Przejdź do treści

Wcierki do włosów – rodzaje, domowe przepisy, stosowanie

Wcierki do włosów – rodzaje, domowe przepisy, stosowanie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wypadanie włosów to bardzo częsty problem. Przyczyną może być stres, niedobory witamin i makroelementów czy zmiany hormonalne w organizmie, choćby w trakcie ciąży. Jednym ze skutecznych środków na porost włosów są wcierki, zarówno te lecznicze dostępne w aptece, jak i wykonane w domu. Jak używać wcierki do włosów? Jakie są najlepsze wcierki na porost włosów? Jak zrobić domową wcierkę do włosów?

Wcierka do włosów – czemu warto po nią sięgać?

Wiele osób, które chcą ograniczyć wypadanie włosów, myśli, że wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów. Tymczasem ważniejsza jest właściwa pielęgnacja skóry głowy. Zadbanie o ten fragment skóry wpływa zarówno na porost włosów, ich wzmocnienie, jak i ogranicza uciążliwe przetłuszczanie skóry głowy. W dbaniu o skórę, także na głowie, kluczowa jest prewencja i systematyczność. Jednym z kosmetyków który warto regularnie stosować jest właśnie wcierka.

Wcierka na wypadające włosy – preparaty lecznicze

Stosowanie wcierek należy do konwencjonalnych metod leczenia wypadania włosów. Pacjentkom z problemem wypadania włosów włącza się leki do stosowania ogólnego lub/i do stosowania miejscowego. Wśród wcierek do włosów od dermatologa można znaleźć takie preparaty jak minoksydyl (stężenie dwa lub pięć proc.) czy płyny Alpicort lub Alpicort E. Tego rodzaju preparaty dostępne są w aptece na receptę i należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparaty te najwyższą skuteczność osiągają w leczeniu łysienia androgenowego. Należy pamiętać, że dla pełnego sukcesu terapii potrzebne jest nie tylko leczenie miejscowe, ale leczenie kompleksowe, obejmujące leczenie doustne, mezoterapię, terapię światłem LED, karboksyterapię. Do wyleczenia łysienia często potrzebne jest leczenie przyczynowe, np. niedoczynności tarczycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak zrobić domowe wcierki do włosów?

Wcierka z Amolu

Dużą popularnością cieszą się domowe wcierki do włosów. Jednym z naturalnych sposobów na porost włosów jest Amol na włosy. Amol jest roztworem alkoholowym zawierającym w składzie olejki (lawendowy, mięty pieprzowej, cynamonowy). Preparat stosowany jest w wielu domach jako uniwersalny preparat na bóle mięśniowe lub przeziębienie. Jak przygotować domową wcierkę na włosy z Amolu? Wystarczy rozcieńczyć Amol w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody niż Amolu) i tak przygotowaną wcierkę nałożyć na wilgotne włosy (jeszcze przed umyciem). Po dwóch minutach wcierkę należy spłukać i umyć głowę szamponem.

Sok z cebuli na włosy – wcierka

Bardzo korzystny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy ma cebula. W wielu domach do dziś sok z cebuli stosowany jest na przeziębienie. Sok z cebuli to bardzo dobra naturalna wcierka na porost włosów. Cebula charakteryzuje się następującym wpływem na włosy:

  • pomaga ograniczyć wypadanie włosów,
  • hamuje siwienie włosów,
  • hamuje przetłuszczanie się włosów,
  • zwalcza łupież.

Aby przygotować naturalną wcierkę z cebuli, wystarczy obrać cebulę, zetrzeć na tarce o małych oczkach i wycisnąć z niej sok. Sok należy wetrzeć w skórę głowy, wykonując masaż. Po kilku minutach należy spłukać włosy. Efektem stosowania wcierki będą wzmocnione, zdrowe włosy, a z czasem pojawienie się nowych włosów. Ze względu na intensywny, gryzący zapach stosuj wcierkę na noc, gdy już nie planujesz wychodzić z domu.

Wcierka z pokrzywy

Skład pokrzywy (sole mineralne, witaminy B, C, E, K, fosfor, wapń i jod) powodują, że wcierka z pokrzywy wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Wcierkę z pokrzywy uzyskasz zalewając pokrzywy wodą i podgrzewając kilkanaście minut. Po wystudzeniu wywaru należy go wmasować w suchą lub lekko wilgotną skórę głowy. Wcierki z pokrzywy nie trzeba zmywać, a żeby wzmocnić jej działanie, można owinąć głowę ręcznikiem.

Jak używać wcierki na porost włosów?

Wcierki, jak sama nazwa wskazuje, powinny być wcierane w skórę głowy. Przeznaczone są wyłączne do użytku zewnętrznego. Ważne jest, aby nie nakładać ich na całą długość włosów, a starać się dotrzeć do skóry głowy tak, by preparat mógł działać na cebulki włosów. W przypadku wcierki do włosów od dermatologa sposób dawkowania może różnić się od producenta i składu leku. Wcierki na wypadające włosy stosuje się raz na dobę lub od dwóch do trzech razy w tygodniu, najlepiej przed snem. Płyn nanosi się na skórę głowy, szczególnie na zmienione chorobowo miejsca. Następnie wmasowuje się preparat w skórę przez dwie lub trzy minuty. Ważne jest, aby w przypadku takich preparatów jak Alicort czy minoksydyl nie przekraczać dawki 2 ml/dobę, bez względu na powierzchnię stosowania. Trzeba też pamiętać, że wcierki do włosów od dermatologa nie mogą być stosowane u dzieci do 12 r.ż. a u starszych – tylko na małą powierzchnię.

Naturalne wcierki do włosów należy stosować co najmniej dwa lub trzy razy tygodniu, a nawet codziennie. W przypadku naturalnych wcierek również można je spłukać po dwóch lub trzech minutach, choć niekiedy zaleca się trzymanie ich na włosach nawet przez kilka godzin (np. w przypadku wcierki z Amolu). Najważniejsze w stosowaniu wszystkich wcierek są regularność pielęgnacji. Tylko regularne zabiegi pozwolą na osiągniecie zadowalających efektów.

 

Źródła:

  1. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of beauty” nr 2/2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: