Przejdź do treści

Jak powstają rozstępy na pośladkach? Domowe sposoby i skuteczne zabiegi na rozstępy

Jak powstają rozstępy na pośladkach? Domowe sposoby i skuteczne zabiegi na rozstępy Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Marzysz o skąpym bikini, ale twoje pośladki pokryte są nieregularnymi czerwonymi prążkami? Choć z problemem rozstępów boryka się blisko 80 proc. kobiet, nadal jest to powód wielu kompleksów i ograniczeń. Jak i dlaczego powstają rozstępy na pośladkach? Czy można skutecznie poradzić sobie z tymi niechcianymi zmianami na skórze?   

Co to są rozstępy? 

Rozstępy (z łac. striae, striae disensae) to wrzecionowate pasma cienkiej i pomarszczonej skóry, które wyglądem przypominają blizny. Na ich obszarze skóra pozbawiona jest przydatków, czyli mieszków włosowych, gruczołów potowych i łojowych.  

Na pierwszy rzut oka przypominają one czerwone, sinoczerwone lub białe nieregularne prążki, a ich kolor zależy od fazy rozwoju rozstępów. Mimo że z punktu widzenia funkcji skóry nie są one w żaden sposób uciążliwe, to jednak stanowią znaczny defekt estetyczny i często są źródłem kompleksów. Szacuje się, że blisko od 50 do 90 proc. populacji boryka się z rozstępami zlokalizowanymi w różnych częściach ciała. Dużo częściej problem ten dotyka kobiet (aż do 80 proc.), jednak nie omija on także mężczyzn (około 40 proc.).  

Przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach 

Rozstępy mogą pojawić się niemal na każdej części ciała – na brzuchu, udach, pośladkach, piersiach czy w okolicy krzyżowo-lędźwiowej (wyjątkiem jest jedynie twarz, ręce i stopy). Co ciekawe, powstają one na ogół obustronnie. Jeśli zatem zauważyłaś tworzące się rozstępy na jednym pośladku, możesz spodziewać się ich pojawienia także na drugim.  

Skąd się biorą rozstępy na pośladkach? Mechanizm ich powstawania w tej części ciała jest taki sam jak w przypadku rozstępów zlokalizowanych w innych partiach. Pojawiają się one zatem z powodu uszkodzenia struktury włókien kolagenowych, z których zbudowana jest skóra właściwa. W rezultacie silnego rozciągania włókna te ulegają pękaniu, stając się przy tym cienkie i poprzerywane. To właśnie dlatego jedną z najczęstszych bezpośrednich przyczyn powstawania rozstępów na pośladkach jest nagły przyrost tkanki tłuszczowej i równie szybka jej utrata. Do fizjologicznych przyczyn powstawania rozstępów zalicza się także okres dojrzewania, szybki wzrost, menopauzę i trening kulturystyczny. Rozstępy w ciąży są zaś problemem blisko 97 proc. kobiet.  

Mechanizm powstawania rozstępów zdaniem innych teorii związany jest z kolei z kortykosteroidami i wpływem hormonów, głównie kortyzolu, który zmniejsza aktywność fibroblastów. Przez to dochodzi zaś do zahamowania syntezy kolagenu i elastyny. Niekiedy powstawanie rozstępów związane jest także ze stanami chorobowymi, w tym m.in. ze schorzeniami endokrynologicznymi, anoreksją, otyłością. Towarzyszą one także sterydoterapii. 

ciało kobiety z rozstępami

Domowe sposoby na rozstępy na pośladkach 

Jak się pozbyć rozstępów na pośladkach? Ważna jest przede wszystkim profilaktykazapobiegać ich powstawaniu jest o wiele łatwiej, niż skutecznie z nimi walczyć. Dzieje się tak dlatego, że rozstępy zmianami nieodwracalnymi, a próby ich usuwania polegają jedynie na zmniejszeniu ich widoczności i poprawie kondycji skóry.  

