Dlaczego warto regularnie wykonywać złuszczenie naskórka?
Każdego dnia skóra ulega przebudowie, podczas której „stare” warstwy skóry zostają zastąpione nowymi. Pozostałości po „starym” naskórku to tzw. martwy skórek, do którego „przyczepiają się” sebum, pot i inne zanieczyszczania. Warto się go pozbyć poprzez jego złuszczenie, co można zrobić na kilka sposobów. Czym złuszczyć naskórek na twarzy, a czym na stopach? Jak złuszczyć naskórek domowym sposobem? Po co w ogóle złuszczać naskórek?
Czemu warto złuszczać naskórek?
Złuszczenie naskórka stanowi ważną część pielęgnacji skóry, która przynosi sporo korzyści.
- Poprawa tekstury, a co za tym idzie – wyglądu skóry. Regularne złuszczanie naskórka wygładza powierzchnię skóry, redukując drobne niedoskonałości i wygładzając płytkie zmarszczki. Dzięki temu skóra staje się wyraźnie gładka i miła w dotyku. Złuszczony z twarzy naskórek sprawia, że cera staje się promienna, ma zdrowy odcień. Za to martwy, niezłuszczony naskórek tworzy wrażenie szarej i matowej skóry.
- Poprawa mikrokrążenia skóry – masaż wykonywany podczas peelingu pobudza krążenie w tkankach, co przekłada się na dotlenienie skóry i związany z tym zdrowy wygląd skóry.
- Lepsza absorpcja kosmetyków – złuszczenie naskórka zarówno na twarzy, jak i na stopach, sprawia, że kosmetyki nałożone na daną partię skóry lepiej się wchłaniają, a zabiegi kosmetyczne w tych obszarach są bardziej efektywne.
- Rozjaśnianie przebarwień i blizn.
- Pobudzenie regeneracji skóry – stymulacja produkcji kolagenu, poprawa elastyczności i nawilżenia skóry.
- Wspomaganie leczenia trądziku. Podczas złuszczenia naskórka twarzy dochodzi do głębokiego oczyszczania porów, co chroni skórę przed powstawaniem zmian trądzikowych – zaskórników i krostek.
Peelingi zalecane są w profilaktyce starzenia się skóry, a także m.in. w terapii zaburzeń pigmentacji. Mechanizm działania peelingów chemicznych polega na osłabieniu połączeń jonowych pomiędzy keratynocytami, prowadzącym do stopniowego odrywania się górnej warstwy rogowej naskórka. W wyniku zabiegu następuje regulacja procesu rogowacenia, na powierzchni skóry pozostaje mniej martwych komórek, przez co skóra wygląda na gładszą.
Domowe sposoby na złuszczenie naskórka
Złuszczenie naskórka w domu można wykonać preparatem złuszczającym (peelingującym). W drogeriach dostępny jest szeroki wybór preparatów złuszczających, ale można także zrobić je samemu w domu.
Czym złuszczyć naskórek na twarzy?
Istnieją dwa podstawowe sposoby złuszczenia naskórka – peelingi enzymatyczne i peelingi mechaniczne.
Rodzaj złuszczania | Charakterystyka | Zalecenia |
Peeling chemiczny (enzymatyczny) | Preparaty zawierające kwasy AHA (glikolowy, mlekowy, cytrynowy, migdałowy), BHA (kwas salicylowy), kwas trójchlorooctowy. W preparatach przeznaczonych do użytku domowego stężenie kwasów jest najniższe, aby ich stosowanie było bezpieczne. | Zalecane są do skóry mieszanej, problematycznej, wrażliwej. |
Peeling mechaniczny | Preparat zawierający ścierające drobinki różnej wielkości (peeling gruboziarnisty, peeling drobnoziarnisty). | Nie zaleca się stosowania peelingu mechanicznego przy zaostrzonych zmianach trądzikowych. Peelingu gruboziarnistego nie należy stosować do twarzy. |
Jak złuszczyć naskórek na stopach?
Do złuszczenia naskórka na stopach można stosować różne środki. W drogeriach dostępne są:
- specjalne preparaty przeznaczone do peelingu stóp – zarówno peelingi enzymatyczne, jak i peelingi mechaniczne (scruby);
- skarpetki złuszczające do stóp zawierające mieszaninę złuszczających kwasów AHA i BHA, mocznik, a także ekstrakty z owoców takich jak ananas, marakuja, gruszka;
- płatki złuszczające pięty z podobnymi składnikami aktywnymi jak te zawarte w peelingach enzymatycznych (kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas salicylowy).
Domowe sposoby na złuszczenie naskórka twarzy i stóp
Domowym sposobem na usunięcie zrogowaciałego naskórka ze stóp jest moczenie ich w ciepłej wodzie. Wystarczy 10-15 minut kąpieli w wodzie o temperaturze 35 – 40 stopni C, aby zmiękczyć zrogowaciałe pięty. Do takiej kąpieli stóp warto dodać dwie łyżki sody oczyszczonej czy soli kuchennej, aby wzmocnić efekt złuszczający.
Innym domowym sposobem na złuszczenie naskórka są domowe peelingi. Jednym z nich jest peeling z sody oczyszczonej. Zrobisz go, mieszając ze sobą dwie łyżki sody z łyżką wody. Tak utworzoną pastę wetrzyj w stopy i zmyj po kilku minutach.
Domowe preparaty do złuszczenia naskórka można wykonać z soli morskiej, fusów po kawie czy cukru. Każdy z tych składników należy wymieszać z oliwą z oliwek lub gęstym jogurtem. Do takiego peelingu można dodać kilka kropli cytryny, która ma właściwości rozjaśniające. Takim domowym preparatem lepiej nie złuszczać twarzy, zwłaszcza przy cerze wrażliwej, dla której peeling może być zbyt intensywny.
Sprzymierzeńcami w walce o piękną i młodą skórę są składniki mineralne: żelazo, wapń, cynk, selen. Warto wspomnieć o roli krzemu, który bierze udział w biosyntezie kolagenu.
Złuszczenie naskórka w gabinecie kosmetycznym
W gabinetach kosmetycznych stosuje się zaawansowane metody złuszczania naskórka takie jak:
- peelingi chemiczne, do których wykorzystuje się kwasy o wysokim stężeniu i fenol. Substancje te umożliwiają średnio głębokie i głębokie złuszczanie skóry – nie tylko naskórka, ale też skóry właściwej.
- mikrodermabrazja (diamentowa, korundowa, wodno-tlenowa);
- peeling kawitacyjny.
Złuszczenie naskórka powyższymi technikami nie zawsze jest możliwe. Przeciwwskazaniami do poddania się powyższym zabiegom złuszczenia naskórka są:
- ciąża i karmienie piersią;
- bakteryjne, grzybicze i wirusowe choroby skóry, w tym opryszczka;
- trądzik w zaostrzonej postaci, ze zmianami ropnymi;
- zmiany nowotworowe skóry;
- poparzenie słoneczne;
- skłonność do powstawania blizn.
Bibliografia:
- Kapuścińska, A., & Nowak, I. (2015). Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69, 374-383.
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf [dostęp: 15.08.2023 r.]
- Kordus, K., Potempa, B., & Śpiewak, R. (2011). Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej. Estetol Med Kosmetol, 1(1), 21-5.
- Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, http://www.wbc.poznan.pl/Content/458429/index.pdf [dostęp: 15.08.2023 r.]
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Lekarka pokazała, jak wygląda brzuch po porodzie. „To jest zupełnie NORMALNE. Tak ma być”
się ten artykuł?