Przejdź do treści

Mezoterapia skóry głowy – wskazania i efekty. Leczy czy pielęgnuje?

Mezoterapia skóry głowy - wskazania i efekty IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mezoterapia igłowa głowy to zabieg polegający na nakłuwaniu skóry głowy w celu wprowadzenia odpowiednich preparatów odżywczych. Podstawowym wskazaniem do mezoterapii włosów jest zahamowanie nadmiernego wypadania włosów i pobudzenie ich porostu. Nakłuwanie skóry głowy stosowane jest także przy łamliwości włosów, ich ścieńczeniu oraz matowieniu. Wszechstronne zastosowanie mezoterapii igłowej wynika z możliwości zastosowania preparatów o zróżnicowanym składzie. Szczególnym rodzajem mezoterapii skóry głowy jest osocze bogatopłytkowe. Włosy po takim zabiegu są mocniejsze i zyskują nienaganny wygląd.

Na czym polega mezoterapia igłowa głowy?

Mezoterapia igłowa to zabieg polegający na wprowadzaniu preparatu o określonym składzie w głąb skóry. Już sam proces nakłuwania skóry może pobudzić krążenie krwi w skóry głowy, co przyczynia się do lepszego odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych. Ponadto iniekcje pozwalają wprowadzić związki aktywne w głąb skóry, co umożliwia ich działanie w miejscu docelowym i eliminuje problem z przekroczeniem bariery skóry. Dzięki temu pielęgnacja jest bardzo zaawansowana i oddziałuje bezpośrednio na mieszki włosowe.

W zabiegu mezoterapii głowy wykorzystywane są preparaty zawierające takie składniki jak:

  • biotyna i inne witaminy,
  • dekspanthenol,
  • aminokwasy,
  • krzemionka,
  • czynniki wzrostu,
  • peptydy biomimetyczne,
  • składniki mineralne,
  • koenzymy,
  • kwasy nukleinowe.

Skład ampułek do mezoterapii włosów dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie mezoterapii do rozwiązywania wielu problemów estetycznych i zdrowotnych dotyczących włosów i skóry głowy.

Mezoterapię igłową należy odróżnić od zabiegu mezoterapii mikroigłowej skóry głowy. Wówczas skóra nakłuwana jest przy pomocy urządzenia wyposażonego z liczne, krótkie igiełki – specjalny pen lub roller. Natomiast osocze bogatopłytkowe skóry głowy to zabieg polegający na wprowadzaniu w głąb skóry osocza bogatopłytkowego. Jest to koncentrat płytek krwi i czynników wzrostu pozyskany na drodze odwirowania próbki krwi pobranej od pacjenta. Taki biokompatybilny preparat doskonale aktywuje procesy regeneracyjne i odżywia.

Twarz kobiety i ręce ze strzykawkami

Wskazania do wykonania mezoterapii igłowej skóry głowy

Nakłuwanie skóry głowy pozwala na kompleksową poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Czy mezoterapia pomaga na łysienie? Najważniejszym wskazaniem do mezoterapii igłowej głowy jest nadmierne wypadanie włosów czy łysienie. Może to dotyczyć wypadania włosów na rozmaitym podłożu, w tym łysienia:

  • androgenowego,
  • plackowatego,
  • polekowego,
  • po okresie ciąży i porodu,
  • generowanego stresem,
  • wynikającego z niedoborów pokarmowych.

Mezoterapia skóry głowy wykonywana jest także u osób, które zauważają pogorszenie kondycji włosów – łamliwość, rozdwajanie końcówek, matowienie. Zabieg może ponadto poprawić stan skóry głowy dotkniętej problemem nadmiernego przetłuszczania.

Kobieta na zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia igłowa – przebieg zabiegu oraz postępowanie przed – i pozabiegowe

Mezoterapia skóry głowy polega na wprowadzaniu odpowiednich preparatów jak najbliżej mieszków włosowych, zlokalizowanych w powierzchniowej warstwie skóry właściwej. W tym celu skóra nakłuwana jest na określoną głębokość przy pomocy cieniutkiej igiełki. Iniekcje wykonywane są zazwyczaj co 0,5 – 1,5 cm z wykorzystaniem strzykawki lub specjalnego pistoletu do mezoterapii. Czy mezoterapia igłowa głowy boli? Zazwyczaj nakłucia nie są bardzo bolesne, ale osoby o niskiej tolerancji na ból mogą poprosić o znieczulenie kremem lub sprayem. Zabieg trwa około 30 minut. Ślady po nakłuciach mają postać niewielkich wypukłych punkcików i mogą utrzymywać się przez kilka – kilkadziesiąt godzin.

Przygotowanie do mezoterapii igłowej sprowadza się do rezygnacji na dzień przed zabiegiem ze stosowania leków mogących rozrzedzać krew (np. kwasu acetylosalicylowego) i spożywania alkoholu. Nie jest ponadto zalecane farbowanie włosów. Z kolei postępowanie pozabiegowe sprowadza się do powstrzymania się od mycia skóry głowy przez 24 godziny. W ciągu pierwszych dwóch dni od nakłuwania skóry nie należy się opalać, korzystać z basenu czy sauny.

Mezoteriapia bezigłowa

Mezoterapia igłowa głowy – kiedy widać efekty zabiegów?

Mezoterapia czy osocze bogatopłytkowe powinny być wykonane w serii. Efekty zabiegu zauważyć można już po jednorazowym wykonaniu procedury, ale dopiero kilkukrotne powtórzenie zabiegu pozwala na zmaksymalizowanie efektu. Po wykonaniu mezoterapii igłowej głowy efekty można ocenić po kilku miesiącach po zakończeniu serii zabiegów, gdy dojdzie do zahamowania wypadania włosów i dostrzec będzie można przyrost ich długości. Jeśli wykonywana jest mezoterapia igłowa głowy, zazwyczaj stosowany jest następujący schemat:

  • w fazie intensywnej terapii zalecane jest wykonanie 1 zabiegu na tydzień przez okres dwóch miesięcy;
  • w fazie podtrzymującej wykonywany jest 1 zabieg na miesiąc przez okres 3 – 6 miesięcy.

W przypadku osocza bogatopłytkowego skóry głowy zaleca się wykonanie 3 – 4 zabiegów z częstotliwością jednego zabiegu na miesiąc.

Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania do zabiegu

Nakłuwanie skóry głowy wykluczone jest u osób z infekcjami czy stanami zapalnymi skóry na obszarze zabiegowym. Kolejne przeciwwskazania to cukrzyca, nowotwory, skłonność do powstawania blizn przerostowych. Zabieg nie jest ponadto wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu, a także w przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych.

Źródła:

  1. Klonowska J., Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów; Kosmetologia Estetyczna, 6/ 2017/ vol. 6
  2. Mysore V. Mesotherapy in Management of Hairloss – Is it of Any Use?. Int J Trichology. 2010;2(1):45-46. doi:10.4103/0974-7753.66914

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: