Przejdź do treści

Infuzja tlenowa – na czym polega, efekty, przeciwwskazania

Infuzja tlenowa - na czym polega, efekty, przeciwwskazania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Infuzja tlenowa pozwala odmłodzić i odżywić skórę bez konieczności jej bolesnego nakłuwania. Cera staje się dzięki temu bardziej jędrna i promienna. Można w ten sposób odżywić skórę twarzy, szyi i dekoltu. Coraz częściej infuzję tlenową stosuje się także na włosy, by je wzmocnić. Jak wykonuje się ten zabieg? Czy jest odpowiedni dla każdego? Jakich efektów można się spodziewać?

Infuzja tlenowa – co to jest?

Zabieg tlenowy na twarz w postaci infuzji tlenowej to nieinwazyjna i bezbolesna metoda ujędrniania skóry. Polega na aplikacji składników odżywczych w postaci serum w głąb skóry wraz z tlenem pod ciśnieniem znacznie przekraczającym atmosferyczne (tlen hiperbaryczny od trzech do pięciu barów). Dzięki temu komórki tkanek wydajniej oddychają, przez co również usprawniają się zachodzące w nich przemiany metaboliczne – organizm pozbywa się nagromadzonych toksyn, a składniki odżywcze transportowane są szybciej.

Składniki aplikowanego serum są naturalne i aktywne biologicznie (skład jest organiczny w aż 70 proc.). Dzięki temu z infuzji tlenowej mogą korzystać także osoby ze skłonnościami do alergii.

Tego typu zabiegi tlenowe na twarz ujędrniają skórę, nadają jej elastyczności, poprawiają koloryt, w efekcie czego wygląda ona młodziej. Z tej przyczyny zabieg zalecany jest w szczególności kobietom z cerą suchą, wrażliwą, z widocznymi zmarszczkami. Nie ma jednak przeszkód, by była to forma odświeżenia, np. przed wakacyjnym wyjazdem.

Infuzja tlenowa – jak przebiega zabieg?

Zabieg infuzji tlenowej w wielu gabinetach kosmetycznych ma charakter rytuału relaksacyjnego. Właściwa część zabiegu poprzedzona jest dokładnym demakijażem twarzy w połączeniu z delikatnym masażem. Ma to na celu oczyszczenie skóry, ale i jej nawilżenie. Niezwykle ważne jest również wykonanie delikatnego peelingu. Nie ma przy tym znaczenia wybór samej metody złuszczania. Może być to zarówno peeling enzymatyczny, jak i mikrodermabrazja.

Tak przygotowana cera jest w stanie przyswoić więcej składników aktywnych, przez co również wyraźniejsze będą efekty infuzji tlenowej. Urządzenie, które to umożliwia, nazywane jest potocznie pistoletem. Ma ono wbudowaną dyszę o cienkiej końcówce, która po przystawieniu do skóry aplikuje przepuszczany przez sito molekularne tlen hiperbaryczny wraz z serum zamkniętym w ampułkach do infuzji tlenowej. Dochodzi wówczas do penetracji składników aktywnych w głąb tkanek i ich przebudowy na poziomie komórkowym. Jest to proces całkowicie bezbolesny – jedynym odczuciem jest delikatny chłód emitowany przez tlen wydobywający się z dyszy sprzętu.

Kiedy urządzenie do infuzji tlenowej dostarczy skórze odpowiednią ilość składników odżywczych, nakładana jest na twarz maska kojąca oraz krem odbudowujący i ochronny.

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Infuzja tlenowa –  jak często wykonywać zabieg?

Dla zachowania trwałych efektów infuzji tlenowej warto ją powtarzać nie rzadziej niż co dwa miesiące. W przypadku skóry mocno zniszczonej (suchej i mało elastycznej), z wyraźnymi oznakami starzenia można odwiedzać gabinet nieco częściej  – w odstępach miesięcznych.

Warto jednak podkreślić, że już raz wykonana infuzja tlenowa przynosi wyraźną poprawę w wyglądzie skóry. Może więc być wykonywana także okazjonalnie – przed ważnym wydarzeniem lub urlopem wakacyjnym.

Infuzja tlenowa włosów i skóry głowy

Coraz częściej także trycholodzy zalecają pacjentom korzystanie z infuzji tlenowej. Włosy i cebulki stają się dzięki niej mocniejsze, lśniące, ale również mniej intensywnie wypadają i wolniej się przetłuszczają. To również skuteczna metoda zwalczania stanów zapalnych i kolonii bakterii, o jakie nietrudno przy łojotokowym zapaleniu skóry czy łupieżu.

