Przejdź do treści

Kosmetyki nawadniające a nawilżające. Czym się różnią i jakie mają zadanie?

Tekst o różnicach między kosmetykami nawadniającymi i nawilżającymi. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na sofie trzymająca szklankę płynu - HelloZdrowie
Kosmetyki nawadniające a nawilżające. Czym się różnią i jakie mają zadanie? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy skóra jest przesuszona, mało elastyczna, pozbawiona zdrowego kolorytu i napięta, odruchowo sięgasz po kosmetyki nawilżające? Mogą nie wystarczyć. W celu uzupełnienia zapasów wody w głębszych warstwach skóry powinnaś wybrać kosmetyk nawadniający, który zawiera specjalnie dobrane składniki mające zdolność wiązania cząsteczek wody. Odpowiednie preparaty pomogą w odbudowaniu płaszcza hydrolipidowego, który w przypadku takiej skóry zaburzony.

W warstwie rogowej naskórka znajduje się ok. 12–15 proc. wody. Jeśli ta ilość spadnie poniżej 12 proc., skóra staje się sucha. Można ją rozpoznać gołym okiem: łuszczy się, jest pozbawiona elastyczności, podrażniona, szarzeje, staje się matowa, powoduje uczucie „ciągnięcia” i pieczenia. Na przesuszonej skórze zmarszczki oraz wszelkie niedoskonałości stają się bardziej widoczne. Wszystkie te objawy sprawiają, że wyglądamy na dużo starsze. Nasza skóra potrzebuje ratunku!

Kosmetyki nawadniające

Działają głębiej niż nawilżające; ich zadaniem jest uzupełnienie braków wody  i utrzymanie jej w naskórku. Ciekawostką jest fakt, że można mieć cerę tłustą, a mimo to odwodnioną.

W składzie kosmetyków nawadniających znajdują się humektanty, które potrafią wiązać duże ilości wody – a o to właśnie chodzi w przypadku skóry suchej. Do grupy humektantów należą m.in. kwas hialuronowy, kolagen, gliceryna, amoniak, mocznik, aloes, mleczan sodu, kwas mlekowy – szukaj ich w składzie preparatu, którym chcesz nawodnić swoją skórę.

Ula i Ania z Ministerstwa Dobrego Mydła

Kosmetyki nawadniające mogą mieć formę m.in. kremu, toniku, lotionu, serum, maski. Intensywne nawadnianie skóry w świecie beauty ma nawet swoją nazwę – skin-plumping. Po takiej kuracji struktura skóry zostanie odbudowana; skóra stanie się nawodniona i odżywiona. Odzyska zdrowy koloryt, elastyczność, napięcie, jędrność. Po czym poznać, że nawadnianie jest dla ciebie? Jeśli systematycznie stosujesz kosmetyki nawilżające, a mimo to twoja skóra wciąż jest przesuszona i podrażniona, czas na gruntowne nawodnienie.

Kosmetyki nawilżające

Kiedy skóra odżyje dzięki kosmetykom nawadniającym, możesz sięgnąć po kosmetyki nawilżające. Utrata wody przez naskórek wynosi przeciętnie 300–400 ml na dobę. Dotyczy to każdego! Warto mieć jednak świadomość, że istotną rolę w odparowywaniu wody przez skórę odgrywają czynniki zewnętrzne, np. niskie temperatury hamują wydzielanie łoju, co prowadzi do redukcji płaszcza hydrolipidowego naskórka. Taka przeznaskórkowa utrata wody to TEWL (ang. transepidermal water loss). Zimno, wentylacja czy niektóre stany chorobowe (np. łuszczyca) są jednymi z czynników przyczyniających się do wzrostu TEWL. Na przesuszenie skóra narażona jest także oczywiście latem.

Pożądane składniki w kosmetykach nawilżających to m.in. skwalan, witamina E, witaminy z grupy B, bambus, betaina (aminokwas, pochodna glicyny) czy składniki wymienione wcześniej (o działaniu nawadniającym). Ich działanie polega na tym, że na skórze tworzą ochronną barierę, która zatrzymuje wilgoć i redukuje ilość wody, którą tracimy przez naskórek. Godne polecenia, jako składniki kosmetyków nawilżających, są również woda różana oraz termalna, a także oleje (np. jojoba, makadamia, z róży damasceńskiej).

Podczas gdy kosmetyk nawadniający jest agentem do zadań specjalnych, to kosmetyki nawilżające można stosować w swojej rutynowej pielęgnacji, czyli na co dzień. Dlatego warto upewnić się, czy w składzie tych produktów nie ma składników, które mogłyby podrażnić bądź uczulić skórę. Chodzi m.in. o SLS, barwniki, silikony, parabeny.

Szukaj również produktów, które:

  • Mają lekką, np. kremowo-żelową konsystencję.
  • Nadają się pod makijaż.
  • Nie zatykają porów.
  • Optymalnie są bezzapachowe (substancje zapachowe mogą działać na skórę drażniąco).
  • Zawierają możliwie jak najwięcej naturalnych składników.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Uwaga! Kosmetyki nawadniające stosuj najpierw, a dopiero potem nawilżające. Jednorazowo nałóż niewielką ilość produktu i delikatnie wmasuj (większa ilość kosmetyku nie zadziała lepiej – ważna jest systematyczność w stosowaniu). Zadbaj również o to, aby przed zaaplikowaniem kremu czy innego kosmetyku o działaniu nawadniający bądź nawilżającym, skóra została oczyszczona. Zamiast mydła wybierz tonik lub płyn micelarny.

Jak chronić skórę przed utratą wody?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym nie dojdzie do odwodnienia skóry. Najważniejsza kwestia to nawadnianie od wewnątrz poprzez wypijanie – codziennie! – co najmniej 1,5–2 litrów wody, a podczas upałów nawet więcej. Do tego warto spożywać soki (świeżo wyciskane bądź tłoczone, nie z koncentratu). Dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, dobrej jakości oleje roślinne, orzechy, ryby, nasiona. Sprzymierzeńcami porządnie nawilżonej skóry są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Pamiętaj, żeby chronić swoją skórę przed działaniem promieni słonecznych (UV) zarówno latem, jak i zimą. Skórze szkodzi częste przebywanie w klimatyzowanych/wentylowanych/ogrzewanych pomieszczeniach.

Konsultacja:
Kosmetolog Joanna Bejda

Bibliografia:
„Farmakoterapia skóry. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające”, Bogdan Kędzia, Tadeusz Wolski, Postępu Fitoterapii 2019; 20(3): 224–228.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?