Argirelina – jak działa i gdzie można ją znaleźć
Argirelina, nazywana „botoksem bez ostrzykiwania” lub „łagodnym botoksem”, to peptyd, który coraz chętniej wykorzystywany jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Wykazuje on działanie bardzo zbliżone do toksyny botulinowej, ale w przeciwieństwie do niej nie wymaga jednak iniekcji. Jak działa argirelina? Kiedy sięgnąć po kosmetyki zawierające ją w swoim składzie?
Co to jest argirelina?
Argirelina, występująca także pod nazwą acetyloheksapeptyd-8, to syntetyczny peptyd o sekwencji Ac-Glu-Glu-Met-Gln-Arg-Arg-NH2. Składa się on z sześciu reszt aminokwasów, w tym reszt kwasu glutaminowego, siarkowego metioniny, glutaminy i argininy.
Argirelina blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i tym samym oddziałuje na mięśnie. Mechanizm ten jest zbliżony do działania toksyny botulinowej, które polega na hamowaniu uwalnianej acetylocholiny do płytki motorycznej, co jednocześnie blokuje skurcz mięśni mimicznych. Należy jednak pamiętać, że toksyna botulinowa, czyli powszechnie wykorzystywany w medycynie estetycznej botoks, jest silnie trującą substancją. Jej zastosowanie wymaga zatem specjalistycznej wiedzy oraz iniekcji, czyli wprowadzenia za pomocą strzykawki z igłą. Argirelina posiada zaś zdolność przenikania przez skórę, można ją zatem stosować w warunkach domowych.
Właściwości i zastosowanie argireliny
Argirelinę uznaje się za bezpieczną alternatywę dla botoksu, stąd często nazywana jest ona „łagodnym botoksem” lub „botoksem bez ostrzykiwania”. Redukuje ona bowiem istniejące zmarszczki mimiczne, zapobiega też powstawaniu kolejnych. Warto sięgnąć po nią wtedy, gdy zauważysz delikatne bruzdy, linie na czole lub kurze łapki. Trzeba jednak pamiętać, że nie poradzi sobie ona z głębokimi zmarszczkami. Ich spłycenie wymaga na ogół ingerencji w głąb skóry i wstrzyknięcia toksyny botulinowej.
Z uwagi na zdolność przenikania przez skórę, przy jednoczesnych efektach zbliżonych do tych, które dają zabiegi z wykorzystaniem botoksu, argirelina chętnie stosowana jest jako składnik kremów, emulsji, żeli, czy masek przeciwzmarszczkowych. Doskonale sprawdzi się ona zatem w pielęgnacji skóry dojrzałej – z widocznymi zmarszczkami, bruzdami – ale też skóry z pierwszymi oznakami starzenia, tracącej swoją jędrność i elastyczność.
Wybierając produkty z argireliną, zwróć uwagę na jej stężenie – powinno ono wynosić około 10 proc.
Jak stosować argirelinę?
Kosmetyków z argireliną możesz z powodzeniem używać zarówno do pielęgnacji całej twarzy, jak i wyłącznie do okolic oczu. Możesz aplikować je także punktowo, w miejscu, w którym pojawiają się pierwsze zmarszczki lub tam, gdzie chcesz im zapobiec.
Jak stosować argirelinę? Przede wszystkim pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu twarzy, nie zapominaj także o regularnych peelingach. Kosmetyk nakładaj zawsze zgodnie z jego przeznaczeniem – kremy lub emulsje aplikuj na dzień, lub na noc, maski zmywaj zaś po zalecanym przez producenta czasie.
Pierwsze efekty stosowania argireliny zauważysz niemal natychmiast, choć dokładny czas zależy od głębokości zmarszczek. Twoja skóra będzie z pewnością dobrze nawilżona i z dnia na dzień bardziej wygładzona. Pamiętaj, że argirelina nie działa tak długo jak botoks, jednak możesz używać jej regularnie – nawet codziennie – bez obawy o wystąpienie skutków ubocznych.
Kosmetyki z argireliną – dostępność i cena
Kosmetyki z argireliną dostępne są w wielu drogeriach – tych stacjonarnych, a także internetowych. Ich cena zależy od rodzaju produktu, a także od jego producenta. Koszt kremu z argireliną to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Źródła:
- A. Kluczyk A, J. Ludwiczak, M. Modzel „Chemical and biological properties of anti-wrinkle peptide Argireline” Aesthetic Cosmetology and Medicine 3/2021.
- A. Kozioł, N. Werwińska „Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie” Kosmetologia Estetyczna 4/2019,
- M. Zbrojkiewicz, A. Lebiedowska, B. Błońska-Fajfrowska „Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustoletnia historia i nowe perspektywy” Postępu Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2018.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?