Przejdź do treści

Trening, który cofa czas. Naukowcy potwierdzają jego skuteczność!

Trening, który cofa czas. Naukowcy potwierdzają jego skuteczność!
Trening, który cofa czas. Naukowcy potwierdzają jego skuteczność! Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sposób na długowieczność? Według naukowców istnieje trening, który odmładza nasze komórki i hamuje, a nawet odwraca zmiany związane z wiekiem.

Odmładzający trening – daje wspaniałe efekty

Każdy rodzaj ruchu jest zdrowy. Jednak nie każdy działa tak samo na organizm. To badanie doskonale tego dowodzi.  W pracy, która ukazała się na łamach Cell Metabolism, naukowcy przekonują, że spośród różnych aktywności to intensywny trening interwałowy (ang. high intensity interval training, HIIT) w największym stopniu naprawia szkody naturalnie pojawiające się z wiekiem w komórkach człowieka. Mówiąc inaczej, te ćwiczenia odmładzają!

W badaniu testowano trzy rodzaje aktywności: intensywny trening interwałowy bazujący na jeździe na rowerze, podnoszenie ciężarów oraz kombinację tych dwóch. Sprawdzono ich wpływ nie tylko na zmiany w komórkach człowieka, ale i masę ciała oraz mięśni, a także wrażliwość na insulinę (wskaźnik, który mówi nam o ryzyku zachorowania na cukrzycę). Osoby biorące udział w eksperymencie miały miedzy 18 a 30 lat oraz między 65 a 80 lat.

Efekt? Wręcz niesamowity.

Intensywny trening interwałowy – jak działa?

Wszystkie rodzaje aktywności poprawiły ogólną kondycję uczestników oraz ich wrażliwość na insulinę. Trening siłowy najskuteczniej podwyższył masę mięśniową, co nie jest zresztą zaskoczeniem. Treningi interwałowy i mieszany poprawiły tzw. wydolność tlenową, czyli zdolność organizmu do długotrwałych aktywności. Jednak to HIIT najkorzystniej wpłynął na komórki organizmu badanych osób, a konkretnie – zahamował związany z wiekiem spadek liczby mitochondriów w komórkach tkanek mięśniowych oraz zwiększył w nich wytwarzanie energii.

Ponadto dzięki HIIT organizm zaczął produkować więcej białka w komórkach, odwracając tym samym proces naturalnie przebiegający z wiekiem. To oznacza, że komórki stawały się biologicznie młodsze. Brzmi bardzo obiecująco!

Nie pozostaje nic innego, jak zacząć ćwiczyć. I nie zasłaniać się brakiem czasu – ten trening ma to do siebie, że można go zrobić w kilka minut. Koniec z wymówkami!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: