Cienkie włosy – jak je pielęgnować? Co zrobisz z nimi w domu a co w gabinecie kosmetycznym
Cienkie włosy mogą pojawić się w efekcie nieprawidłowej pielęgnacji czy niedoborów pokarmowych. U niektórych osób niezadowalająca grubość włosa jest efektem predyspozycji genetycznych. Pielęgnacja cienkich włosów sprowadza się do zwiększenia objętości fryzury, unikać należy natomiast kosmetyków obciążających włosy. Jak pogrubić włosy i dodać im lekkości? Oto sekrety skutecznej pielęgnacji cienkich włosów.
Cienkie włosy – przyczyny
Przeciętny włos ma grubość około 0,05-0,07 mm, a włos cienki – około 0,03 do 0,04 mm. Grubość włosa oraz jego ogólna kondycja zależą od kilku czynników, wpływających na zawartość we włosie keratyny – podstawowego białka budulcowego. Przede wszystkim – ogromny wpływ mają predyspozycje genetyczne. Niektóre osoby od zawsze mają delikatne, cienkie włosy – i wówczas istnieją ograniczone możliwości pogrubienia włosów. Niekiedy bywa jednak tak, że wyglądające na zdrowe i grube włosy stają się znacznie cieńsze. W takiej sytuacji można podejrzewać wpływ rozmaitych czynników – środowiskowych, dietetycznych, zdrowotnych.
Przyczyną ścieńczenia może być nieodpowiednia pielęgnacja i stylizacja włosów. Zbyt częste korzystanie z suszarki czy prostownicy może osłabiać strukturę włosów, podobnie jak ich tapirowanie oraz spinanie zbyt ciasną gumką. Niekorzystny wpływ na grubość włosów mają także kosmetyki przesuszające włosy i skórę głowy.
Z kolei najczęstsze zaburzenia zdrowotne, sprzyjające pojawieniu się cienkich włosów to:
- niedoczynność tarczycy,
- łuszczyca,
- anemia,
- cukrzyca,
- zespół policystycznych jajników.
Włosy stają się cienkie w efekcie zmian hormonalnych towarzyszących ciąży czy menopauzie. Kolejnym czynnikiem ryzyka może być stosowanie leków immunosupresyjnych czy antydepresyjnych.
Możliwą przyczyną zmniejszenia grubości włosów jest także stosowanie diety, która nie dostarcza optymalnych ilości takich związków jak cynk, żelazo, miedź, jod, witaminy A i E, witamina C, witamina D oraz białko i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Szampony i odżywki do cienkich włosów
Osoby posiadające cienkie włosy powinny w szczególny sposób zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Przede wszystkim – nie powinna ona obciążać włosów. W przypadku delikatnych i cienkich włosów łatwo o ich przeciążenie, przez co fryzura traci na objętości i może szybciej się przetłuszczać. Idealny szampon do cienkich włosów to kosmetyk delikatnie oczyszczający włosy i skórę głowy. Można użyć także suchego szamponu. Po myciu włosów wskazane jest użycie odżywki do włosów – ułatwi ona rozczesywanie. Ma to ogromne znaczenie w przypadku cienkich włosów, które mają tendencję do plątania. Doskonale sprawdzają się odżywki w sprayu, które mają bardzo lekką, nieobciążającą włosów formułę. Na pewno unikać należy odżywek i masek bez spłukiwania, o ciężkiej formule. Nie zalecane są produkty zawierające silikony oraz oleje. Do stylizacji najlepiej jest postawić na pianki czy lakiery do układania włosów, unikając stosowania żelu, wosku czy gumy. Po ich użyciu włosy mogą być oklapnięte.
Nie należy zapominać także o odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy, gdyż jej kondycja wpływa w bezpośredni sposób na wygląd włosów. Dlatego warto zadbać o regularne wykonywanie peelingów skóry głowy, które złuszczają martwy naskórek, pobudzają krążenie krwi oraz ułatwiają penetrację związków aktywnych w głąb skóry. O odżywienie skóry głowy najlepiej zadbają wcierki, których aplikację najlepiej jest połączyć z delikatnym masażem. Doskonale sprawdzają się np. wcierki z lukrecji, kozieradki, aloesu, amli.
Jak podnieść włosy u nasady – modelowanie fryzury
Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak zagęścić włosy dzięki odpowiedniemu ich modelowaniu. Przede wszystkim – należy zadbać o odpowiednie cięcie i długość włosów. Dobrze wygląda fryzura maksymalnie do ramion. Także wycieniowane włosy pozwalają dodać fryzurze objętości. Natomiast długie i cienkie włosy są bardzo trudne do wymodelowania i nie jest łatwo odbić je od nasady. Od czasu do czasu warto zmienić położenie przedziałka, raz czesząc go na środku głowy, a innym razem – z boku. Dzięki temu włosy w naturalny sposób uniosą się od nasady. Sposobem na optyczne dodanie fryzurze objętości są także pasemka na włosach.
Włosy najlepiej jest suszyć nawiewem chłodnym, wybierając suszarkę z jonizacją. Zapobiegnie to przesuszeniu włosów i ich elektryzowaniu się. Aby unieść włosy u nasady, można je modelować na okrągłej szczotce lub suszyć z głową opuszczoną w dół.
Jak zwiększyć objętość włosów w gabinecie kosmetologicznym
Aby poprawić kondycję włosów, pogrubić je i wzmocnić, można odwiedzić gabinet medycyny estetycznej. Zabiegi polegające na nakłuwaniu skóry głowy prowadzą do poprawy krążenia krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie mieszków włosowych. Wprowadzenie w głąb skóry odpowiednich preparatów odżywia cebulki włosów. Polecane są m.in. takie zabiegi jak:
- mezoterapia igłowa, polegająca na wprowadzaniu specjalnych koktajli odżywczych;
- Dermapen, czyli intensywne nakłuwanie skóry głowy na ściśle określoną głębokość przy pomocy specjalnego urządzenia;
- osocze bogatopłytkowe, czyli ostrzykiwanie skóry koncentratem płytek krwi;
- karboksyterapia, polegająca na wprowadzaniu w głąb skóry dwutlenku węgla, powodującego rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Efektem wykonania serii takich zabiegów jest pobudzenie pracy mieszków włosowych, czyli struktur, w których umieszczona jest jedyna żywa część włosa – cebulka. Pozwala to na wzmocnienie włosów, ich pogrubienie, ograniczenie łamliwości.
Źródła:
Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy; Wydawnictwo Buchmann, 2021.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
się ten artykuł?