Jak zapobiegać zatem powstawaniu rozstępów na pośladkach? Staraj się kontrolować masę ciała – Twojej skórze nie służą ani nadmierne przybieranie na wadze, ani zbyt gwałtowne chudnięcie. Równie ważna jest zbilansowana, bogata w witaminy, białko, krzem i cynk dieta, a także regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj też, aby kontrolować gospodarkę hormonalną i nie zapominaj o codziennej pielęgnacji – kluczowe znaczenie ma odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry. 

Co zrobić, gdy na twoich pośladkach pojawią się już niechciane pasma? Wśród domowych zabiegów, które pozwolą ci zmniejszyć ich widoczność, na szczególną uwagę zasługują peelingi połączone z masażami problematycznych fragmentów skóry. Nie tylko złuszczą one martwy naskórek, ale też poprawią ukrwienie. Jeśli do ich wykonania zastosujesz np. naturalne olejki, dodatkowo nawilżysz i odżywisz skórę na pośladkach.  

Sposoby na rozstępy – kremy, maści, olejki 

Na rynku znajdziesz wiele produktów, które mają pomóc ci w walce z rozstępami na pośladkach. Przeprowadzane badania wskazują, że regularne ich stosowanie znacznie poprawia wygląd skóry. Ważne jednak, aby kremy na rozstępy, maści lub olejki zawierały w sobie określone składniki. Zalicza się do nich masło shea, kwas hialuronowy, witaminę E i A, D-panthenol, bisabolol, a także wyciągi z roślin np. z lawendy, nagietka, rozmarynu. Warto sięgać także po olej z awokado, olej lniany czy olej migdałowy 

Usuwanie rozstępów na pośladkach za pomocą profesjonalnych zabiegów 

Pomocna w walce z niedoskonałościami jest także współczesna medycyna estetyczna. Nowoczesne gabinety oferują szeroką gamę zabiegów na rozstępy, do których zalicza się m.in.: 

  • Mikrodermabrazję, która jest zabiegiem złuszczającym naskórek, przez co rozstępy na pośladkach stają się wygładzone, rozjaśnione, a skóra nabiera większej elastyczności. 
  • Laser frakcyjny – laserowe usuwanie rozstępów polega na mikrouszkodzeniu skóry, w konsekwencji czego dochodzi do pobudzenia procesów syntezy kolagenu i elastyny. Skóra staje się bardziej elastyczna, a rozstępy wyraźnie wygładzone i rozjaśnione. 
  • Mezoterapię mikroigłową, która poprzez mikronakłucia powoduje mikrouszkodzenia skóry, a nawet drobne krwawienie w miejscach iniekcji. Tym samym dochodzi do proliferacji keratynocytów, czyli namnażania się komórek i pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra na pośladkach staje się grubsza, poprawia się jej koloryt oraz struktura. 
  • Skin needling, czyli inaczej mikronakłuwanie rozstępów, które stymuluje syntezę kolagenu i tym samym wygładza ich powierzchnię.  

Ile kosztuje profesjonalne usuwanie rozstępów na pośladkach? 

Nie sposób jednoznacznie wskazać ile kosztują profesjonalne zabiegi usuwania rozstępów na pośladkach. Ceny wahają się bowiem od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a różnica wynika przede wszystkim z rodzaju zabiegu. Warto pamiętać, że niektóre z nich dla zadowalającego efektu wymagają wykonania serii – kilku lub kilkunastu zabiegów.  

Na cenę zabiegów usuwania rozstępów na pośladkach wpływa niewątpliwie także miejsce – za te wykonane w dużych miastach zapłacisz nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt procent więcej. 

Źródła:

  1. A. Kurdziel, Rozstępy – problem nie tylko kobiet, Think – Studenckie Naukowe Czasopismo Internetowe nr 2, 2010 (dostęp: 20.03.2023) 
  2. W. Faruga-Lewicka, Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2/2021. 
  3. M. Jastrzębska-Więsek, J. Rychtyk, A. Partyka, B. Ludwikowska, A. Wesołowska, Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farmakologia Kliniczna 7/2018.   

 

   

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: