Przejdź do treści

5 rzeczy, które sprawiają, że cellulit się powiększa. Jedną z nich mogą być zbyt ciasne i źle dopasowane ubrania

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej \źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Efekt „pomarańczowej skórki”, który obserwują u siebie kobiety, może być sygnałem alarmowym, że w organizmie dzieje się coś złego. Jak podkreśla flebolog dr n. med. Łukasz Paluch na swoim profilu na Instagramie, za powiększający się cellulit mogą odpowiadać konkretne czynniki. W krótkim nagraniu przedstawił pięć najpopularniejszych z nich.

Nie tylko nieprawidłowa dieta i brak ruchu

Cellulit, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, zwane także „pomarańczową skórką”, to nie tylko kwestia estetyki, ale także sygnał płynący z ciała, że z naszym zdrowiem może dziać się coś niepokojącego. Cechą charakterystyczną tego zjawiska jest utrudnienie krążenia limfy i krwi. W wyniku zaburzenia metabolizmu, w tkance podskórnej tworzą się zmiany, np. grudki, nierówności. Badania pokazują, że z tym problemem boryka się nawet 90 proc. kobiet na całym świecie.

Co sprawia, że cellulit się powiększa? Flebolog dr n. med. Łukasz Paluch wskazał pięć możliwych przyczyn. Odpowiedź na to pytanie umieścił na Instagramie.

Jak mówi, jedną z bardzo istotnych kwestii, ale często pomijanych, są zaburzenia hormonalne. One same, niezależnie od wszystkich innych czynników, są w stanie w bardzo szybkim tempie zmienić wygląd nóg. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest prawidłowe nawadnianie się. Dr Paluch podkreśla, że woda jest konieczna do prawidłowego działania układu limfatycznego, a wszelkie patologie w jego obrębie powoduą odkładanie się właśnie cellulitu. Na trzecim miejscu znalazł się brak prawidłowej, wysokojakościowej i zbilansowanej diety. Czwarta przyczyna to brak aktywności fizycznej, który w sposób znaczący zwiększa ilość tkanki tłuszczowej na nogach. Na piątym miejscu tej czarnej listy znalazły się zbyt ciasne, źle dopasowane ubrania, które powodują zaburzenie krążenia limfatycznego w nogach.

Automasaż limfy / istock

Kim jest „Dr Paluch”?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, czyli lekarzem specjalizującym się w diagnostyce naczyń żylnych, który na co dzień – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia.

Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Jego instagramowy profil @dr.paluch.flebolog obserwuje ponad 104 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: