Wstydzisz się pajączków na nogach? Dermatolog Joanna Sołtys radzi, jak możesz sobie pomóc
Pajączki na ciele są to poszerzone żyły śródskórne, które pojawiają się w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych. Niezliczona ilość tych żyłek może być widoczna gołym okiem, a problem w 80 procentach dotyczy kobiet. Na temat pajączków porozmawialiśmy z dermatolog Joanną Sołtys.
Urszula Gruszka: Czy pajączki to defekt kosmetyczny?
Joanna Sołtys: Z jednej strony, pajączki należą do grupy niedoskonałości estetycznych, bo ich znaczna ilość powoduje, że są one widoczne „gołym okiem” i nie należą do obrazów pożądanych. Z drugiej strony natomiast – są badania, które zakładają, że zmiany te są początkiem zaawansowanej choroby żylakowej, ale nie funkcjonuje to zawsze na zasadzie przyczynowo-skutkowej. Nie mniej jednak, wiele kobiet po usunięciu ich, czuje się znacznie lepiej, pewniej siebie, można zaobserwować polepszenie samopoczucia.
Od czego uwarunkowane jest ich powstawanie?
Jednym z powodów powstawania pajączków są predyspozycje genetyczne. Często można zaobserwować, że babcia, mama i córka mają te same zmiany skórne, tego samego rodzaju lub podobnie umiejscowione. Jest to rzecz od nas niezależna, ale na inne zachowania, które mogą powodować pajączki, mamy wpływ. Jednym z nich jest sposób chodzenia, a w szczególności obuwie na wysokim obcasie. Otyłość, brak ruchu, siedzenie, ubieranie się w bardzo obcisłe ubrania – to wszystko przyczynia się do pękających naczynek. Dodatkowo, są pewne zawody, które temu sprzyjają. Osoby, które bardzo dużo stoją, np. nauczycielki, hostessy, kucharze, kelnerki.
Czy wystarczy zmiana nawyków, aby pajączki zniknęły?
Niestety nie, zwłaszcza, jeśli za ich powstanie odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Oczywiście, ograniczenie chodzenia w szpilkach, większa aktywność fizyczna, ogólne dbanie o siebie, przyczyni się do wielu zdrowotnych korzyści. Można zastosować kilka wskazówek profilaktycznych, np. częste spacery, basen, masaże. Jeśli wiemy, że będziemy stać dłuższą chwilę, bo nasz zawód tego od nas wymaga, raz na jakiś czas możemy wykonać ćwiczenie, które pobudzi krążenie. Jest to ruszanie stopą kolistymi ruchami. Jeśli natomiast dłuższą chwilę siedzimy, warto unieść nogi do góry, wówczas odciążymy je. Usunięcie pajączków odbywa się za pomocą specjalnych zabiegów, ale one nie gwarantują, że problem zniknie na zawsze.
Jaki wpływ ma waga na pękające naczynka?
Duży wpływ ma waga, czyli sposób naszego odżywiania się. Pajączki pojawiają się zwykle u osób, które mają nadwagę lub są otyłe. Wynika to z tego, że mają one większy nacisk na na nogi, w skutek czego dochodzi do rozszerzenia się naczyń krwionośnych. W diecie powinno się ograniczyć spożywanie soli, której nadmiar przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, przez co ciało staje się bardziej opuchnięte.
W jaki sposób można poprawić krążenie krwi?
Wszelka aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, szczególnie polecam basen. Każda forma ćwiczeń będzie dobra, zarówno trening siłowy, jak bieganie, skakanie, rower. Ale również skuteczne są masaże. Możemy wykonać je w salonach, ale także w domu, samodzielnie. Jeśli leżymy, możemy unieść nogi ku górze, a podczas snu umieścić poduszkę pod stopy. Kobiety często podczas siedzenia zakładają „noga na nogę”, takie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, utrudnia prawidłowe krążenie krwi. To również może przyczyniać się do powstawania pajączków, dlatego warto zmienić utarte nawyki.
Polecamy
„Oglądaj swoje nogi!” – apeluje flebolog dr Adam Zieliński. Dlaczego to tak ważne?
Niewydolność żylna – co musisz o niej wiedzieć?
Z jakimi problemami warto wybrać się do flebologa?
Miewasz odciśnięte skarpetki na nogach? „To objaw, który jest przez wiele osób bagatelizowany” – alarmuje flebolog
się ten artykuł?