Aloes – zastosowanie i działanie. Co można zrobić z aloesu?
Zastosowanie aloesu jest bardzo szerokie. Wyciąg z aloesu to eliksir piękna. Wiedziała to już Kleopatra, która nacierała nim ciało tuż po wyjściu z kąpieli. Dziś wiele kosmetyków do ciała i włosów zawiera ekstrakt z tej rośliny. Okazuje się jednak, że ma ona również ściśle medyczne zastosowania. Dowiedz się, jak samodzielnie korzystać z dobrodziejstw aloesu.
Zastosowanie aloesu w domu
Samodzielnie? Tak, bo aloes możesz kupić i uprawiać w domu. Z jego łodyg uzyskasz ekstrakt, który nie tylko wzbogaci twoją kosmetyczkę, ale również zasili domową apteczkę. A przy tym specjalnie się nie napracujesz.
Jeżeli nieustannie zapominasz o podlewaniu kwiatków – aloes jest dla ciebie.
Ma w sobie tyle wody, że właściwie nie potrzebuje nawadniania. Podlewaj go okazjonalnie i ustaw w słonecznym miejscu, a odwdzięczy się szybkim rozrastaniem. Zadbaj jedynie o podłoże, które powinno być umiarkowanie żyzne i przepuszczalne.
Eliksir zdrowia i urody uzyskasz, kiedy przekroisz łodygę aloesu wzdłuż na połowę. Soczyste wnętrze rośliny (bez zewnętrznej warstwy) zetrzyj na tarce o małych oczkach lub użyj blendera. Uzyskany żel z aloesu przelej do słoiczka lub dozownika i gotowe. Możesz już go używać. Jak?
Jak działa aloes?
Wyciąg ze świeżych liści aloesu to źródło witamin, soli mineralnych i łatwo przyswajalnego białka. Aloes:
- działa przeciwzapalnie, zwiększając liczbę limfocytów odpowiedzialnych za odporność organizmu,
- sprzyja utrzymaniu korzystnej mikroflory jelitowej,
- reguluje trawienie, zapobiega zaparciom,
- pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi,
- pomaga na gojenie się ran i trądziku.
Co można zrobić z aloesu?
1. Peeling do twarzy i ciała
Wystarczą dwie łyżki wyciągu, kilka kropel soku z cytryny, trochę miodu oraz brązowy cukier. Aloes działa antybakteryjnie oraz łagodzi podrażnienia. Stanowi więc idealny dodatek do domowego peelingu.
Aby wzmocnić i wydłużyć rzęsy, wymieszaj olejek rycynowy oraz ekstrakt z aloesu. Kosmetyk aplikuj przed snem szczoteczką.
3. Maść na drobne oparzenia
Jeśli poparzyło cię słońce lub ogień, sięgnij po wyciąg. Dzięki swoim właściwościom chłodzącym, kojącym oraz antybakteryjnym aloes przyspiesza gojenie się drobnych oparzeń nawet o kilka dni. Pamiętaj jednak, aby nie stosować go na otwarte rany.
4. Płyn do demakijażu
Ekstrakt z aloesu przelej do dozownika i za pomocą wacika oczyść twarz. Jeżeli konsystencja jest zbyt zwarta, dodaj trochę wody. Nie musisz już kupować specjalnych kosmetyków do demakijażu. Ten jest skuteczny i tani.
5. Na problemy gastryczne
Sok z aloesu wspomaga nasz układ trawienny, łagodzi wzdęcia oraz zgagę. Napój można kupić m.in. w sklepach ze zdrową żywnością.
6. Krem nawilżający
Aloes wykazuje silne działanie nawilżające, dlatego wyciąg z rośliny jest idealnym środkiem do codziennej pielęgnacji. Wystarczy rozprowadzić go na twarzy, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą. Dodatkowo zabieg ten skutecznie wyrówna koloryt skóry oraz usunie przebarwienia. Zadziała też łagodząco i zneutralizuje podrażnienia.
7. Odżywka do włosów
Po umyciu włosów wyciąg wetrzyj w skórę głowy i rozprowadź na włosach, które nawilżą się i wygładzą. Regularne stosowanie kosmetyku przyspiesza ich wzrost.
8. Żel do golenia i po goleniu
Aloes sprawdza się świetnie w obu formach. Świetnie łagodzi podrażnioną skórę, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
9. Krem przeciw zmarszczkom
Witaminy A i E przeciwdziałają starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek, dlatego bogaty w te składniki aloes świetnie zastępuje kremy z drogerii.
10. Na wysypkę
Przy reakcjach alergicznych, zapaleniach czy wysypce wystarczy zaaplikować aloes bezpośrednio na skórę. Wyciąg z aloesu skutecznie leczy stany zapalne.
Zobacz także
„Zdrowy kosmetyk to receptura nastawiona na działanie, a nie tylko przyjemną aplikację czy ładny zapach”. Kwestionariusz urodowy: CosmetiCosmos
„Dbajmy o siebie całościowo. To jest najważniejsze. Maseczka na twarz nie wystarczy.” Ciało i zdrowo – warsztaty dla dziewczyn, które chcą dobrze i zdrowo żyć!
„Piękno przychodzi do nas razem z akceptacją siebie”. Kwestionariusz urodowy: Martka Natura
Polecamy
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?
Te kosmetyki znikają z półek sklepowych. To koniec brokatu i niektórych peelingów
Dobry płyn do higieny intymnej. 11 rzeczy, na które powinnaś koniecznie zwrócić uwagę
się ten artykuł?