Przejdź do treści

Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają

Kobieta w bieliźnie
Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Nie odpowiada ona ponad 70 proc. kobiet / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Badanie satysfakcji z wielkości piersi nie jest optymistyczne. Jedynie 29 proc. kobiet jest zadowolonych z wielkości swoich piersi. Po analizie okazało się, że osoby, które nie lubią swojego biustu, rzadziej badają się w kierunku raka piersi.

Badanie satysfakcji z wielkości piersi – wyniki

Profesor Viren Swami z Anglia Ruskin University wraz z zespołem ponad 100 międzynarodowych ekspertów przeprowadził największe badanie międzykulturowe dotyczące satysfakcji z wyglądu własnego ciała. Wzięło w nim udział 18 541 kobiet z 40 krajów świata w wieku ok. 34 lat.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Body Image” wykazało, że 48 proc. ankietowanych kobiet chciałoby mieć piersi większe niż obecnie, a 23 proc. pragnęło mieć mniejszy biust. Tylko 29 proc. kobiet przyznało, że są zadowolone z jego wielkości.

Badanie satysfakcji z wielkości piersi – kraje

Najmniej zadowolone z wielkości swoich piersi są: Japonki (10 proc.), Chinki (13 proc.) i Egipcjanki (13 proc.). W pierwszej trójce krajów, w których kobiety są zadowolone z wielkości biustu, znalazły się: Kolumbia (57 proc.), Paragwaj (51 proc.) i Ghana (52 proc.).

Wśród przebadanych kobiet znalazły się też Polki. Naukowcy przepytali 999 kobiet z naszego kraju. 50 proc. badanych przyznało, że marzy o większych piersiach. 22 proc. stwierdziło, że wolałoby mieć mniejsze piersi, a tylko 28 proc. uznało, że są zadowolone z wielkości swojego biustu.

Badanie satysfakcji z wielkości piersi – wnioski

Po dokładnej analizie wyników badania okazało się, że kobiety, które nie są zadowolone z wielkości swojego biustu, rzadziej przeprowadzają samobadanie piersi i są mniej pewne w wykrywaniu zmian w piersiach. Miały też gorsze samopoczucie psychiczne, niższą samoocenę i poziom szczęścia.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet Polskiej populacji. Według danych zebranych w Krajowym Rejestrze Nowotworów liczba zachorowań przekroczyła 16,5 tys. rocznie. Szacuje się, że co roku na świecie rozpoznaje się ok. 1,5 mln zachorowań na raka piersi, a 400 tys. kobiet umiera z tego powodu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?