Alkohol cetylowy, czyli Cetearyl Alcohol w kosmetykach. Jak działa?
Alkohol cetylowy to substancja, która wykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu. Największą popularnością cieszy się w kosmetologii i farmacji. Jest bezpieczna dla skóry oraz nadaje produktom odpowiednią konsystencję, dzięki czemu są one łatwiejsze w aplikacji. Dowiedz się więcej!
Czym jest alkohol cetylowy (Cetearyl Alcohol)? Właściwości, rozpuszczalność
Alkohol cetylowy, to substancja powierzchniowo-czynna, zaliczana do alkoholi tłuszczowych oraz tzw. dobrych alkoholi – nie wysusza, nie jest toksyczna i nie ma właściwości alergizujących. Nie szkodzi również kobietom w ciąży. Zazwyczaj pozytywnie wpływa na skórę, choć w niektórych przypadkach może przyczyniać się do powstawania zaskórników.
Alkohol cetylowy pozyskiwany jest z kwasu palmitynowego, pochodzącego z olejów roślinnych (np. z oleju z pestek palmowych). Wbrew pozorom ma on formę ciała stałego i występuje w postaci płatków lub granulek. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w glicerynie. Rozpuszcza się natomiast temperaturze 50°C w alkoholu, olejkach eterycznych, olejach roślinnych, woskach oraz eterze. Na opakowaniach różnych produktów można go znaleźć także pod nazwą „Cetearyl Alcohol” lub „Cetyl Alcohol”.
Cetearyl Alcohol w kosmetykach
Alkohol cetylowy to przede wszystkim stabilizator emulsji, pełni również rolę zagęszczającą w formułach kosmetycznych. Zapobiega rozwarstwianiu się emulsji oraz sprawia, że konsystencja różnych kremów, balsamów, itd. jest sztywniejsza i łatwiejsza w stosowaniu, zyskuje lepszą gęstość, gładkość oraz puszystość. Poszczególne substancje łączą się dzięki niej w aksamitną, jednorodną masę.
Dzięki alkoholowi cetylowemu produkty kosmetyczne są łatwiejsze w aplikacji. Nadaje on specyficzny poślizg, dzięki któremu są one podczas nakładania mniej „tępe”. Jest to o tyle istotne, że trudne w aplikacji kosmetyki zbyt szybko się wchłaniają, przez co na skórze pozostaje cienka warstwa fazy wodnej. Przy alkoholu cetylowym nie ma takiego problemu. Produkt, który go zawiera, dobrze się wchłania, ale skóra po jego zastosowaniu jest bardzo miła w dotyku.
Alkohol cetylowy w kosmetykach odpowiedzialny jest również za zmiękczanie, nawilżanie, odżywianie oraz wygładzanie skóry. Nie wysusza jej i nie powoduje podrażnień, nawet jeśli jest ona bardzo wrażliwa. Wręcz przeciwnie, zapewnia jej uczucie komfortu. To wszystko sprawia, że często jest stosowany w kremach, maseczkach, balsamach i masłach do ciała, piankach do opalania oraz mleczkach. W podobny sposób działa na włosy, dlatego wykorzystuje się go także w odżywkach.
Warto jednak dodać, że niektórych przypadkach alkohol cetylowy może sprzyjać powstawaniu zaskórników. Dzieje się tak czasem w przypadku cery skłonnej do trądziku.
Inne zastosowania alkoholu cetylowego
Alkohol cetylowy znajduje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym jako dodatek do leków. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie emulsji, usztywnia on również niektóre produkty. Można go znaleźć w kremach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Jest on najistotniejszym składnikiem w maściach na odparzenia pieluszkowe.
Alkohol cetylowy wykorzystuje się także jako dodatek do smarów, rozpuszczalników, paliw, farb i powłok oraz środków piorących. Stosowany jest też jako stabilizator wosków.
Gdzie kupić Cetyl Alcohol?
Alkohol cetylowy można kupić w sklepach z kosmetykami naturalnymi oraz w tych punktach, w których sprzedawane są produkty do samodzielnego tworzenia kosmetyków. Koszt wynosi około 7-8 zł za 25 g.
Przykłady handmade z wykorzystaniem alkoholu cetylowego
Masz ochotę samodzielnie stworzyć kosmetyk z alkoholem cetylowym? W takim razie spróbuj od stosunkowo prostego przepisu na piankę do opalania.
Składniki:
- 3 łyżeczki masła shea (10,5 g),
- 1 łyżeczka alkoholu cetylowego (3,5 g),
- 72 ml olejów (64,25 g),
- 6 łyżeczek mikronizowanego tlenku cynku (15 g),
- 1 łyżeczka octanu witaminy E (5 g),
- 0,5 łyżeczki kwasu stearynowego (1,75 g).
Sposób przygotowania:
- W wysokim naczyniu lub zlewce (250 ml), wstawionym do gorącej łaźni wodnej (garnek z wrzącą wodą) rozpuść alkohol cetylowy oraz kwas stearynowy.
- Następnie, kiedy oba składniki się rozpuszczą, dodaj witaminę E, masło shea oraz oleje. W ostatniej kolejności dodaj mikronizowany tlenek cynku.
- Wyjmij całość z gorącej łaźni wodnej i mieszając blenderem, ochłódź całość w zimnej łaźni wodnej (garnek z zimną wodą). Całość powinnaś mieszać przez 50-10 minut. Po tym czasie mieszanina powinna być chłodniejsza i tworzyć piankę.
Źródła:
- https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Cetostearyl-alcohol (data dostępu: 14.12.22).
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18728995/ (data dostępu: 14.12.22).
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Pękające pięty, to twój problem? Sprawdź, co możesz zrobić
Co wywołuje łojotok? Jak radzić sobie z tym problemem?
się ten artykuł?