3 min.
Zaczerwieniona skóra – przyczyny, jak pozbyć się zaczerwienień?

Jak sobie radzić z zaczerwienioną skórą? Fot. iStockPhoto
Zaczerwieniona skóra twarzy to jeden z najbardziej kłopotliwych problemów. Objawy są widoczne, krępujące, a zmienione miejsca trudno zamaskować ze względu na wyjątkową nadwrażliwość. Jak sobie więc radzić z problemem czerwonej skóry?
Spis treści
Zaczerwieniona skóra – przyczyny
Zaczerwienienia na skórze pojawiają się zwykle na: policzkach, nosie, czole i brodzie. Kiedy jednak zaburzona zostaje naturalna bariera ochronna skóry, może dochodzić do zmian w wyglądzie i kolorze skóry, skutkujących poważnymi dolegliwościami. Zaczerwieniona skóra okazuje się być wówczas poważnym problemem. Najczęstsze jej przyczyny to:
- przyjmowane leki,
- duży stres,
- temperatura otoczenia,
- promieniowanie UV,
- ostre przyprawy,
- kawa,
- zanieczyszczenie środowiska,
- czynniki genetyczne,
- starzenie się skóry.
Kiedy zaczerwieniona skóra nie powinna nas niepokoić?
Miejscowe zaczerwienienie skóry i sporadyczne rumieńce nie muszą nas niepokoić. Mogą być wywołane przez nagłą stresową sytuację lub być reakcją na niekorzystną temperaturę otoczenia. Są jednak świadectwem tego, że zaczerwieniona skóra jest niezwykle wrażliwa, a naczynia krwionośne – podatne na różne czynniki zewnętrzne.
Zaczerwieniona skóra – kiedy staje się problemem?
Rumień i pajączki – stałe zaczerwienienia na skórze
Jeśli skóra zaczerwieniona jest stale, oznacza to, że liczne mikrozapalenia, będące skutkiem zaburzonej bariery ochronnej, przeszły w fazę utrwalonego rumienia. Skóra staje się wówczas również napięta, swędząca, wyraźnie nadwrażliwa. Często widoczne są także naczynka krwionośne, potocznie zwane „pajączkami”.
Grudki i krostki – poważne zaczerwienienie skóry
Na rumieniu mogą się pojawić grudki i krostki. Wówczas zmiana koloru skóry jest już najmniejszym problemem. Wykwity, wyglądające jak trądzik, nie znikają z twarzy, a dodatkowo mogą pojawić się zapalenia w okolicach oczu w pakiecie z pieczeniem, łzawieniem, obrzękiem powiek.
Trądzik różowaty z naciekami – bardzo poważne zaczerwienienie skóry
W ostatnim stadium zaczerwienienia skóry, trądzik różowaty objawia się naciekami, miękkimi guzowatymi wykwitami, mocno czerwoną skórą z widocznymi rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Dlatego działać należy już na początku, gdy tylko na skórze pojawiają się zaczerwienienia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak pozbyć się zaczerwienień na twarzy?
Kiedy zauważymy tendencję do zaczerwienień skóry, zwróćmy szczególną uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków. Na rynku są dostępne preparaty o działaniu emoliencyjnym (natłuszczają i zapobiegają odwodnieniu skóry), a dodatkowo przeciwzapalnym czy przeciwświądowym. Unikajmy za to zdecydowanie sterydów, parabenów, substancji zapachowych i barwiących. Wybierzmy preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry podatnej na zapalenia i reakcje alergiczne. W kosmetykach szukajmy ekstraktów roślinnych, które w naturalny sposób będą łagodzić stany zapalne i swędzenie. Zwróćmy też uwagę na właściwości nawilżające, które pomogą odbudować barierę ochronną i uzupełnią niedobory lipidów.
Zmiany w kolorze skóry zdecydowanie nie powinny być lekceważone. Niezauważone objawy i nieleczone zmiany doprowadzą niewątpliwie do postępowania choroby, aż do stadium, z którym ciężko będzie nam się uporać. A wtedy pozostanie nam już chyba tylko chowanie twarzy za toną pudru.
Oprócz odpowiednich kosmetyków na zaczerwienioną skórę, możemy:
- ograniczyć spożywanie kawy, pikantnego jedzenia i alkoholu,
- chronić skórę przed kaprysami pogody,
- skonsultować się z dermatologiem, który może zalecić stosowanie antybiotyku oraz terapię laserem.
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12406320/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31896409/
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

16.03.2023
„Jeżeli mimo starań defekt nie znika, można spróbować ćwiczeń na wymowę”. O drugim podbródku mówi Magdalena Dziecielska

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022