Przejdź do treści

Odżywka do rzęs – sposób na długie i gęste rzęsy

Kobieta używa odżywki do rzęs/HelloZdrowie
Odżywki do rzęs są szkodliwe / unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy wiesz, że na twojej górnej powiece rośnie od 200 do nawet 300 rzęs? Niestety często ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, przez co stają się kruche i łamliwe. A przecież długie, gęste i podkręcone rzęsy są marzeniem większości kobiet. Na szczęście z pomocą przychodzi nam przemysł kosmetyczny i odżywki do rzęs, które w ostatnich latach zyskują na popularności. Jak działają? Czy są bezpieczne? Jak wybrać najlepszą odżywkę do rzęs? 

Czym są odżywki do rzęs? 

Odżywka do rzęs to kosmetyk o półpłynnej, oleistej konsystencji, który zamknięty jest w opakowaniu do złudzenia przypominającym tusz do rzęs. Różni się jednak od niego kolorem – odżywki są na ogół bezbarwne, a także przeznaczeniem. Zadaniem odżywki do rzęs jest bowiem ich wzmocnienie, zregenerowanie i przyspieszenie wzrostu, a nie tylko krótkotrwałe pogrubienie, wydłużenie lub podkręcenie. 

Jak stosować odżywki do rzęs? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że na rynku dostępne są produkty, które nakładasz cienką warstwą na linię górnych i dolnych rzęs. Drugi rodzaj odżywek to takie, które nanosisz identycznie jak tusz do rzęs, czyli przeciągając szczoteczką po całej ich długości. Taki produkt możesz także nakładać na brwi. 

Dobra odżywka do rzęs – czyli jaka? 

Rzęsy, podobnie jak inne włosy na naszym ciele, rosną w trzech fazach tj.: 

  • anagenowej, 
  • katagenowej, 
  • telogenowej. 

Zadaniem odżywki do rzęs jest wydłużenie fazy anagenowej, która jest fazą intensywnego wzrostu włosa. Dzięki temu rzęsy stają się dłuższe i jest ich wyraźnie więcej.  

Co powinien zawierać w sobie kosmetyk, aby tak zadziałać? Najlepsza odżywka do rzęs to taka, w której znajdziesz: 

  • biotynę, czyli witaminę B7, która dzięki zawartości siarki niezbędnej do budowy keratyny korzystnie wpływa na kondycję rzęs; 
  • pantenol, który jako jedna z prowitamin z grupy B jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nabłonka, a także włosów; 
  • polisacharydy, które wiążąc wodę, skutecznie nawilżają rzęsy; 
  • peptydy wzmacniające włosy i stymulujące jego cebulki;
  • ekstrakt ze świetlika o właściwościach przeciwzapalnych; 
  • naturalne oleje. 
kobieta z zamkniętymi oczami

Odżywka do rzęs – opinie na temat bezpieczeństwa 

Jednym ze składników odżywek do rzęs jest często także bimatropost. Jest to organiczny związek chemiczny, który wykorzystywany jest w leczeniu jaskry. Jest to także jeden z najbardziej kontrowersyjnych składników odżywek do rzęs, znaleźć można bowiem publikacje, w których podawane jest w wątpliwość bezpieczeństwo jego stosowania. Dlaczego? Wszystko to za sprawą obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wywołuje. Należy jednak podkreślić, że bimatropost został dopuszczony do użytku w produktach kosmetycznych w określonym stężeniu i przy zachowaniu norm uznawany jest za bezpieczny 

Mimo to warto obserwować czy podczas stosowania odżywek zawierających bimatropost w swoim składzie nie pojawia się zaczerwienienie lub podrażnienie oczu. W takim wypadku koniecznie przerwij kurację. 

Naturalne odżywki do rzęs 

Jeśli szukasz naturalnej alternatywy dla gotowych odżywek do rzęs dostępnych powszechnie w drogeriach, warto zwrócić uwagę na olejki. Jak ich używać? Najprostszym sposobem jest olejowanie rzęs, czyli nic innego jak nakładanie na włoski olejków pochodzenia roślinnego. Konieczna będzie wprawdzie systematyczność i odrobina cierpliwości, efektem będą zaś odżywione i mocne, a dzięki temu dłuższe rzęsy.  

Po jakie olejki sięgać? Koniecznie wypróbuj olejek rycynowy, który stosowany regularnie wzmacnia, zagęszcza i przyspiesza porost włosów, w tym i rzęs. Doskonałym wyborem będzie także olejek z awokado, olejek arganowy czy olej kokosowy. 

Bibliografia:  

  1. Hejman-Lenga E., Niezwykła moc olejków, cz. II, Akademia Paznokcia 2014,3. 
  2. Kowalska A., Bartkiewicz J., Dettlaff K., Biotyna – fakty i nadzieje, Biochemia Farmaceutyczna 2022, tom 78, nr 7. 
  3. Wszołek K., Piotrowska A., Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych, Kosmetologia Estetyczna 2019, 5, vol. 8. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?