3 min.
Trening, który cofa czas. Naukowcy potwierdzają jego skuteczność!

Trening, który cofa czas. Naukowcy potwierdzają jego skuteczność! Rawpixel.xom
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
Sposób na długowieczność? Według naukowców istnieje trening, który odmładza nasze komórki i hamuje, a nawet odwraca zmiany związane z wiekiem.
Spis treści
Odmładzający trening – daje wspaniałe efekty
Każdy rodzaj ruchu jest zdrowy. Jednak nie każdy działa tak samo na organizm. To badanie doskonale tego dowodzi. W pracy, która ukazała się na łamach Cell Metabolism, naukowcy przekonują, że spośród różnych aktywności to intensywny trening interwałowy (ang. high intensity interval training, HIIT) w największym stopniu naprawia szkody naturalnie pojawiające się z wiekiem w komórkach człowieka. Mówiąc inaczej, te ćwiczenia odmładzają!
W badaniu testowano trzy rodzaje aktywności: intensywny trening interwałowy bazujący na jeździe na rowerze, podnoszenie ciężarów oraz kombinację tych dwóch. Sprawdzono ich wpływ nie tylko na zmiany w komórkach człowieka, ale i masę ciała oraz mięśni, a także wrażliwość na insulinę (wskaźnik, który mówi nam o ryzyku zachorowania na cukrzycę). Osoby biorące udział w eksperymencie miały miedzy 18 a 30 lat oraz między 65 a 80 lat.
Efekt? Wręcz niesamowity.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Intensywny trening interwałowy – jak działa?
Wszystkie rodzaje aktywności poprawiły ogólną kondycję uczestników oraz ich wrażliwość na insulinę. Trening siłowy najskuteczniej podwyższył masę mięśniową, co nie jest zresztą zaskoczeniem. Treningi interwałowy i mieszany poprawiły tzw. wydolność tlenową, czyli zdolność organizmu do długotrwałych aktywności. Jednak to HIIT najkorzystniej wpłynął na komórki organizmu badanych osób, a konkretnie – zahamował związany z wiekiem spadek liczby mitochondriów w komórkach tkanek mięśniowych oraz zwiększył w nich wytwarzanie energii.
Ponadto dzięki HIIT organizm zaczął produkować więcej białka w komórkach, odwracając tym samym proces naturalnie przebiegający z wiekiem. To oznacza, że komórki stawały się biologicznie młodsze. Brzmi bardzo obiecująco!
Nie pozostaje nic innego, jak zacząć ćwiczyć. I nie zasłaniać się brakiem czasu – ten trening ma to do siebie, że można go zrobić w kilka minut. Koniec z wymówkami!
Poleć artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022