Termoliza – na czym polega ten zabieg i czym różni się od depilacji
Termoliza to jedna z metod w medycynie estetycznej stosowana do usuwania owłosienia. Na czym polega termoliza i czym różni się od metody blend? Czy termoliza to epilacja, czy depilacja? Ile kosztuje zabieg?
Zastosowanie termolizy
Termoliza to zjawisko w fizyce, które polega na rozpadzie cząstek związków chemicznych na mniejsze cząsteczki (np. termoliza wody). Zjawisko termolizy wykorzystywane jest w kosmetyce. Za pomocą urządzenia generującego prąd zmienny o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu można osiągnąć pożądane zmiany kosmetyczne. Termoliza w kosmetyce stosowana jest w dwóch celach: usunięcia owłosienia i zamknięcia naczynek krwionośnych.
Usuwanie owłosienia za pomocą termolizy
Termoliza stosowana jest do usunięcia niechcianego owłosienia z małych partii ciała (ze względu na czasochłonność zabiegu), najczęściej na twarzy: wąsika, usunięcie owłosienia z brody lub regulacji brwi. Zabieg może być też wykorzystany do usunięcia owłosienia z palców, grzbietów stóp. Do zabiegu używa się specjalnego urządzenia zakończonego cienką igłą izolowaną tworzywem sztucznym, przez którą przebiega prąd. Igłę wprowadza się do mieszka włosowego. Ciepło generowane przez prąd wywołuje efekt termokoagulacyjny – niszczy komórki tkankowe i wzrostowe włosa. Największe efekty osiąga się przy stosowaniu termolizy na meszku włosowym lub świeżo wyrośniętych włosach. Zabieg termolizy jest mało skuteczny w przypadku włosów grubych lub zdeformowanych.
Zamykanie naczynek za pomocą termolizy
Zabieg termolizy jest także wykorzystywany do zamykania naczynek krwionośnych. Podczas tego zabiegu również wykorzystuje się specjalistyczną igłę, która dotykając poszczególnych naczynek krwionośnych, zamyka je. Termoliza może być stosowana zarówno do usuwania pojedynczych naczynek, jak i ich sieci, czyli tzw. pajączków. Termoliza wykorzystywana jest także w dermatologii estetycznej do usunięcia zmian takich jak brodawki, torbiele i włókniaki.
Termoliza – przeciwwskazania
Zabiegowi termolizy nie można poddać się w następujących przypadkach:
- ciąży,
- karmienia piersią,
- choroby nowotworowej,
- epilepsji,
- dolegliwościach układu krążenia,
- niskiej krzepliwości krwi,
- cukrzycy,
- leczenia retinoidami,
- skłonności do powstawania bliznowców,
- obecności w ciele pacjenta metalowych implantów, protez stawów, rozrusznika serca.
Metody elektroepilacji
Elektroliza
Mówiąc o termolizie, należy wspomnieć o pokrewnych zabiegach – elektrolizie i metodzie blend. Elektroliza to metoda, z której wywodzi się termoliza. Do elektrolizy, podobnie jak do termolizy, używa się elektrody w postaci cienkiej, przytępionej igły. Igła wprowadza do mieszków włosów prąd, który niszczy brodawkę i macierz włosa. W przypadku elektrolizy jest to prąd stały. Elektroliza to zabieg dość bolesny i czasochłonny – pojedynczy mieszek ulega zniszczeniu dopiero po 30 sekundach (a nie po kilku, jak w przypadku termolizy). Elektroliza to metoda epilacji, czyli takiej depilacji, która umożliwia trwałe usunięcie owłosienia.
Metoda blend
Metoda blend to połączenie termolizy i elektrolizy. W metodzie blend wykorzystywany jest zarówno prąd stały (galwaniczny), jak i prąd zmienny. Zabieg jest mniej bolesny niż zabieg termolizy i elektrolizy.
Elektroepilacja – za i przeciw
Zalety elektroepilacji
Główne zalety zabiegów termolizy, elektrolizy i metody blend to szybkość i trwałość efektów, które widoczne są już po pierwszym zabiegu.
W przypadku elektrolizy, w przeciwieństwie do depilacji laserowej, która jest najskuteczniejsza przy jasnej karnacji i kontrastującym z nią ciemnym owłosieniem, mogą być usunięte także włosy pozbawione melaniny, czyli blond lub siwe.
Ze względu na zastosowany sprzęt (igła przewodząca prąd) zabiegi elektrolizy są bardzo precyzyjne. Można więc je zastosować do usunięcia owłosienia z trudno dostępnych obszarów: brwi, podbródka, brody, a także pozbyć się owłosienia w nosie i w uszach.
Powyższe zabiegi nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę są metodami całkowicie bezpiecznymi.
Wady elektroepilacji
Wadą tego zabiegu jest ryzyko poparzenia skóry przez wysoką temperaturę. W przypadku wykonania zabiegu przez osobę bez doświadczenia wysokie jest ryzyko poparzeń, a także wystąpienia stanów zapalnych i blizn.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być podrażniona i obrzęknięta. Zabiegu nie powinno wykonywać się w lecie. Przez najbliższe dni po zabiegu należy unikać opalenia, sauny i basenu, a także stosować kremy z filtrem (SPF minimum 50).
Podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, dla uzyskania trwałego efektu zabieg termolizy musi być wykonany w serii, ponieważ procedura pozwala jedynie na usunięcie włosów w fazie wzrostu (anagenu). Czasem dla pożądanego rezultatu trzeba się poddać kilku lub nawet kilkunastu zabiegom.
Ceny za zabieg termolizy
Na cenę za zabieg termolizy wpływa czas trwania zabiegu. Za 15 minut zabiegu (czas potrzebny na usunięcie pojedynczych naczynek) trzeba zapłacić około 120 zł. Za godzinę zabiegu (czas potrzebny do usunięcia owłosienia) trzeba zapłacić około 250 zł za godzinę zabiegu.
Źródło:
- Krysiak-Zielonka, I., & Kałużna, O. 2019. Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, „Kosmetologia estetyczna” 4/2019.
- Zychowicz, B. Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Wydawniczy, 2006.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?