Przejdź do treści

Te kosmetyki znikają z półek sklepowych. To koniec brokatu i niektórych peelingów

Kobieta z brokatem i kwiatkami na twarzy
Nowe prawo unijne wprowadza zakaz sprzedaży produktów z mikroplastikiem w składzie. Artykuły będą wycofywane stopniowo/ fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od dzisiaj, czyli 17 października, ze sklepów wycofywane są produkty zawierające w swoim składzie mikroplastik. Zgodnie z nowym unijnym przepisem ze sprzedaży znikną m.in. kosmetyki z brokatem, niektóre peelingi czy żele pod prysznic. Ma to na celu wyeliminować działania, które przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska i wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Zakaz będzie wprowadzany stopniowo.

Kosmetyki z mikroplastikiem znikają ze sklepów

W poniedziałek, 16 października br. weszło w życie prawo unijne, zgodnie z którym z półek sklepowych mają zniknąć produkty kosmetyczne zawierające mikroplastik. Syntetyczne drobinki plastiku (o rozmiarach mniejszych niż 5 mm) używane są do produkcji kosmetyków od lat 60. XX w. Mogą być stosowane jako cząsteczki złuszczające w peelingach, ale również wykorzystywane są jako zagęstniki czy stabilizatory płynnych produktów.

Eksperci alarmują, że mikroplastik wpływa na zwiększenie zanieczyszczenia środowiska i zagraża organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Związki te nie rozpuszczają się w wodzie i są odporne na degradację. Jak wykazały badania australijskiej rządowej agencji ds. badań naukowych CSIRO w 2020 r., co najmniej 14 milionów ton kawałków mikroplastiku znajduje się na dnie oceanów świata. Cząsteczki te stwarzają zagrożenie także dla naszego zdrowia, ponieważ przedostają się do organizmu. Specjaliści wskazali na obecność mikroplastiku m.in. w ludzkiej krwi, sercu czy jelitach. W związku z tym 25 września br. Komisja Europejska zatwierdziła przepisy, których zadaniem jest ograniczenie mikroplastiku w popularnych produktach dostępnych w sklepach. Z półek drogeryjnych znikają już m.in. kosmetyki z brokatem i niektóre peelingi. Pozostałe artykuły z listy, takie jak żele pod prysznic czy pasty do zębów, będą wycofywane stopniowo.

Z jakimi kosmetykami pożegnamy się w niedalekiej przyszłości? Zakaz dotyczy takich produktów z mikroplastikiem w składzie, jak:

  • peelingi i brokaty – od 17.10.2023;
  • szampony do włosów i żele pod prysznic – od 10.2027;
  • pasty do zębów, woski, odświeżacze powietrza, detergenty i inne środki czyszcząco-pielęgnacyjne – od 10.2028
  • kremy i żele do włosów – od 10.2029
  • lakiery do paznokci, pomadki – do 2035.
Bombki na choince

Jak rozpoznać mikroplastik w kosmetykach?

W składzie INCI mikroplastik może występować pod różnymi nazwami. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Polyethylene, Polypropylene – polietylen i polipropylen, używane zazwyczaj jako substancje ścierne, przede wszystkim w pastach do zębów i peelingach drobnoziarnistych.
  • Polyamid, Nylon – poliamid, nylon, ich dodatek powoduje lepsze rozprowadzenie kosmetyku na skórze oraz zapobiega jego rolowaniu;  często występują w pomadkach, podkładach, bazach pod makijaż, kremach BB.
  • Polyester – poliester, wykorzystywany jako stabilizator w odżywkach do włosów i paznokci, emulsjach, a także kosmetykach kolorowych.
  • Polyurethane – poliuretan, w kosmetykach wykorzystywany jest jako środek utrwalający fryzurę, można spotkać go np. w lakierach do włosów.
  • Acrylates Copolymer, Crosspolymer – kopolimery akrylowe, pełnią funkcję stabilizatora, który zapobiega rozwarstwianiu kosmetyków. Znajdują zastosowanie w produkcji m.in. kremów, maseczek, odżywek, tuszów do rzęs.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?