4 min.
Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

iStock
18.05.2022
Jak ujędrnić skórę pod oczami? 8 sposobów
17.05.2022
Szczotkowanie ciała na sucho jest zalecane przez endokrynologów. Pobudza limfę i wspiera pozbywanie się opuchlizny
13.05.2022
Wypadają Ci włosy po COVID-19? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i jak sobie pomóc [WIDEO]
13.05.2022
Używasz tuszu do rzęs? Optometrystka wyjaśnia, jak bezpiecznie z niego korzystać, by zapobiec gromadzeniu się bakterii na szczoteczce
13.05.2022
10 błędów popełnianych podczas domowego farbowania włosów
Pestka awokado to bogate źródło witamin i antyoksydantów, dlatego warto jej nie wyrzucać, tylko praktycznie zastosować. Sprawdzi się nie tylko w kuchni. Jak można wprowadzić pestkę awokado do menu i jakie ma inne zastosowania? Odpowiadamy.
W pestce awokado znajdziemy więcej minerałów i witamin, niż w niejednym warzywie, czy owocu. Pestka awokado to bogate źródło błonnika i antyoksydantów, które wzmacniają układ odpornościowy i zapewniają długą młodość. Można wykorzystać ją nie tylko w kuchni. Idealnie sprawdzi się jako kosmetyk, czy barwnik do tkanin. Dlatego warto zachować pestki awokado i wykorzystać je w praktyczny sposób. Zobacz jakie jeszcze zastosowania ma pestka awokado.
Spis treści
Zrób barwnik do tkanin

alt=”” width=”850″ height=”569″ /> iStock
Jeśli chcesz przerobić swoje stare ciuchy, to mamy dla ciebie prosty sposób. Używając zarówno skórek, jak i pestek, można stworzyć naturalny, różowo zabarwiony barwnik do tkanin. Wydawałoby się, że barwnik powinien mieć kolor zielony, jednak nie. Pestka awokado po wejściu w reakcję z wrzącą wodą wytwarza barwę ostrego różu. Do wykonania potrzebne jest zaledwie kilka pestek, stalowy garnek i woda. Pestki gotuje się w wodzie od 20-60 minut, aż uzyskamy odpowiedni kolor. Następnie w tak przygotowanym płynie namaczamy tkaninę. Odcienie różu zależą od używanego materiału i czasu namaczania.
Uratuj swoje guacamole

iStock
Jedną z kuchennych właściwości pestki awokado jest zabezpieczanie żywności przed fermentacją. Awokado rozcięte i pozbawione pestki awokado szybko się utlenia i nabiera nieestetycznej barwy. Jeśli chcesz utrzymać guacamole od brązowienia, w środek dipu włóż pestkę awokado. Innym, dobrym sposobem jest także zraszanie guacamole sokiem z cytryny lub owinięcie go szczelnie folią.
Zrób maskę na twarz

iStock
Z pestek awokado można zrobić odżywczą maskę pilingującą. Maska zrobiona z pestek awokado idealnie poradzi sobie z martwym naskórkiem. Ponadto jest bogata w przeciwutleniacze, dzięki czemu skóra opóźni procesy starzenia, a także zostanie doskonale nawilżona i odzyska sprężystość. Wystarczy suszyć pestki przez kilka dni, zmielić je na puder w młynku do kawy i połączyć np. z olejem kokosowym. W trakcie kąpieli należy nałożyć produkt na skórę i spłukać po 10 minutach. Puder z pestek można połączyć także z samodzielnie wybranym zestawem składników: oliwą z oliwek i bananem, awokado i sokiem z cytryny lub gotowym pilingiem do twarzy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zjedz

Instagram @mama_megi
Możesz zmielić pestki awokado w młynku do kawy (do konsystencji pudru) i dodawać łyżkę do każdego posiłku. Pestka awokado oprócz antyoksydantów zawiera kilka składników odżywczych, w tym wapń, magnez i potas, które poprawiają pracę serca, regulują poziom cukru we krwi, poprawiają wzrok, a także działają rozkurczająco, dzięki czemu sprawdzą się idealnie przy bólach menstruacyjnych.
Zrób herbatę

iStock
Herbata z pestki awokado, dzięki związkom fenolowym ma podobne działanie jak zielona herbata – przeciwdziała powstawaniu nowotworów i wspomaga gospodarkę trawienną. Aby ją przygotować należy umieścić kawałki lub puder z pestki awokado w zaparzaczu do herbaty, włożyć zaparzacz do kubka i zalać wrzątkiem. Napar może mieć gorzki posmak, więc warto dodać inne zioła, odrobinę miodu lub cukru.
Wyhoduj drzewko awokado

iStock
W prosty sposób można wyhodować drzewko awokado z jego pestki. Wystarczy, że wbijesz w pestkę trzy wykałaczki po przekątnych na jej wierzchu i zanurzysz ją w ¾ szklanki wody. Pod wpływem światła słonecznego i codziennie czystej wody, korzenie i łodygi zaczną kiełkować już za kilka tygodni. Co prawda szanse na wyhodowanie owoców są bardzo małe, jednak roślina będzie stanowić ładną ozdobę w kuchni.
Umyj włosy

iStock
Utrzymaj swoje włosy w czystości, dzięki domowemu szamponowi z awokado. Wystarczą trzy wysuszone i starte pestki awokado, sześć kubków wody i niewielka ilość zwykłego szamponu. Tak przygotowany szampon pogrubia i zmiękcza włosy, dzięki czemu włosy będą lśniące i zdrowsze.
Bądź kreatywny

Instagram @love.precious.wisdom
Pestki awokado można także wykorzystać w kreatywny sposób. Mieszkająca w Irlandii Jan Campbell tworzy małe dzieła sztuki – twarze i figurki rzeźbione w pestkach awokado. Z takich dzieł można stworzyć także biżuterię.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

01.04.2022
„Kiedy zaczyna się sezon, mam napięty grafik. Rośliny na mnie nie poczekają” — mówi Natalia Załęska-Pyć, Warmiaczka, która zakochała się w chwastach i ziołach

31.03.2022
Dr Agnes Frankel: Z trądzikiem nie idziemy do drogerii, a umawiamy się do psychodermatologa. Ryzykować można z kupnem sukienki, nie z kosmetykiem do twarzy

09.01.2022