Przejdź do treści

Botoks – zabiegi, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tekst o zastosowaniu botoksu i związanych ryzykach. Na zdjęciu: Osoba otrzymująca leczenie akupunkturą - HelloZdrowie
Botoks – zabiegi, przeciwwskazania, skutki uboczne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Botoks to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w profilaktyce anti-aging. Oprócz działania liftingującego znalazł zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości, a także chorób o podłożu neurologicznym. Co ciekawe, w ostatnim czasie popularnością cieszą się botoks włosów oraz botoks rzęs. Czym różnią się od tradycyjnego zabiegu iniekcyjnego z użyciem toksyny botulinowej wykonywanego w gabinetach medycyny estetycznej?

Co to jest botoks?

Botoks, znany również jako toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany, to substancja, która od ponad 200 lat stosowana jest m. in. w zabiegach medycyny estetycznej. Od odkrycia botuliny wiedza na jej temat rozszerzyła się na tyle, że doceniono ją nie tylko za działanie liftingujące, ale również jako wsparcie w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych oraz zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Botoks to białko toksyny, którą wytwarza bakteria Clostridium botulinum. Podany poprzez zastrzyk w tkankę podskórną redukuje uwalnianie acetylocholiny, będącej neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami oraz mięśniami. Impulsy te umożliwiają kurczenie się mięśni mimicznych.

Medycyna estetyczna

Jak botoks działa na skórę?

Odpowiednia dawka botuliny podana w obrębie nadmiernie aktywnego mięśnia powoduje zmniejszenie jego aktywności. Skóra powiązana z mięśniami mimicznymi przestaje odruchowo kurczyć się podczas marszczenia czoła, podnoszenia brwi, uśmiechania się lub mrużenia oczu.

Co ciekawe, jad kiełbasiany w przypadku dostania się do układu pokarmowego jest substancją silnie trującą, wywołującą botulizm – chorobę objawiającą się silnym porażeniem autonomicznego układu nerwowego oraz mięśni. W postaci zastrzyku jest dla człowieka zupełnie bezpieczna, a podskórne wstrzyknięcie preparatu nie wpływa negatywnie na organizm.

Zabiegi z zastosowaniem botoksu

Choć botoks kojarzy się głównie z działaniem przeciwzmarszczkowym, to warto zaznaczyć, że zabiegi z botoksem są często stosowane także w innych gałęziach medycyny.

Iniekcje z użyciem botuliny polecane są między innymi w przypadku:

  • problemu z nietrzymaniem moczu,
  • nadmiernej potliwości, ślinienia się,
  • chronicznych bólów głowy,
  • dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zeza i zaburzeń widzenia (nadmierne łzawienie, kurcz powiek),
  • spastyczności mięśni (porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane),
  • dystonii mięśni (bruksizm, szum w uszach, szczękościsk).
Kobieta robiąca zdjęcie

Botoks na zmarszczki

Zmarszczki to jeden z charakterystycznych objawów starzenia się skóry. Wraz z wiekiem skóra traci naturalną jędrność, staje się wiotka i sucha. Proces ten jest naturalny i ma bezpośredni związek ze spadkiem metabolicznej aktywności komórek. Na stan skóry przekładają się również czynniki zewnętrzne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, palenie tytoniu oraz niewłaściwa pielęgnacja wskazywane są jako jedne z głównych powodów pojawiania się zmarszczek. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku znaczenie ma także bogata mimika twarzy.

Botoks na zmarszczki jest powszechnym zabiegiem wykonywanym w klinikach medycyny estetycznej.

Przy użyciu toksyny botulinowej można zlikwidować:

  • poziome zmarszczki na czole,
  • kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu,
  • lwią zmarszczkę pomiędzy brwiami,
  • bruzdy nosowo-wargowe,
  • zmarszczki na szyi,

Ponadto, iniekcja botulinowa poprawi owal twarzy, zlikwiduje zmarszczki palacza wokół ust oraz podniesie brwi.

Zastrzyk z botoksu to mało inwazyjny i szybki zabieg, który trwa nie więcej niż 30 minut. Polega na wstrzyknięciu odpowiednio dobranej dawki botuliny w miejsca, które wymagają korekcji.

Ważne jest, by iniekcja botulinowa wykonywana była przez doświadczonego specjalistę, który zrobi to precyzyjnie, a ilość botoksu będzie dobrana zgodnie z potrzebami pacjenta.

Pierwsze efekty pojawiają się po mniej więcej trzech dniach, natomiast na pełny efekt trzeba poczekać ok. dwóch tygodni i utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Toksyna botulinowa (botoks) w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Botoks na powiększenie ust

Analogicznie do przypadku iniekcji na zmarszczki, również botoks na powiększenie ust wykonywany jest w zastrzyku. Lekarz medycyny estetycznej nakłuwa usta w kilku miejscach i wprowadza pod skórę toksynę botulinową.

Efektem są jędrne oraz pełne usta. Co więcej, podczas zabiegu można również podnieść opadające kąciki ust oraz wyrównać proporcje warg i zmienić ich kształt. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a jego efekt utrzymuje się do dziewięciu miesięcy.

Przebieg zabiegu wstrzyknięcia botoksu

Zabieg botoksu jest mało inwazyjny i trwa ok. 15-30 minut. Nakłucia nie są bolesne, aczkolwiek w przypadku wysokiej wrażliwości na ból stosowane jest znieczulenie miejscowe w postaci kremu.

Botoks – przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem lekarskim, omówieniem szczegółów iniekcji oraz postępowania po zabiegu. W trakcie wywiadu lekarz wyklucza istnienie ewentualnych przeciwwskazań, które mogłyby być przyczyną odmowy wykonania zabiegu lub jego przełożenia. Dla własnego bezpieczeństwa należy poinformować specjalistę o przebytych zabiegach chirurgicznych oraz obecnie przyjmowanych lekach.

słoiczek kremu

Botoks – przeciwwskazania do zabiegu

Zainteresowanie zabiegami botoksu jest bardzo duże, przede wszystkim ze względu na dość niską cenę oraz szybkie i zauważalne efekty. Jednak ze względów zdrowotnych, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na ten zabieg.

Do najważniejszych przeciwwskazań wykonywania zabiegów iniekcji botulinowej należą:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • nietolerancja na toksynę botulinową typu A,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • leczenie antybiotykowe oraz przyjmowanie leków rozkurczowych,
  • przeziębienie, grypa,
  • choroby nowotworowe skóry, ALS oraz Alzheimer,
  • aktywna infekcja skórna,
  • uszkodzenia skóry w planowanych miejscach iniekcji.

Botoks – skutki uboczne

Kontrolowana dawka botoksu podawana przez lekarza medycyny estetycznej, chirurga lub dermatologa jest w pełni bezpieczna, a wykonywanie zabiegu w sprawdzonych i rzetelnych placówkach znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Większość z nich występuje w ciągu kilku pierwszych dni po podaniu toksyny i ma charakter przejściowy.

Do najczęstszych skutków ubocznych pojawiających się po zabiegu botoksu należą:

  • opadająca powieka,
  • zaburzenie oddychania i osłabienie mięśni,
  • suchość jamy ustnej i gardła,
  • łzawienie lub suchość oczu.

Po zabiegu zaleca się wypoczynek przez co najmniej dwa dni i powstrzymywanie się przed wykonywaniem czynności wymagających dużego wysiłku. Przez dwa tygodnie nie wolno stosować zabiegów laserowych, zabiegów na twarz i masaży twarzy.

Ile kosztuje botoks?

Cena zależy od wybranego przez nas gabinetu, a także ilości wstrzykiwanego środka. Przykładowo, za wypełnienie tzw. lwiej zmarszczki zapłacimy ok. 500 zł, a za modelowanie nosa – ok. 200 zł.

Powikłania po botoksie / unsplash

Botoks włosów oraz botoks rzęs

Termin „botoks” przypisywany jest najczęściej zabiegom iniekcji botulinowej, wykonywanym przez wykwalifikowanych lekarzy w placówkach medycznych. Botoks to zabieg upiększający, przekładający się na komfort życia oraz samopoczucie.

Właśnie tym uczuciem i natychmiastowym efektem zainspirowała się branża fryzjerska i stworzyła zabiegi dla włosów oraz rzęs, które w szybki sposób poprawiają ich strukturę, odżywiają i pielęgnują.

Botoks rzęs

To naturalny sposób na odżywienie rzęs i najczęściej jest przeprowadzany w połączeniu z liftingiem i laminacją rzęs. Zabieg jest naturalną alternatywą dla przedłużania rzęs. Efekt botoksu rzęs pozwala cieszyć się podkręconymi i grubszymi rzęsami, które są całkowicie naturalne.

Botoks włosów

Jest profesjonalnym zabiegiem fryzjerskim, który wykonywany jest na zniszczonych różnymi czynnikami kosmykach. Botoks na włosy to preparat, który zawiera m.in. kolagen, jagody Acai oraz kwas hialuronowy. Po zabiegu włosy są lśniące, miękkie, gładkie i ładnie się układają. Ponadto, zabieg ten wzmacnia efekt ich wcześniejszej koloryzacji.

Jak więc widać, oba zabiegi przekładają się na kondycję oraz wygląd włosów i rzęs, jednak nie mają wiele wspólnego z tradycyjnym zabiegiem botoksu polegającym na wstrzykiwaniu w ciało toksyny botulinowej.

 

Źródła:

  1. Małgorzata Zbrojkiewicz, Agata Lebiedowska, Barbara Błońska-Fajfrowska, „Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy”, 2018 – phmd.pl
  2. L Baumann, K Padlewska, D Karolak, „Dermatologia estetyczna”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?