3 min.
Czy skóra może uzależnić się od kosmetyków? Wyjaśniają ekspertki z „Czytamy etykiety”

Czy skóra może uzależnić się od kosmetyków? / Zdjęcie: Pexels
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
„Skóra się nie uzależnia! Co więcej, o ile nie dojdzie do trwałego uszkodzenia głębokich warstw skóry, to ona nawet nie pamięta, co nakładaliśmy na nią miesiąc czy rok temu” – piszą ekspertki z instagramowego profilu „Czytamy etykiety”. Skąd więc przeświadczenie o uzależnieniu naszej skóry od kosmetyków?
Skóra nie uzależnia się od kosmetyków?
„To my ludzie możemy się od czegoś uzależnić, bo za to odpowiada nasz mózg, który chociaż dzielnie prowadzi nas przez życie, to ma swoje słabostki!”
W ten sposób rozpoczynają swój wpis ekspertki z instagramowego profilu „Czytamy etykiety”. Jak wyjaśniają, nie ma możliwości, by nasza skóra uzależniła się od kosmetyków. To powtarzany w społeczeństwie mit, przez który często prowadzimy nieodpowiednią pielęgnację.
„Skóra się nie uzależnia! Co więcej, o ile nie dojdzie do trwałego uszkodzenia głębokich warstw skóry, to ona nawet nie pamięta, co nakładaliśmy na nią miesiąc czy rok temu – wyjaśniają.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ekspertki tłumaczą, że skóra jest żywym organem, który przez cały czas „pracuje”, czyli „wydala, wspomaga termoregulację, pozwala nam czuć dotyk i regularnie gubi martwe komórki”. W jaki sposób więc powstało przekonanie o uzależnieniu?
„Pewnie stąd, że potrzeby skóry mogą się zmieniać! I to nie tylko z wiekiem, ale często też z porą roku czy nawet z cyklem miesiączkowym.
Do tego dochodzi też kwestia bardzo prozaiczna – niektóre substancje pozwalają nam osiągnąć pewien efekt, a potem go podtrzymać. Ale to nam często już nie wystarcza, bo chcemy bardziej, lepiej i w ogóle tak naprawdę to my się uzależniamy od efektu, a nie skóra od kosmetyku” – piszą specjalistki.
Ekspertki apelują, by nie zmieniać kosmetyków, jeśli te, których używamy, nam odpowiadają.
„Ważne to co się sprawdza w pielęgnacji, a nie ciągła gonitwa za trendami i efektem wow” – podsumowują.
Czytamy etykiety
Czytamy Etykiety to portal, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska, absolwentka Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ze specjalizacją Żywienie Człowieka z Dietetyką.
Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.
Ekspertki z Czytamy Etykiety, Kamila Kwietniewska i Agnieszka Wałęka, z Agnieszką Pocztarską na czele, są też aktywne w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie obserwuje 288 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij artykuł przyjaciółce!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022