Sposób wykonania infuzji tlenowej na włosy jest analogiczny jak przy zabiegu wykonywanym na twarz, szyję czy dekolt. W celu przygotowania do zabiegu poza peelingiem stosuje się dodatkowo szampon o wysokim pH, który otwiera łuskę włosów, by składniki aktywne wniknęły w głąb pasm. Natomiast po zabiegu należy nałożyć preparat o niskim pH, który ponownie zamknie łuski włosów.

Infuzja tlenowa – efekty

Infuzja tlenowa twarzy opiera się na synergii cząsteczek tlenu i składników aplikowanego wraz z nim serum. Połączenie to sprawia, że efekty zabiegu widoczne są już po pierwszej wizycie w gabinecie kosmetycznym. Jeśli wykonywany jest na skórze twarzy, szyi i dekoltu można się spodziewać:

 • regeneracji, odżywienia i nawilżenia skóry,
 • złagodzenia podrażnień,
 • neutralizacji wolnych rodników, przyspieszających proces starzenia się skóry,
 • uregulowania wydzielania sebum,
 • poprawy napięcia skóry i zwiększenia jej elastyczności,
 • wygładzenia skóry,
 • poprawy metabolizmu komórkowego,
 • poprawy kolorytu skóry.

Infuzję tlenową wykonuje się także w celu poprawy kondycji włosów i skóry głowy. Włosy przestają intensywnie wypadać (stają się mocne i elastyczne), dzięki wzmocnieniu cebulek, znikają stany zapalne za sprawą stymulacji krążenia krwi, a także usunięte zostają ogniska bakteryjne. Zmniejsza się również poziom sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe, w efekcie czego na fryzurze przestaje być wyraźnie widoczny tłusty film.

Kobieta ma zmarszczki na twarzy

Infuzja tlenowa – przeciwwskazania

Infuzja tlenowa jest bezpieczna, jednak jak w przypadku każdego zabiegu pielęgnacyjnego, wykonywanego w gabinecie kosmetycznym, tak i tutaj pojawia się kilka przeciwwskazań. Nie powinna być ona wykonywana u kobiet:

 • w ciąży,
 • w czasie karmienia piersią,
 • z opryszczką,
 • z alergiami skórnymi,
 • z niezagojonymi ranami.

Aby uniknąć zdrowotnych i estetycznych konsekwencji (np. podrażnienie skóry, rozprzestrzenienia wirusa opryszczki) przed wykonaniem specjalista gabinetu kosmetycznego przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem.

Infuzja tlenowa – cena zabiegu

Tak jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, tak i przy infuzji tlenowej ceny uzależnione są od partii ciała poddawanej terapii tlenowej.

Koszt infuzji tlenowej na twarz wynosi zaledwie 250-300 zł. Jeśli jednak podczas jednej wizyty w gabinecie kosmetycznym planuje się odżywić dodatkowo skórę dekoltu i szyi – wówczas cena może wynieść nawet 450-500 zł.

Nieco tańsza jest infuzja tlenowa na włosy. Koszt wykonania pojedynczego zabiegu trychologicznego wynosi ok. 150-200 zł.

Oxybrazja a infuzja tlenowa – czym się różnią?

Można niekiedy spotkać się z mylnym utożsamianiem oxybrazji i infuzji tlenowej. Są to jednak dwa różne zabiegi, które łączy jedynie zastosowanie tlenu.

Oxybrazja jest jednak metodą mechanicznego złuszczania naskórka dzięki połączeniu tlenu i soli fizjologicznej, a nie sposobem na dostarczenie skórze tlenu i cennych składników odżywczych. Można jednak łączyć te zabiegi. Wówczas oxybrazja, jako peeling, przygotowuje skórę do infuzji tlenowej.

 

Bibliografia:

 1. E. Chudek, K. Urtnowska-Joppek, „Postępowanie w terapii trądziku różowatego Cz. I – Profesjonalna pielęgnacja gabinetowa” [w:] Kosmetologia Estetyczna 4/2019/vol. 8. 
 2. „Infuzja tlenowa Organic Oxygen” [w:] Kosmetologia Estetyczna 1/2017/vol. 6.
 3. G. Osika, A. Wesołowska, „Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry” [w:] Farmacja Polska Tom 76/2/2020.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: