Przejdź do treści

Tarka do stóp – elektryczna, metalowa, z papierem ściernym. Czy wygrywa z pumeksem?

Stopy w wannie
Tarka do stóp - elektryczna, metalowa, z papierem ściernym Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tarka do stóp pozwala uzyskać gładką i przyjemną w dotyku skórę na piętach. Warto z niej korzystać, ponieważ pielęgnacja tej części nóg nie powinna kończyć się tylko na nawilżaniu czy natłuszczaniu. Tarka pozwala na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Jakie rodzaje tarek możemy wyróżnić? I które z nich najlepiej radzą sobie ze stopami?

Elektroniczny pilnik do pięt

Elektroniczny pilnik do pięt (czyli elektryczna tarka do stóp) to urządzenie, które usuwa zrogowacenia naskórka oraz minimalizuje efekt popękanych pięt. Jest ono bardzo komfortowe w użytkowaniu, a do tego niesamowicie szybkie w działaniu – rezultaty pojawiają niemal od razu. Zwykle urządzenie to jest zasilane na dwie baterie AA, chociaż na rynku można znaleźć również modele na prąd bądź też wyposażone we wbudowany akumulator.

Elektroniczny pilnik do pięt posiada ruchomą głowicę, którą trudno byłoby sobie zrobić krzywdę, dlatego cała czynność wygładzania stóp jest maksymalnie bezpieczna. Ta głowica wystarcza mniej więcej na kilkanaście zabiegów pielęgnacyjnych. W razie potrzeby można ją też wymienić. Co więcej, elektroniczny pilnik do stóp możesz dostać w zestawie z kilkoma głowicami, a tym samym – zminimalizować częstotliwość zakupów.

Warto dodać, że elektroniczny pilnik to akcesorium łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy zdjąć jego głowicę i umyć ją pod bieżącą wodą. To z kolei sprawia, że może z tego urządzenia korzystać większa liczba domowników. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa ono z tradycyjnym pumeksem, który bywa prawdziwym siedliskiem bakterii i trudno sobie wyobrazić, aby korzystały z niego choć dwie osoby.

Jak się okazuje, elektroniczna tarka do pięt daje jeszcze więcej możliwości. Warto powiedzieć tu chociażby o modelach stawianych na podłodze. Są one przeznaczone dla osób mających problem ze schylaniem się. Wystarczy włączyć takie urządzenie palcem u nogi oraz wygodnie ułożyć na nim stopę. Twardy naskórek zostanie wówczas usunięty szybko i bez wysiłku, a co najważniejsze – bez potrzeby forsowania kręgosłupa.

Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić; na zdjęciu damskie stopy- Hello Zdrowie

Metalowa tarka do pięt

W sklepach możemy dziś dostać również takie urządzenie jak metalowa tarka do pięt, czyli – w większości przypadków – tarkę z metalową powierzchnią ścierną. Jest ona dość gruba i przeznaczona głównie do najtwardszych i najbardziej zewnętrznych warstw pięt. Rączka takiego narzędzia jest zwykle bardzo ergonomiczna, dlatego wygodnie się ją trzyma i łatwo się nią operuje przy ścieraniu martwego naskórka. Warto jednak pamiętać, aby nie dociskać jej zbyt mocno – w przeciwnym wypadku możesz uszkodzić powierzchnię skóry.

Wśród omawianych tarek do pięt możemy wyróżnić nie tylko tarki z metalową powierzchnią ścierającą, ale też tarki w całości wykonane z metalu oraz tarki z obudową z metalu – wnętrze takich modeli wypełnia inny, specjalny materiał ścierający. Zwykle są to modele dwustronne, przy czym każda z nich ma inną ostrość, którą idealnie można z kolei dopasować do kondycji skóry.

Tarki metalowe można używać na mokro, na sucho oraz stosując obie te metody, w zależności od zaleceń producenta. Jeśli ich powierzchnia ścierająca wykonana jest z metalu, nietrudno jest je utrzymać w czystości – podczas mycia nie tracą one również swoich właściwości ściernych. Warto zaznaczyć, że tarka metalowa jest zwykle wykonana  z bardzo wytrzymałego metalu, dlatego z powodzeniem można jej używać nawet przez kilka lat. Z czasem może się jednak zużywać. Co w takiej sytuacji należy robić? Cóż, można poddać ją dekontaminacji oraz sterylizacji, dzięki którym utrzyma ona one swoje właściwości ścierne. Niekiedy zdarza się, że pokrywa się ona rdzą – wówczas należy wymienić ją na nowszy model.

Tarka z papierem ściernym

Nie można zapomnieć również o klasycznych tarkach z papierem ściernym. Od razu warto zaznaczyć, że są one zdecydowanie delikatniejsze od modeli metalowych. Co więcej, można znaleźć tego typu tarki jednostronne i dwustronne, dzięki czemu można idealnie do swoich potrzeb dobrać powierzchnię ścierającą (drobnoziarnistą lub gruboziarnistą). Powierzchnia gruboziarnista służy do eliminowania zrogowaciałego naskórka (warto jej zatem użyć w pierwszej kolejności), natomiast drobnoziarnista nadaje stopom aksamitną gładkość oraz zapobiega efektowi „poszarpania skóry pięt” (dlatego lepiej sprawdzi się w następnej kolejności).

Tarka do nóg tego typu często posiada wymienną powierzchnię ścierną, dzięki czemu można korzystać z jednego modelu przez długi czas. Tarki z papierem ściernym są najtańsze, ale również pomagają się pozbyć nierówności na powierzchni stopy. One także posiadają wygodne rączki do trzymania, często wykonane z plastiku.

Niektóre tarki są jednak zrobione z drewna – zazwyczaj takie modele są mniej wytrzymałe i nie zaleca się ich moczyć w wodzie, chyba że producent podaje inne informacje na opakowaniu. Okazuje się bowiem, że niektóre droższe tarki z drewna są o wiele trwalsze i bez problemu można je wkładać do wody. Warto też pamiętać, że papier ścierny z czasem się zużywa oraz odkleja i trzeba wówczas wymienić powierzchnię ścierną (jeśli istnieje taka możliwość) bądź kupić kolejną tarkę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?