Unikasz latem kosmetyków z kwasem salicylowym? Nie musisz! Biotechnolożka Anna Sienkiewicz tłumaczy
W ankiecie przygotowanej przez Annę Sienkiewicz, biotechnolożkę prowadzącą profil „Inti Skin” na Instagramie, 69 proc. ankietowanych odpowiedziało, że kwas salicylowy jest fotouwrażliwiający, a 80 proc. badanych nigdy nie używało produktów z tym składnikiem w porannej pielęgnacji. „Jak widać, strach przed nim w lato jest spory, nie ma to jednak odzwierciedlenia w badaniach naukowych” – wyjaśnia specjalistka. Czy to oznacza, że korzystanie z produktów z kwasem salicylowym w składzie jest bezpieczne?
Produkty z kwasem salicylowym w składzie
W 2009 r. w Journal of Dermatological Science opublikowano badanie badające oddziaływanie UV na skórę, na której był aplikowany kwas salicylowy.
„Badanie było niesponsorowane przez żadną firmę, było badaniem naukowym wspartym przez Instytut Walki z Nowotworami w ramach edukacji społeczeństwa poprawnych nawyków przy ekspozycji na UV. Badano czy produkty z kwasami mają wpływ na uwrażliwienie skóry na UV. Badanie było na środkowej części pleców z 4 obszarami badań” – wyjaśnia specjalistka.
W badaniu wzięło udział 17 osób o fototypie kaukaskim II i III, czyli takich, które najczęściej występują w Polsce.
Złuszczanie skóry a poparzenia słoneczne
„Osoby nie używały SPF w czasie badania, produkty aplikowane były od poniedziałku do piątku przez 3,5 tygodnia, łącznie 17 aplikacji. Osoby nie mogły zmywać produktów przez 6 godzin od aplikacji” – tłumaczy dalej Anna Sienkiewicz.
Wybrane fragmenty skóry po 24 dniach zostały naświetlone lampą UV Multiport Solar Simulator (Model 601, Solar Light Co., Glenside, PA). Badano cztery parametry: wystąpienie rumienia, ilość energii potrzebnej do wystąpienia rumienia, zmiany DNA oraz występowanie komórek typu sunburn cells występujących przy poparzeniu słonecznym.
„Badanie pokazało, że kwas salicylowy nie zwiększa wrażliwości skóry na słońce, nie ma wpływu na zwiększoną ilość komórek typu sunburn cells oraz wykazuje lekkie działanie fotoprotekcyjne (przed UVB, nie UVA!)” – dodaje ekspertka.
Okazuje się więc, że nie należy się bać produktów z kwasem salicylowym w składzie, nawet latem!
Anna Sienkiewicz, czyli Inti Skin
Anna Sienkiewicz to biotechnolożka, prowadząca na Instagramie profil „Inti Skin”. Specjalistka „naukowym okiem” pisze o pielęgnacji oraz obala kosmetyczne mity. Jej profil obserwuje obecnie ponad 41 tys. osób.
Zobacz także
Czy opalanie w ciąży może zaszkodzić dziecku? Poznaj fakty i popularne mity dotyczące odsłaniania brzucha na plaży
„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
Alergia na słońce – jak się objawia, jak sobie z nią radzić
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?