Czy leki mogą powodować łysienie? Ekspert Kosmetyczny wyjaśnia
Czy leki mogą powodować łysienie? Niestety tak. Co jednak, jeśli łysienie polekowe powodują preparaty, które musimy stosować regularnie? Kosmetolożka Joanna Skrzypczak, znana w mediach społecznościowych jako Ekspert Kosmetyczny, wyjaśnia.
Łysienie polekowe
Czy leki mogą powodować łysienie? Niestety tak. Pisze o tym w swoim najnowszym poście Joanna Skrzypczak, kosmetolożka i przyszła trycholożka.
„Łysienie polekowe – zazwyczaj po odstawieniu czynnika wywołującego, włosy zaczynają odrastać. Tylko co w przypadku, kiedy jest to lek, który z przyczyn zdrowotnych musimy brać regularnie? Absolutnie NIE WOLNO samemu o tym decydować, trzeba skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym” – tłumaczy ekspertka.
Łysienie anagenowe polekowe
W łysieniu anagenowym polekowym do wypadania włosów dochodzi w ciągu kilku dni do kilku tygodni.
„Włosy mogą być zdeformowane, łamliwe oraz problem może dotykać również brwi, rzęs jak i innych części ciała. Kończy się ok. 1-2 miesięcy po zakończonym leczeniu” – wymienia Joanna Skrzypczak.
Anagenowe wypadanie włosów pojawia się głównie po chemioterapii (antracykliny, taksany) i radioterapii. Wypadanie włosów po chemioterapii dotyka ok. 65 proc. pacjentów i jest uważane przez kobiety za jeden z najbardziej traumatycznych aspektów tego rodzaju leczenia.
„Dochodzi do szybkiego zatrzymania aktywności mitotycznej. W rezultacie rosnący włos jest tylko częściowo zrogowaciały, powoduje pękanie włókien włosów. Stopień wypadania włosów zależy od drogi, dawki i harmonogramu podawania leków” – wyjaśnia ekspertka.
Łysienie telogenowe polekowe
Pojawia się, jeśli stosowany przez nas środek występuje w grupie leków, których skutkiem ubocznym jest nadmierne wypadanie włosów.
„Efekt ten zauważany jest od 2 do 4 miesięcy po zastosowaniu leku oraz do 3 miesięcy po zakończeniu. Dochodzi do przedwczesnej indukcji fazy telogenowej oraz skrócenia telogenu” – pisze Joanna Skrzypczak.
Jakie leki mogą powodować wypadanie włosów?
- leki psychotropowe, w tym stabilizatory nastroju (walproinian litu i sodu),
- przeciwdepresyjne – fluoksetyna, sertralina,
- trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, TLPD,
- leki trójpierścieniowe – głównie pochodne dibenzoazepiny, dibenzodiazepiny, dibenzooksepiny, dibenzotiepiny, dibenzocykloheptadienu i innych,
- leki przeciwzakrzepowe: heparyna, kumaryna,
- beta-blokery, np. stosowane na nadciśnienie,
- amiodaron – arytmia serca ( jednak rzadko),
- odstawienie antykoncepcji,
- retinoidy – łuszczyca, trądzik,
- izoniazyd – leczenie gruźlicy,
- indynawir – HIV,
- sterydy anaboliczne,
- wkładka Mirena zawierająca lewonorgesterol,
- antybiotyki – jak i zresztą choroby przechodzone z wysoką gorączką,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne (stosowane regularnie),
- leki obniżające stężenie lipidów i cholesterol,
- leki przeciwdrgawkowe.
Ekspert Kosmetyczny
Konto Ekspert Kosmetyczny na Instagramie prowadzone jest przez Joannę Skrzypczak, kosmetolożkę, szkoleniowca Skincare i studentkę trychologii kosmetycznej. Specjalistkę obserwuje już prawie 17 tys. osób.
Polecamy
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
Przyjmujesz leki na wakacjach? GIF ostrzega: niektóre mogą wywołać reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne
się ten artykuł?