Przejdź do treści

Cellulit wodny – przyczyny powstawania i metody zwalczania

Cellulit wodny – przyczyny powstawania i metody zwalczania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Cellulit, czyli tzw. pomarańczowa skórka, to problem, z którym boryka się wiele kobiet, niezależnie od wieku i masy ciała. Jak rozpoznać cellulit wodny? Czym się różni od tłuszczowego? Jak się go pozbyć? Na te i inne pytania odpowiadamy niżej.

Jak powstaje cellulit?

Przyczyną cellulitu wodnego jest zatrzymanie w tkankach wody i toksyn. W wyniku nadmiaru wody tkanki stają się obrzęknięte, co odzwierciedla się w charakterystycznych zmianach na skórze – pofałdowaniu i zgrubieniu. Cellulit tłuszczowy to po prostu efekt nierównomiernego rozłożenia komórek tłuszczowych w danej partii ciała. Cellulit pojawia się prawie wyłącznie u kobiet. Najczęściej zmiany występują na biodrach, brzuchu, udach i pośladkach, a w przypadku cellulitu wodnego też na łydkach i kostkach.

Jak wygląda cellulit wodny?

Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać cellulit wodny. Zdjęcia dość dobrze oddają zmiany zachodzące na skórze. Charakterystyczna dla cellulitu jest nierówna, jakby pofalowana, grudkowata powierzchnia skóry przypominająca skórkę pomarańczy. Jak odróżnić cellulit wodny od cellulitu tłuszczowego? Przy cellulicie wodnym skóra jest miękka, łatwo ją ugniatać. Przy cellulicie tłuszczowym grudki na skórze są utwardzone, wyczuwalne pod palcami, a ich nacisk sprawia ból.

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?/Pexels

Rodzaje cellulitu

Wyróżnia się trzy rodzaje cellulitu.

  • Cellulit wodny (obrzękowy) – występuje u kobiet z różną budową ciała, nawet bardzo szczupłych. Cellulit wodny to m.in. cellulit na łydkach czy cellulit na kostkach. Przyczyną cellulitu wodnego jest nieprawidłowy przepływ limfy.
  • Cellulit gąbczasty – występuje u osób z prawidłową masą ciała, ale o niewielkiej masie mięśniowej. Jest łatwy do pomylenia z cellulitem obrzękowym.
  • Cellulit włóknisty – powstaje najdłużej, a zmiany, które są jego wynikiem, są najtrwalsze i trudne do usunięcia. Znajdująca się wokół zrazików tłuszczów tkanka włóknista naciska na skupiska tłuszczu, a te przez niedotlenienie nie ulegają metabolizmowi.

Przyczyny cellulitu wodnego

Na powstawanie celulitu ma wpływ szereg czynników. Najpowszechniejszą przyczyną cellulitu wodnego na łydkach, kostkach, udach i na pozostałych częściach ciała jest siedzący tryb życia i brak ruchu. Drugim głównym powodem są zmiany hormonalne u kobiet, a dokładnie poziom estrogenów. Stąd tak częsty cellulit wodny w ciąży czy w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego (przed okresem). Cellulit pojawia się często u kobiet w okresie pokwitania i menopauzy, a także u tych stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Na rozwój cellulitu mają też wpływ predyspozycje genetyczne i budowa ciała.

Jak się pozbyć cellulitu wodnego?

Aktywność fizyczna

W przypadku cellulitu najważniejsza jest prewencja. Po pierwsze, w uniknięciu cellulitu pomoże zmiana trybu życia. Codzienny spacer (choćby w drodze do pracy, nawet na odcinku jednego czy dwóch przystanków), jazda rowerem czy bieganie poprawi przepływ limfy i pomoże uniknąć cellulitu. Bardzo skuteczne dla pozbycia się cellulitu jest też pływanie (a także auqa aerobic) i regularny trening. W usunięciu cellulitu wodnego pomoże też robienie przerw podczas siedzącego rodzaju pracy i przysłowiowe „rozprostowanie nóg”.

Dieta na cellulit wodny

Podstawowa dieta, która pozwoli pozbyć się cellulitu, to dieta lekkostrawna, z ograniczeniem węglowodanów prostych, białego cukru, soli, przetworzonych produktów i tłuszczu. Warto uzupełnić dietę o warzywa i owoce, pełnoziarniste makarony i kasze. Jeśli nie jesteś gotowa przejść na wegetarianizm, wybierz chude mięso i chude ryby. Dla lepszego metabolizmu konieczne są regularne posiłki, które nie powodują gromadzenia nadprogramowych kalorii. W celu pozbycia się cellulitu kluczowe jest odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli picie co najmniej półtora lub dwa litry wody dziennie. Dobrym napojem nawadniającym jest też zielona herbata.

Suplementy na cellulit

Raz na jakiś czas można próbować zwalczać cellulit suplementami, do których należą tzw. tabletki antycellulitowe zawierające w swoim składzie wyciąg z różnych ziół. Najlepsze zioła na cellulit to te, które poprawiają krążenie i działają przeciwobrzękowo. Należy do nich m.in.: wyciąg z pietruszki, arniki, nostrzyka żółtego, iglicy włoskiej, kozieradki, miłorzębu japońskiego, bluszczu pospolitego i skrzypu polnego.

Krem na cellulit wodny

Choć na rynku istnieje wiele preparatów reklamowanych jako antidotum na cellulit, zwykle nie mogą ono pochwalić się jednoznacznie potwierdzoną skutecznością. Kremy na cellulit mogą być skuteczne, ale tylko w okresie, gdy są stosowane. Należą do nich kosmetyki mające w składzie substancje o następujących właściwościach i funkcjach:

  • poprawa gęstości i napięcia skóry – kremy, które optycznie wygładzają skórę, nawilżają ją i zwiększają jej elastyczność; tym samym zmniejszają widoczność cellulitu.
  • uszczelnienie naczyń krwionośnych, poprawa krążenia krwi i limfy – stosowanie tego rodzaju kremów na cellulit daje największe efekty w połączeniu z masażem, który poprawi krążenie w konkretnych partiach ciała; można go wykonywać codziennie w domu, np. przy pomocy szczotek do masażu lub specjalnych rękawic.
  • usprawnianiu lipolizy (ułatwienie transportu tłuszczu na zewnątrz komórek, dzięki czemu łatwiej go spalać); należą do nich kosmetyki zawierające kofeinę, wyciąg z guarany, teofilinę, L-karnitynę, koenzym A, retinol oraz olejki – cynamonowy i imbirowy.

Źródła:

  1. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2010.
  2. Noszczyk M., Medycyna piękności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?