Na czym polega elektroliza? Wskazania i przebieg zabiegu
Elektroliza to metoda trwałego usuwania zbędnego owłosienia, czyli jeden z rodzajów epilacji. W ostatnich latach straciła ona nieco na popularności, a wszystko to za sprawą dużego zainteresowania zabiegami laserowego usuwania owłosienia. To jednak elektroliza uznawana jest za najbardziej skuteczny sposób pozbycia się niechcianych włosków. Na czym polega elektroliza i kiedy warto z niej skorzystać?
Co to jest elektroliza?
Elektroliza to metoda trwałego usuwania owłosienia za pomocą prądu, który uszkadza komórki rozrodcze włosa, odpowiadające za jego wzrost. To właśnie dlatego epilację elektrolizą uznaje się za jedną z najbardziej skutecznych metod, co potwierdził m.in. Amerykański Instytut Zdrowia.
Mimo swojej skuteczności elektroliza straciła w ostatnich latach na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim warto pamiętać, że gabinety kosmetyczne oferują szeroką gamę sposobów usuwania owłosienia – od depilacji woskiem, pastą cukrową, przez nitkę, na epilacji laserami i innymi źródłami światła IPL kończąc. Słowem – jest w czym wybierać. Jako że zabieg elektrolizy sprowadza się do uszkodzenia mieszka każdego włosa z osobna, jest on dość czasochłonny. Ponadto przez niektórych oceniany jako niekomfortowy, a nawet bolesny. Wszystko to może zatem zniechęcać do jego wykonania. Warto jednak pamiętać, że istnieją okoliczności, które szczególnie powinny skłonić cię do elektrolizy.
Elektroliza – wskazania i przeciwwskazania
Jeśli chcesz pozbyć się owłosienia na trwałe, warto rozważyć elektrolizę. Szczególnie polecana jest ona w sytuacji, gdy borykasz się z wrastającymi włoskami, cierpisz na zaburzenia hormonalne lub posiadasz jasną karnację. Należy bowiem podkreślić, że niezwykle popularne zabiegi epilacji laserowej i wykorzystujące źródła światła IPL nie przynoszą efektów na jasnych, czy siwych włosach. O skuteczności tego rodzaju zabiegu decyduje bowiem zawartość melaniny, której niewiele znajduje się u posiadaczek jasnej karnacji i włosów.
Istnieje też grupa przeciwwskazań do wykonania zabiegu elektrolizy. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:
- choroby serca, w tym rozrusznik serca,
- choroby tarczycy,
- choroby skóry, w tym AZS, łuszczycę, alergie,
- cukrzycę,
- epilepsję
- przyjmowanie leków dermatologicznych,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ciążę,
- karmienie piersią.
Elektroliza – przebieg zabiegu
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie zabiegu elektrolizy i zostaniesz do niego zakwalifikowana, pamiętaj, że powinnaś zapuścić włosy do długości minimum pół centymetra i zrezygnować z opalania. Sam zabieg powinien być ponadto poprzedzony wywiadem, aby ustalić, czy nie zachodzi żadna z okoliczności wykluczających elektrolizę. Jeśli zatem nie zostaniesz zapytana o ewentualne dolegliwości, zastanów się, czy trafiłaś na wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę.
Zabieg epilacji polega na wprowadzeniu jednorazowej, cienkiej sondy do mieszka włosowatego. Po wkłuciu urządzenie emituje prąd elektryczny, który uszkadza korzeń mieszka. Następnie włos wyciągany jest delikatnie pęsetą. Sam zabieg jest dość czasochłonny, ponieważ nakłucie i działanie prądu należy zastosować na każdym z włosów osobno.
Bezpośrednio po zabiegu skóra, która poddana została epilacji, może być nieco zaczerwieniona, a nawet lekko opuchnięta. Widoczne mogą być także ślady po nakłuciu igłą lub pojawić się niewielkie strupki.
Efekty i pielęgnacja skóry po elektrolizie
Kiedy możesz spodziewać się pierwszych efektów elektrolizy? Już po mniej więcej trzech tygodniach – tyle czasu potrzebują bowiem włosy, aby odrosnąć – zauważysz ich przerzedzenie lub całkowity brak. Nie zapominaj jednak o odpowiedniej pielęgnacji skóry przez ten okres. Przede wszystkim unikaj ekspozycji na słońce partii ciała poddanych zabiegowi, stosuj kremy z filtrem UV, a także te, które złagodzą i przyspieszą gojenie się ran np. z panthelonem.
Jaki jest koszt zabiegu elektrolizy?
Warto pamiętać, że elektroliza to pracochłonny i precyzyjny zabieg. Jaki jest jego koszt? Niektóre gabinety kosmetyczne w swoich cennikach uwzględniają cenę za ilość usuniętych włosków, co ma uzasadnienie głównie w przypadku usuwania pojedynczych włosów np. z twarzy. Inne zaś do oszacowania kosztów zabiegu używają kryterium czasu – zabieg około godzinny to koszt od 200 zł do nawet 800 zł.
Jeśli zdecydujesz się na usuwanie włosów metodą elektrolizy, pamiętaj, że dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów konieczne będzie wykonanie serii zabiegów. Dotyczy to w szczególności wypadków, gdy epilacja obejmuje większe partie ciała np. nogi, pachy, czy linię bikini.
Warto pamiętać jednak, że wybierając gabinet kosmetyczny, należy kierować się nie tylko ceną. Koniecznie sprawdź opinie o miejscu i specjaliście, dopytaj o doświadczenie, zwróć uwagę na warunki panujące w gabinecie. Szczególnie istotne jest to, aby igły wykorzystane do zabiegu były jednorazowe. Błędy podczas wykonywania elektrolizy i niezachowanie środków higieny może prowadzić bowiem do powstania stanów zapalnych, a nawet nieestetycznych blizn.
Źródła:
- S. Malinowska, I. Perzanowska, A. Marianowska, M. Jędrzejczyk, R. K. Mlosek „Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji” Kosmetologia Estetyczna 6/2018,
- B. Zuchowicz „Wykonanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia” Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?