebuje bowiem regeneracji i odżywienia. Produkty z dodatkiem czerwonej żywicy doskonale ją również nawilżą i wyrównają koloryt.  

Smocza krew w codziennej pielęgnacji 

Smoczą krew można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Na rynku znajdziesz ją więc w postaci kropli, ale i jako składnik wielu kosmetyków – kremów, balsamów do ciała, toników, peelingów do twarzy, serum. Krople smoczej krwi doskonale sprawdzą się do samodzielnego przygotowania maseczek lub innych produktów do pielęgnacji. Z powodzeniem możesz również nałożyć je bezpośrednio na skórę np. na zadrapanie lub powierzchowną ranę.  

Smoczą krew możesz też dodawać do wody –  w proporcji około pięciu kropelek na łyżeczkę – i przyjmować na czczo. 

Żywicę Sangro de drago coraz chętniej wykorzystuje się też w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Zabiegi rozjaśniające, odżywcze i przeciwzmarszczkowe łączy się w nich z mikrodermabrazją, czy infuzją tlenową. 

Ile kosztuje smocza krew i gdzie ją kupić? 

Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają smoczą krew znajdziesz w wielu drogeriach i aptekach. Podobnie jest z kroplami, które coraz częściej dostępne są nie tylko w sklepach z naturalnymi produktami pielęgnacyjnymi.  Jaka jest cena smoczej krwi? Za smoczą krew w płynie zapłacisz od kilkunastu złotych wzwyż. Jeśli chodzi zaś o kosmetyki z jej dodatkiem, cena rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset – wszystko zależy od rodzaju i przeznaczenia produktu. 

 

Źródła: 

  1. K. Filo „Smocza krew – rewolucja w walce ze starzeniem się skóry” Beauty Forum 4/2014.  
  2. K. Paradowska, I. Wawer „Zioła peruwiańskie w Europie” Herbalism 1/2015.   

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?