Właściwości i zastosowanie oleju z awokado
Olej z awokado, nazywany niekiedy „zielonym złotem”, pozyskiwany jest z awokado, które, z uwagi na zawarte w nim substancje bioatywne, zaliczane jest do żywności funkcjonalnej. Nic więc dziwnego, że olej z awokado to źródło wielu cennych składników. Właściwości tego dobroczynnego produktu wykorzystywane są w celach leczniczych, w kuchni, a także w kosmetologii. Olej ten znajdziesz w składzie wielu kosmetyków do twarzy, włosów i całego ciała. W codziennej pielęgnacji sprawdzi się także czysty olejek z awokado. Jak go stosować i jakich oczekiwać efektów? Jakie są właściwości olejku z awokado?
Olej z awokado – pozyskiwanie
Olej z awokado (można spotkać się także z pisownią „olej z avocado”) to olej, który pozyskiwany jest z owoców wiecznie zielonych drzew – awokado – a niekiedy określanych także mianem smaczliwki. Pierwotnie drzewa te można było spotkać w południowym Meksyku, bardzo szybko zaczęły jednak porastać także tropikalne i substropikalne rejony Ameryk. Owoc drzewa awokado, nazywany „masłem Bogów”, ceniony i wykorzystywany był już 10 000 lat p.n.e.
Choć w sklepach znaleźć można produkt, który opisywany jest jako „olej z pestek awokado” należy podkreślić, że olej z awokado wytwarzany jest z miąższu owoców awokado. Wyróżnić można trzy metody jego pozyskiwania, tj.:
- tłoczenie na zimno,
- suszenie owoców i wyciskanie prasami w wysokiej temperaturze,
- wyciskanie owoców i rozrywanie komórek tłuszczowych metodami mechanicznymi oraz enzymatycznymi.
Warto podkreślić, że tłoczenie na zimno uznawane jest za optymalnie najlepszy sposób wytwarzania oleju z awokado. W jego wyniku nie jest on bowiem pozbawiany właściwości zdrowotnych, zachowuje również swój intensywny ciemnozielony kolor.
Olej z awokado – właściwości i skład
Olej z awokado, przy założeniu, że pozyskany jest w wyniki tłoczenia na zimno, ma ciemnozielony kolor i jest nieco mętny. W niskich temperaturach – przyjmuje się, że poniżej około siedmiu lub ośmiu stopni Celsjusza – ulega wyraźnemu zagęszczeniu, wytwarza się także osad. Olej może się nawet skrystalizować.
Olej z awokado to bogactwo aktywnych składników. Wśród nich warto wymienić:
- witaminę A,
- witaminę E,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B, w tym B1 – tiaminę, B2 – ryboflawinę, B3 – niacynę, B4 – cholinę, B5 – kwas pantotenowy, B6 – pirydoksynę, B7 – biotynę, B9 – kwas foliowy
- witaminę PP – niacynę,
- witaminę K,
- kwasy tłuszczowe, w tym kwas palmitynowy, palmitynooleinowy, oleinowy, linolowy, alfa-linolenowy,
- fitosterole,
- minerały,
- chlorofil,
- proteiny,
- skwalen.
Taki skład powoduje, że właściwości kosmetyczne oleju z awokado są powszechnie wykorzystywane w produktach do pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała. Warto włączyć go także do codziennej pielęgnacji w czystej postaci.
Olej z awokado na twarz
Stosowanie oleju z awokado na twarz polecane jest posiadaczkom skóry wysuszonej, dojrzałej i problematycznej. Właściwości nawilżające olejek z awokado zawdzięcza przede wszystkim fitosterolom, witaminom A, E i D oraz kwasom tłuszczowym. Wnikając w głębokie warstwy skóry, olejek sprawi, że twoja twarz będzie doskonale nawilżona. Tworząc zaś na skórze filtr ochronny, zapobiegnie jej ponownemu wysuszaniu.
Regularne stosowanie olejku z awokado na twarz to także sposób na ujędrnienie i spłycenie zmarszczek. Zawarte w nim kwasy uelastyczniają i przeciwdziałają wiotczeniu skóry, możesz z powodzeniem używać oleju nawet na delikatną skórę wokół oczu.
Olejek wykazuje również właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dlatego warto sięgnąć po niego także wtedy, gdy borykasz się ze zmianami skórnymi lub trądzikiem. Nie tylko załagodzi on powstałe podrażnienia, ale też wyrówna koloryt skóry. Olej z awokado polecany jest także jako produkt pomocniczy w leczeniu egzemy i łuszczycy.
Olej z awokado na włosy
Olej z awokado sprawdzi się także w pielęgnacji włosów. Możesz stosować go do ich olejowania, przygotować na jego bazie maskę lub dodać do gotowych odżywek i szamponów. Kiedy warto po niego sięgnąć? Jeśli twoje włosy są suche, zniszczone, łamliwe i mają tendencję do nadmiernego wypadania, olejek z awokado to produkt dla ciebie. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe powodują domknięcie i uszczelnienie łusek włosów, co zapobiega utracie wilgoci. Staną się one pełne blasku i bardziej miękkie w dotyku.
Olej z awokado na włosy to także remedium na łupież. Nawilżona i odżywiona skóra głowy nie łuszczy się, a właściwości przeciwzapalne olejku dodatkowo poprawią jej kondycję.
Olej z awokado – inne właściwości kosmetyczne
Olejek z awokado stosowany na twarz, czy włosy to nie jedyny sposób jego wykorzystania w codziennej pielęgnacji. Możesz olejować nim również paznokcie, dzięki czemu płytka wyraźnie się wzmocni, a skórki wokół będą nawilżone. Olej z awokado sprawdzi się również na podrażnienie spowodowane poparzeniem słonecznym – dodaj kilka kropel olejku z awokado do kąpieli, a efekty poczujesz i zobaczysz niemal natychmiast.
Jak stosować olejek z awokado?
Olej z awokado możesz dodawać do gotowych produktów – kremów do twarzy, balsamów do ciała, szamponów, odżywek, czy masek. Z powodzeniem możesz także stosować go samodzielnie, nakładając kilka kropel na twarz lub całe ciało. Olej z awokado polecany jest również przez zwolenniczki metody OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami.
Olejek z awokado jest doskonałą bazą do domowych maseczek.
Olej z awokado – cena
Olejek z awokado, który chętnie wykorzystywany jest także w kuchni, kupisz w niemal każdym sklepie ze zdrową żywnością i w olejarniach. Z uwagi na swoje właściwości pielęgnacyjne znajdziesz go również w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Jaki jest jego koszt? Ceny oleju z awokado są bardzo zróżnicowane. Na rynku dostępne są bowiem oleje, których koszt waha się od kilkunastu złotych za 250 mililitrów, ale znajdziesz także i takie oleje z awokado, które nazywane „organicznymi” kupisz za około czterdzieści złotych i więcej za 50 mililitrów.
Źródła:
- E. Hejman-Lenga, Niezwykła moc olejków, cz. II, Akademia Paznokcia 2014.
- A. Ratz-Łyko, Masła i oleje roślinne stosowane w produktach kosmetycznych.
Zobacz także
„Ręka awokado”. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z poważnym problemem
„Nie po to tyle się napracowałam, żeby teraz po treningu jeszcze jeść. Wysiłki pójdą na marne!”. Trenerka i dietetyczka komentuje popularny mit
„Włosy są pamiętliwe i nie wybaczają błędów”. Marta Klowan o zasadach wiosennej pielęgnacji włosów
Polecamy
się ten artykuł?